Strategia inwestycyjna Williama O’Neila
– CAN SLIM

William j. O'neilJedną z najbardziej znanych i jednocześnie skutecznych metod inwestowania we wzrost jest system CAN SLIM stworzony przez znanego inwestora i doradcę Williama J. O’Neila. System ten opiera się na poszukiwaniu spółek charakteryzujących się ponadprzeciętną dynamiką rozwoju. W celu poszukiwania takich spółek autor zastosował zestaw 7 różnych kryteriów, które pozwalają dokonać wyboru spółek o potencjalnie wysokiej stopie zwrotu:


1. Current Earnings = bieżące zyski – zysk netto na akcję w ostatnim kwartale powinien być wyższy o co najmniej 20 % w stosunku do tego samego kwartału poprzedniego roku.

2. Annual Earnings = roczne zyski – zyski netto na akcję w ostatnich trzech latach powinny rosnąć średnio rocznie o 25 %.

3. New = nowy – spółka przeszła zmiany i charakteryzuje się czymś nowym /zarząd, produkt, technologia/.

4. Supply and Demand = podaż i popyt – wybierać należy spółki o mniejszej licznie akcji w obrocie np. do 25 mln.

5. Leader or Laggard = lider czy maruder – należy unikać spółek, których wartość wskaźnika siły względnej wynosi poniżej 70, a skoncentruj się na tych, których wskaźnik siły względnej wynosi 80 i więcej.

6. Institutional Sponsorship = inwestorzy instytucjonalni – w akcjonariacie powinni być obecni inwestorzy instytucjonalni.

7. Market Direction = kierunek rynku – trudno walczyć z trendem, dlatego należy określić czy długoterminowo rynek jest w trendzie wzrostowym czy spadkowym, tak aby kupować w czasie hossy a unikać kupowania w czasie bessy.

Przedstawione wyżej kryteria autor określił jako czynniki główne. Oprócz nich zaleca dodatkowo analizowanie czynników, które uznał za dodatkowe np. wzrost kwartalnej sprzedaży, wskaźnik ROE, przepływ gotówki, niski wskaźnik zadłużenia, nowe maksymalne poziomy po okresie konsolidacji, duży wolumen obrotów w czasie wzrostów i inne. Przedstawione kryteria wskazują, że obok typowych wskaźników charakterystycznych dla analizy fundamentalnej, autor wykorzystał kryteria zaczerpnięte z analizy technicznej. Należy do nich wskaźnik siły względnej, obrazujący zachowanie kursu akcji danej spółki w porównaniu do innych spółek, w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Autor zaleca kupowanie spółek nie tylko o dobrych fundamentach, ale takich, których akcje są liderami wzrostów. Akcje maruderów należy sprzedawać, choćby fundamenty miały wspaniałe. Nie wystarczy bowiem znaleźć dobra spółkę. Nic nie da się na niej zarobić, dopóki inni uczestnicy rynku jej nie zauważą. Autor zaleca także uważne śledzenie wykresów spółek oraz powstających na wykresach formacji.

W odróżnieniu od strategii Grahama i Piotrowskiego poszukujących spółek, które wyszły z mody i czekają aż rynek się odwróci, strategia O’Neila nie jest dla cierpliwych. Poszukuje ona spółek, charakteryzujących się szybkim tempem wzrostu, które są giełdowymi liderami w szybko rozwijających się branżach. Wyższa cena jaka trzeba zapłacić za liderów, z nawiązką jest rekompensowana znacznie wyższą stopą zwrotu z inwestycji.

Próba oceny skuteczności strategii CAN SLIM O’Neila w polskich warunkach, zaprezentowana w 2010 r. w Gazecie Parkiet, pokazała, że nawet uproszczona wersja proponowanych przez O’Neila kryteriów pozwoliła na dobór spółek, które umożliwiały uzyskanie zdecydowanie wyższej stopu zwrotu niż dla indeksu WIG.

Więcej na temat przedstawionej strategii w książce:

William J. O’Neil: „Skuteczny inwestor. Jak inwestować z zyskiem i unikać wielkich strat.”


Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Strategia inwestycyjna Benjamina Grahama Za prekursora strategii inwestowania w wartość uważa się Benjamina Grahama, który swój system stworzył kilkadziesiąt...
  2. Strategia inwestycyjna Josepha D. Piotroskiego Joseph Piotroski, profesor Uniwersytetu w Chicago, w wyniku badań na spółkami o niskim poziomie wskaźnika...
  3. Strategia inwestycyjna Warrena Buffetta – inwestora wszechczasów Na „Liście Najbogatszych Forbesa 2010” 79 – letni Warren Buffett zajmuje trzecie miejsce z majątkiem...
  4. Strategia inwestycyjna: Zasada nr 1 Phil Town, przewodnik spływów rzecznych w Wielkim Kanionie, został inwestorem przez przypadek. Jeden z kursantów,...
  5. Strategie inwestycyjne oparte na analizie fundamentalnej Każdy inwestor, jeżeli chce osiągnąć sukces na giełdzie, powinien znaleźć i konsekwentnie stosować własną strategię...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Strategie Inwestycyjne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *