Analiza Techniczna Mostostal-Export S.A.

Kurs spółki Mostostal-Export S.A. końca kwietnia 2007 porusza się w trendzie spadkowym. W trakcie trzyletniej wyprzedaży powstały dwa pięciofalowe impulsy oraz dzielący je ruch korygujący, do którego doszło w 2009 r.


Pomimo tego, w ciągu dwóch ubiegłych tygodni na wykresie spółki pojawiły się bardzo ważne sygnały świadczące o możliwości zmiany trendu głównego. Pod koniec kwietnia tego roku byki przełamały linię długoterminowego trendu spadkowego.

Kiedy w 2009 r. doszło do przełamanie ówczesnej linii trendu spadkowego, cena akcji wzrosła jeszcze o 50 %. Aktualny impet wzrostowy jest jednak o wiele silniejszy od poprzedniego. Potwierdzają to trzy długie białe świece, które powstały na wykresie tygodniowym w trakcie obecnej zwyżki.

Najważniejszy jest jednak fakt wyjścia kursu ponad dołek z 2009 r. na poziomie 1,38 zł, który jest jednocześnie końcem fali 5 pierwszego impulsu spadkowego. Jeżeli uznamy, że impuls ten jest 1 falą głównego trendu spadkowego, a drugi impuls spadkowy jest falą 3 to powinna pojawić się jeszcze jedna fala spadkowa – 5 fala wyższego rzędu. Według tego założenia aktualny ruch wzrostowy byłby falą 4 – korektą. Według zasad teorii fal Elliotta fala 1 nie może stykać się z falą 4, a zatem nie należy traktować obecnego ruchu jako kolejnej fazy trendu spadkowego. W praktyce bardzo często zetknięcie się fali 1 z 4 oznacza zmianę trendu.

Wykres spółki Mostostal-Export

Ostatnim pozytywnym sygnałem jest to, iż w ubiegłym tygodniu doszło do przebicia innej ważnej linii oporu. Mowa tu o poziomie 1,54 zł – 1,55 zł. Przedział ten utworzył dołek z lutego 2010 r. (koniec fali 1 niższego rzędu) oraz szczyt ze stycznia 2011 r. (wierzchołek fali 4 niższego rzędu). Jeżeli linia wsparcia wyznaczona przez dołek zostanie przełamana, a następnie jest respektowana przy ewentualnych wzrostach to tworzy się w tym miejscu rejon gdzie byki zwykle mają spore problemy przy kolejnych próbach przełamania. Obecne wyjście notowań powyżej tej linii wskazuje na dużą determinację strony popytowej.

Wykres spółki Mostostal-Export.

Opory: 1,80 zł – dołek z maja 2010 r.; 2,10 zł – szczyt z sierpnia 2010 r.; 2,40 zł – szczyt z kwietnia 2010 r.

Wsparcia: 1,55 zł dołek z lutego 2010 r.; 1,40 zł – lokalne minimum.

Podsumowanie analizy spółki Mostostal-Export S.A.

Sygnały techniczne, a w szczególności teoria fal Elliotta, wskazują na zmianę trendu na wzrostowy. Kupujących wprawdzie już niedługo czeka wzmożona aktywność podaży ze względu na poziomy oporu, które znajdują się już na poziomie 1,80 zł, jednak wykres wskazuje na ogromną przewagę po stronie popytu w chwili obecnej. Dlatego też bardzo prawdopodobne wydają się dalsze wzrosty. Gdyby nawet aktualna zwyżka okazałaby się jedynie korektą w trendzie spadkowym to i tak teoretyczny zasięg ruchu korygującego to okolice 3 zł.
W przypadku spółki Mostostal-Export kluczowym wsparciem wydaje się strefa 1,54 zł – 1,55 zł. Zejście kursu poniżej może zanegować scenariusz prowzrostowy i doprowadzić do kontynuacji długoterminowego trendu spadkowego.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów
(Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje
podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

 1. Analiza Techniczna Polimex-Mostostal S.A. W kwietniu 2010 r. kurs Polimex-Mostostal S.A. osiągnął swoje maksimum na poziomie 5,25 zł. Od...
 2. Analiza Techniczna Polimex-Mostostal S.A. – 07.07.2011 Jak już wspominano w poprzednich analizach, kurs spółki Polimex-Mostostal od ponad roku porusza się w...
 3. Analiza Techniczna Polimex-Mostostal S.A. – 18.05.2011 r. Notowania spółki Polimex-Mosostal S.A. od ostatniej analizy poszybowały dość dynamicznie w dół. W tym czasie...
 4. Polimex-Mostostal SA – przełamanie oporu Pomimo niekorzystnej sytuacji technicznej na szerokim rynku, akcje spółki Polimex-Mostostal S.A. w ostatnim czasie radzą...
 5. Analiza Techniczna MNI S.A. Analizując wykres spółki MNI widać, że cena akcji od listopada 2009 r. porusza się w...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna Akcji, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Analiza Techniczna Mostostal-Export S.A.

 1. Komtur pisze:

  Witam, trafiłem tutaj przypadkiem czytając wpis kolegi na forum parkiet.com. Bardzo ciekawa analiza i bardzo ciekawy blog w ogóle. Proste wykresy, linie, kanały, wsparcia, opory, troche TFE….bez żadnych wskaźników i innych cudów.

  Co do analizy samego MSX – ciekawi mnie co kolega sądzi na temat innej rozpiski fal, bo patrząc na skali arytmetycznej na wykres weekly, to od dołka na 1,38 to raczej nadal jesteśmy tylko w korekcie, a spadek z 3,14 to raczej nie nastepny impuls, tylko fala B tej korekty. Zresztą wystarczy obrócić sobie wykres i wtedy ładnie widać co mam na myśli.

  Nie wiem jak tutaj wkleić wykresy, więc pokaże moje spojrzenie na MSX na wątku forum parkietu.

  Pozdrawiam
  Komtur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *