Tydzień na rynkach: Wiatr w plecy

Warren Buffett, amerykański inwestor i filantrop,  w ostatnim liście skierowanym do akcjonariuszy Berkshire Hathaway napisał, że w Ameryce inwestorzy kapitałowi mają wiatr w plecy. Miał na myśli doskonałe, jego zdaniem,  możliwości do pomnażania  pieniędzy na giełdach w USA, w tym także podczas ostatniej prawie dziesięcioletniej już hossy. Demokrata Warren Buffett i jego firma sporo zarobili w ostatnim roku na zrealizowanych pomysłach republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa. W 2017 roku Berkshire uzyskało netto 65 mld USD, ale  z działalności operacyjnej spółki pochodziło tylko 36 mld USD, a pozostałe 29 mld USD uzyskano dzięki wprowadzonym zmianom w przepisach podatkowych. Można powiedzieć, że bez względu na to kto rządzi w USA, to gospodarka i powiązane z nią rynki kapitałowe najczęściej dobrze sobie radzą. O inwestowaniu w Polsce możemy powiedzieć to samo, tyle tylko, że wiatr w plecy kojarzy nam się z efektem widocznym podczas skoków narciarskich, ulubionej przez Polaków zimowej dyscypliny sportowej. Jest to niezależne od tego, kto  aktualnie dzierży  władzę, gdyż GPW kojarzy się rządzącym bardziej z kasynem, niż z obrazem gospodarki i instrumentem jej wspierania. Oczywiście, można dać się uwieść pięknym obietnicom, ale efekt końcowy jest przewidywalny, tak jak podczas skoków narciarskich: rozłożone bezradnie ręce na zeskoku. Nie trzeba przy tym wdawać się w polityczne przepychanki. Życie codziennie przynosi nam ciekawe przykłady ilustrujące to zjawisko. Dwa z nich pochodzą  z ostatniego tygodnia.

W pierwszym grupa ekonomistów renomowanego banku postanowiła udowodnić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby płace w Polsce wzrosły i to znacznie. Zastosowali bardzo proste podejście do tematu, na które do tej pory, nie wiadomo dlaczego, nikt nie wpadł. Aby ustalić przestrzeń do wzrostu plac postanowili wyzerować zyski w poszczególnych branżach. Okazało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby płace w firmach znacząco wzrosły, w  części  branż  nawet o 40 %. To badawcze osiągnięcie świetnie wpisuje się  w proponowaną przez rząd reformę emerytalną, znaną jako pracownicze plany kapitałowe (PPK), za które w części mają zapłacić firmy, a w części pracownicy. Z badań ekonomistów wynika bowiem, że firmy stać nie tylko na poniesienie dodatkowych kosztów związanych ze sfinansowaniem swojego udziału w reformie, ale także na podwyżki płac, aby zrekompensować  pracownikom ich wkład, jaki muszą wnieść w swoje przyszłe dodatkowe emerytury.

 Drugi przykład dotyczy coraz bardziej modnego  wynalazku emitowania przez firmy akcji kierowanych do wybranych akcjonariuszy w drodze tzw. subskrypcji prywatnej, oczywiście z pominięciem drobnych ciułaczy, którzy w tym przypadku robią za dojne krowy, lub jak kto woli, za mięso armatnie. Efekt?. Dwudziestoprocentowy spadek ceny akcji notowanej na GPW spółki w jednym dniu. Oczywiście uzasadnienie zarządu dla takich działań polega na przywołaniu interesu spółki, a zatem wszystkich akcjonariuszy, bez względu na wielkość zaangażowanych środków. Ciekawą postawę w takim przypadku przyjęło Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Na stronie SII można przeczytać: „Wygląda na to, że tym razem rynek się nie mylił”. Jaka stąd płynie rada zdaniem autorów wpisu: „Pora przyznać się do błędu”. Przy takich stwierdzeniach, można odnieść wrażenie, że zachowanie rynku wynika z  działania mitycznej Siły Wyższej, która jako jedyna wie, co wynika z jej  istoty, co się wydarzy, zanim to się wydarzy.

Jednak nie mamy co narzekać, zarówno amerykańskie, jak i polskie przykłady potwierdzają, że  przynajmniej jest sprawiedliwie: wszyscy mają wiatr w plecy.

 Gospodarka

Produkt krajowy brutto (w ujęciu zanualizowanym) w USA wzrósł o 2,5% kw/kw w IV kw. 2017 r., podał Departament Handlu, prezentując drugi szacunek tych danych. W III kwartale wzrost wyniósł 3,2%. Konsensus rynkowy wynosił 2,5% wzrostu w ujęciu kwartalnym. (ISBnews)

Indeks ISM dla sektora przemysłowego w USA wyniósł w lutym 60,8 pkt wobec 59,1 pkt w poprzednim miesiącu, podał Institute for Supply Management (ISM). Konsensus rynkowy wynosił 58,7 pkt.

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro spadł do 58,6 pkt w lutym br. z 59,6 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując ostateczne dane. Konsensus rynkowy wynosił 58,5 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego przemysłu spadł do 60,6 pkt w lutym br. z 61,1 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne szacunki. Konsensus rynkowy wynosił 60,3 pkt. (ISBnews)

Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w IV kw. 2017 roku o 5,1% r/r wobec 4,9% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując drugie szacunki tych danych. „Produkt krajowy brutto (PKB) w IV kw. 2017 roku był realnie wyższy o 5,1% w porównaniu z IV kw. 2016 roku, wobec 2,7% w analogicznym okresie 2016 roku (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego)” – czytamy w komunikacie (ISBnews).

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 53,7 pkt w styczniu br. z 54,6 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Był to najniższy wynik od października ubiegłego roku, ale nadal znacznie powyżej średniej długoterminowej. Konsensus rynkowy wynosił 54,3 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin dla przemysłu w Chinach wyniósł 51,6 pkt w lutym 2018 r. wobec 51,5 pkt w poprzednim miesiącu, poinformowała w komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Konsensus rynkowy wynosił 51,3 pkt. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2691    pkt, wobec   2747 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 2,0 %). Niemiecki DAX   na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 11914   pkt wobec 12484 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia   (spadek o 4,6 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 60580     pkt, wobec 62665 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,3 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,864       % wobec 2,868 na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,1 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,652   % wobec 0,651 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %).   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 3,269      %   wobec 3,463 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 5,6 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,233     USD   wobec 1,229 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost 0 ,3 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,40     PLN, wobec podobnego poziomu na koniec   poprzedniego tygodnia. Kurs EUR/PLN wyniósł 4,19   PLN, wobec 4,17 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,5 %).

 Na koniec poprzedniego tygodnia w Londynie ropa   Brent kosztowała 64,56     USD za baryłkę, wobec 67,33 USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 4,1 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 6915 USD, wobec 7111 USD na koniec   poprzedniego tygodnia   (spadek o 2,8 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1324     USD za uncję, wobec 1331 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 16,53   USD za uncję, wobec 16,49 USD za uncje na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

 1. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
 2. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych za IV kwartał 2016 r. Ostatni kwartał 2016 r. przyniósł znaczącą poprawę  wyników  giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników...
 3. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
 4. Tydzień na rynkach: Optymistyczny początek roku Światowe indeksy giełdowe rozpoczęły nowy rok w dobrych nastrojach, dla których wsparciem okazały się korzystne...
 5. Tydzień na rynkach: Gospodarka rozczarowała, ale perspektywy lepsze Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2016 roku produkt krajowy brutto liczony w...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Tydzień na rynkach: Wiatr w plecy

 1. Janek pisze:

  Ciekawa analiza. Zobaczymy co pokaże czas

 2. Szymon P24 pisze:

  Raz wzrosty, a raz spadki, do tego niestety trzeba przywyknąć jeśli chcemy inwestować.

 3. dorota pisze:

  Dokładnie, zaraz znowu będzie lepiej

 4. Monterro pisze:

  Czyli to dobry moment na inwestycje i zakupy:)

 5. Kasia pisze:

  Na rynku nigdy nie możemy być pewni co się wydarzy. Zawsze jest ryzyko.

 6. Bardzo ciekawa analiza 🙂

 7. Vitamixddn pisze:

  … As a rule, the manuscript is called

 8. Extractionbpu pisze:

  … As a rule, the manuscript is called

 9. Annotationscnp pisze:

  European glory, and even after

 10. Batteryroi pisze:

  bride, Julie d’Angenne.

 11. Pouringubu pisze:

  bride, Julie d’Angenne.

 12. Superchipsttp pisze:

  European glory, and even after

 13. Arnottmxr pisze:

  among them acquired „Moral

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *