Analiza Techniczna Petrolinvest S.A.

Od początku notowań spółki Petrolinvest na giełdzie w Warszawie zachowanie akcji wskazywało na silną tendencję spadkową na walorze. W połowie 2008 r. doszło do jedynej próby zmiany trendu na wzrostowy, kiedy to kurs osiągnął nowe maksimum na poziomie 311 zł. Okazało się jednak, że był to szczyt możliwości strony popytowej i od tego momentu inwestorzy zaczęli w pośpiechu pozbywać się akcji co w konsekwencji doprowadziło do niemalże pionowego spadku kursu na wykresie.


Koniec roku 2008 przyniósł zatrzymanie wręcz panicznej wyprzedaży. Doszło w tym czasie do korekty trwającej do maja 2009 r. Po kilkumiesięcznych wzrostach kurs ponownie powrócił do pierwotnego trendu z tym, że nachylenie spadków od majowego szczytu jest o wiele łagodniejsze. Zniżka zapoczątkowana w 2009 r. zawiera się w kanale cenowym (zaznaczony na czerwono na wykresie), z którego już dwukrotnie dochodziło do gwałtownego wybicia. Za każdym razem kurs równie szybko powracał do pierwotnego ograniczenia. Pierwsze, dość impulsywne wybicie z marca 2010 r. zakończyło się równie gwałtownym spadkiem, który w ciągu kilku sesji sprowadził kurs do wewnątrz kanału cenowego po czym doszło do dalszej wyprzedaży akcji. Kolejne, niemal identyczne wybicie, również zakończyło się powrotem notowań do środka kanału w okolicach 6 zł, jednak tym razem spadki nie były kontynuowane. Poziom 6,02 zł okazał się punktem zwrotnym i początkiem mozolnego ruchu wzrostowego.

Wykres spółki Petrolinvest.

Mimo, że główny długoterminowy trend nadal jest spadkowy to w ciągu ostatniego miesiąca na wykresie pojawiły pewne sygnały sugerujące możliwość zmiany tej tendencji.

Na początku marca tego roku notowania spółki po raz kolejny znalazły się powyżej górnego ograniczenia kanału. Należy tutaj podkreślić, że w odróżnieniu od dwóch poprzednich impulsów wzrostowych, aktualny ruch jest o wiele bardziej zrównoważony. Świadczy to o tym, że obecnym wzrostom nie towarzyszą skarane emocje, które poprzednio powodowały znaczne skoki cen.

Wykres spółki Pertolinvest.

Cały poprzedni tydzień obfitował głównie w sesje spadkowe, co spowodowało, że kurs raz jeszcze znalazł się w pobliżu górnej linii kanału cenowego. 18 marca kurs osiągnął swoje lokalne minimum na poziomie 7,23 zł zatrzymując się kilka groszy powyżej górnego ograniczenie wspomnianego kanału. Zupełnie inaczej notowania zachowywały się w trakcie mijającego tygodnia. W poniedziałek na wykresie powstała biała świeca, która wspólnie z piątkową czarną świecą tworzy prowzrostową formacją harami. W związku z tym linia ograniczająca kanał spadkowy od góry przyjmuje obecnie funkcję wsparcia. Według teorii świec japońskich wsparciem staje się również najniższy poziomu w formacji harami. Istotne dla posiadaczy akcji Petrolinvest jest również to, że formacja świecowa pojawiła się nieco powyżej kanału spadkowego. Oznacza to, że byki okazały się na tyle silne, aby zapobiec przed powrotem kursu do wnętrza przedziału cenowego. Jak widać na wykresie, dołek z 18 marca wytyczył punkt, który pozwala wyznaczyć wzrostowy przedział cenowy, którego dolne ograniczenie jest od kilku sesji respektowane.
Wagę wsparcia na poziomie minimum formacji harami wzmacnia ponadto poziom Fibonacciego, który przebiega w tym miejscu. Dokonując pomiaru impulsu wzrostowego rozpoczętego 2 stycznia tego roku okazuje się, że 61,8% zniesienia wewnętrznego tego odcinka znajduje się idealnie w miejscu lokalnego dołka z 18 marca. Zwiększa się więc prawdopodobieństwo, że przy ewentualnej zniżce kursu strona popytowa będzie starała się bronić tego rejonu.

Opory: 8 zł – dołek z listopada 2010 r, szczyt z grudnia 2010 r.; 9,29 zł – lokalny szczyt z marca 2011r.

Wsparcia: 7,23 zł – minimum formacji harami, lokalny dołek; 6,02 zł – dołek z lutego, kluczowe wsparcie dla scenariusza wzrostowego.

W wyznaczeniu górnego ograniczenia kanału celowo pominięte zostały wybicia z marca 2010 r. oraz stycznia 2011 r. Mają one nazbyt spekulacyjny charakter dlatego zostały potraktowane jako jednorazowe fałszywe wybicia a linia trendu została oparta o bardziej stabilne wierzchołki trendu spadkowego, które w przypadku tej spółki są bardziej wiarygodne.

Podsumowanie analizy spółki Petrolinvest S.A.

Ostatnia czarna świeca sugeruje, że w przyszłym tygodniu dojdzie do testu wsparcia na poziomie 7,23 zł. Istnieją jednak przesłanki przemawiające za tym, że bykom uda się odeprzeć atak niedźwiedzi. Jeśli notowania spółki utrzymają się powyżej wspomnianego rejonu kurs może jeszcze przez jakiś czas konsolidować się na tym poziomie ze względu na to, że już w okolicy 8 zł znajduje się istotny opór. W konsekwencji dłuższa konsolidacja byłaby pozytywnym sygnałem dla strony popytowej w przypadku spółki Petrolinvest. Oznaczałoby to zakończenie spadków i otwierało drogę do zmiany trendu na wzrostowy. Wybicie powyżej 8 zł będzie pierwszym krokiem do tej zmiany.

Gdyby podaż zniosła cenę akcji poniżej minimum z lutego 2011 r. na poziomie 6,02 zł oznaczałoby to, że impuls wzrostowy z przełomu lutego i marca tego roku jest jedynie korektą w trendzie spadkowym a nie pierwszą falą trendu wzrostowego. W praktyce byłby to powrót do spadków i zniżka kursu na nowe minima.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów
(Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje
podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

 1. Analiza techniczna spółki Petrolinvest S.A. Od ostatniej analizy spółki Petrolinvest S.A. kurs akcji w dalszym ciągu znajduje się powyżej linii...
 2. Analiza Techniczna Centrozap S.A. Kurs spółki Centrozap od ponad miesiąca porusza się w kanale bocznym. Kanał od góry ogranicza...
 3. Analiza Techniczna Veno S.A. Notowania spółki Veno S.A. od debiutu pod koniec 2008 r. na rynku NewConnect wahały się...
 4. Analiza Techniczna Bank Pekao S.A. – 21.06.2011 Kurs Banku Pekao S.A. w dalszym ciągu porusza się wewnątrz wzrostowego kanału cenowego. Od ostatniej...
 5. Analiza Techniczna Fabryki Maszyn Famur S.A. 17.01.2011 Cena akcji spółki właśnie dotarła w okolice szczytu z marca ubiegłego roku. Osiągniecie wspomnianego szczytu...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna Akcji, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Analiza Techniczna Petrolinvest S.A.

 1. dawid pisze:

  Oil to jednak spółka dla spekulantów. Nawet Krauze wycofuje z niej swój kapitał. Ja bym mimo wszystko się w nią nie pakował.
  Btw. Kiedy można spodziewać się kanału rss dla tej strony?

 2. szyms pisze:

  Też chciałem się o to ostatnio spytać ale spróbowałem „ręcznie” sprawdzić czy jest rss mimo braku buttona na stronie. No i jest 😉 http://www.almanachinwestora.pl/feed/rss

 3. Janusz pisze:

  Witam serdecznie. Poproszę o analizę spółki MW TRADE

 4. omega8ksi1 pisze:

  Nie rozumiem jednej rzeczy. Jeżeli ktoś boi się ” pakować” w spółkę to po co się nią interesuje i udziela jakichkolwiek rad. Myślę że każdy powinien zwracać uwagę na spółki które w jego mniemaniu przyniosą dochód a nie manifestować swoje opinie , które po logicznym przeanalizowaniu sytuacji nie mają najmniejszej racji.
  Pamiętajcie że Krauze i jego surowiec, który niebawem ujrzy światło dzienne to też element strategiczny dla naszego kraju. T ego typu osoba nie może sobie zwinąć interesu i mieć wszystkich gdzieś. Poza tym firma krzak nie inwestuje setki milionów bez odzwierciedlenia tego w przyszłości.

 5. Adamus pisze:

  Dowolność jaka autor tej analizy odnośnie górnego i dolnego ograniczenia kanału spadkowego nam tu zaserwowal prowadzi do błędnych wniosków szkoda słów jak można manipulować aniza techniczna na szczęście każdy inwestor może sobie narysowac to poprawnie

 6. Almanach Inwestora admin pisze:

  Adamus@ dobrze, że poruszyłeś ten temat. Co do dolnego ograniczenia to, rzeczywiście można by się spierać o jego położenie jednak nie ma to żadnego znaczenia dla analizy.
  Jeśli chodzi o górne ograniczenie to celowo pominąłem dwa nagłe wybicia i oparłem linię o, moim znaniem, bardziej naturalne szczyty. Pominięte dwukrotnie wierzchołki powstały na skutek informacji jakie pojawiły się w prasie na temat spółki, na które inwestorzy zareagowali zbyt emocjonalnie. Dlatego też uważam, że to właśnie one mogą prowadzić do błędnych wniosków i w powyższej analizie potraktowałem je jako wybicia fałszywe.

  Dodałem również wzmiankę o tym w tekście, aby inni czytelnicy mieli tego świadomość.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *