Analiza Techniczna spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A

Akcje spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. rozpoczęły powolny marsz na południe już w marcu tego roku. Zniżka przyśpieszyła wraz ze spadkami na szerokim rynku po koniec lipca znosząc kurs w okolice 81 zł. 11 sierpnia notowania spółki wyznaczyły minimum po czym doszło do odreagowanie wcześniejszej wyprzedaży.


Co ciekawe, odreagowanie w przypadku „Bogdanki” ma zupełnie inny przebieg niż ruch jaki widać na wykresach większości spółek, gdzie wzrosty z ostatnich tygodni posiadają bardzo często formę układów korygujących, czyli klasycznych korekt (zygzaków A-B-C) bądź różnych odmian trójkątów.

Kurs spółki „Bogdanka” utworzył mianowicie typową falę impulsu. Zatem z czysto technicznego punktu widzenia z kształtu poszczególnych fal wynika, że poprzednie spadki były korektą, która zakończyła się, a obecny ruch posiadający znamiona fali impulsu, może być 1 falą w nowym trendzie wzrostowym.

Wykres spółki Bogdanka. Kliknij, aby powiększyć.

Mimo, że kurs dość intensywnie rósł w ciągu ostatniego miesiąca to aktualne na wykresie pojawiło się kilka sygnałów wskazujących na możliwość zatrzymania zwyżki, a nawet odwrócenia.

Notowania znalazły się w okolicy linii trendu spadkowego, która jest jednocześnie istotną linia oporu. Na środowej sesji pojawiła się w prawdzie biała świeca wybijająca, ale kolejną formacją jaka powstała na wykresie jest tzw. szpulka. Świeca ta oznacza wyrównanie sił pomiędzy popytem i podażą. Wskazuje to niewątpliwie, że w rejonie linii trendu pojawiła się wzmożona podaż i trwałe wyjście powyżej będzie bardzo trudne.

Druga kwestia to struktura aktualnego impulsu wzrostowego, który składa się z wyraźnych 5 fal. Pojawienie się formacji szpulki może sugerować, że w rejonie gdzie znajduje się obecnie kurs może dojść do zakończenia ostatniej 5 fali. Gdyby tak się stało to według teorii fal Elliotta powinna pojawić się przynajmniej fala korygująca. Wszystko zależy jednak od tego czy kurs na kolejnych sesjach zamknie się powyżej czy poniżej ekstremów szpulki.

Jeżeli cena akcji „Bogdanki” zejdzie poniżej będzie to potwierdzenie prospadkowej wymowy formacji i prawdopodobnie dojdzie wtedy, w optymistycznym scenariuszu, do korekty aktualnych wzrostów. Taki ruch spadkowy może znieść kurs w okolice 97,80 zł gdzie znajduje się szczyt z 17 sierpnia, czyli klasyczne wsparcie oraz dwa istotne poziomy Fibo 50 % oraz 61,8 % zniesienia wewnętrznego aktualnego impulsu wzrostowego.

Wykre spółki Bogdanka. Kliknij, aby powiekszyć.W przypadku wyjścia notowań spółki powyżej wierzchołka górnego cienia szpulki, fala 5 może dotrzeć w okolice 125 zł. 100 % długości fali 1 odłożone od końca fali 4 oraz 161,8 % zniesienia zewnętrznego fali 3 wskazują właśnie na ten rejon.

Wykres spółki Bogdanka. Kliknij, aby powiększyć.

Opory: 113, 80 zł – wierzchołek formacji szpulki.

Wsparcia: 107,40 zł – minimum szpulki, 103,30 zł – lokalny dołek z 5 września, 97,80 zł – lokalny szczyt z 17 sierpnia, ważne poziomy Fibo.

Podsumowanie analizy spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A

Notowania spółki „Bogdanka” w czasie odreagowania ostatnich spadków ukształtowały falę, która bardziej odpowiada wręcz książkowej definicji fali impulsu niż fali korygującej. Wydźwięk takiego układu jest niewątpliwie pozytywny dla posiadaczy akcji, jednakże pojawiły się sygnały świadczące o tym, że impuls wzrostowy może zakończyć się w rejonie, gdzie znajduje się obecnie kurs.

O tym czy fala 5 będzie dłuższa czy też dojdzie do korekty wyjaśni zachowanie kursu względem formacji szpulki. Jeżeli cena akcji znajdzie się powyżej 113,80 zł (wierzchołek szpulki) prawdopodobnie dojdzie do wydłużenia fali 5. Gdyby jednak kurs spadł i dojdzie do zamknięcia dziennej świecy poniżej dolnego cienia szpulki należy liczyć się ze zniżką notowań przynajmniej w okolice 97,80 zł. W obecnej sytuacji rynkowej to właśnie drugi scenariusz wydaje się być bardziej prawdopodobny.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Analiza Techniczna Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. Kurs spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. w dalszym ciągu oscyluje w okolicy linii trendu spadkowego....
  2. Analiza Techniczna L. W. „BOGDANKA” S.A. – 15.09.2011 Notowania spółki Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A. w dalszym ciągu oscylują w okolicy linii trendu spadkowego....
  3. Analiza Techniczna Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Kurs Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. zaraz po debiucie wszedł w fazę trendu bocznego. Notowania kontynuowały...
  4. Analiza techniczna spółki Petrolinvest S.A. Od ostatniej analizy spółki Petrolinvest S.A. kurs akcji w dalszym ciągu znajduje się powyżej linii...
  5. Analiza techniczna spółki Sygnity S.A. Kurs spółki Sygnity S.A. od początku kwietnia, kiedy to została opublikowana pierwsza analiza waloru, w...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna Akcji, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *