Tydzień na rynkach: Zimowe anomalie

Końcówka roku 2013 w amerykańskiej gospodarce okazała się nie tak dobra jak przewidywano. Wstępne dane dotyczące PKB wskazywały na znaczne przyspieszenie amerykańskiej gospodarki w końcówce roku. W IV kwartale wzrost PKB miał wynieść 3,2 %. Okazało się jednak, że było znacznie gorzej. Departament Handlu poinformował, że wskaźnik ten wyniósł 2,4%. Przyczyną były niższe wydatki konsumpcyjne Amerykanów, które stanowią podstawowy składnik aktywności gospodarczej. W całym 2013 roku wzrost PKB wyniósł 1,9%. To wynik gorszy niż oczekują mieszkańcy USA, którzy są coraz bardziej zniecierpliwieni powolnym tempem wychodzenia z kryzysu. Również pierwszy kwartał nowego roku nie zapowiada się najlepiej. Powodem są niekorzystne warunki pogodowe jakie nawiedziły USA.

Zimowe anomalie, pod postacią silnych mrozów i burz śnieżnych, spowodowały, że ostanie raporty na temat sprzedaży detalicznej, aktywności przemysłowej oraz z rynku nieruchomości okazały się gorsze od oczekiwań. Nie wiadomo, co w takiej sytuacji zrobi Rezerwa Federalna, która w grudniu rozpoczęła stopniowe ograniczanie skupu obligacji. Działania te były kontynuowane w styczniu. Szefowa Fed Janet Yellen, występując przed komisją Senatu USA ds. bankowości z półrocznym sprawozdaniem nt. polityki monetarnej powiedziała, że Fed dostosuje tempo wygaszania luzowania ilościowego (QE3) do sytuacji gospodarczej USA. Jej zdaniem „Fed najprawdopodobniej będzie podczas następnych posiedzeń zmniejszał tempo zakupu aktywów małymi krokami” w oczekiwaniu na poprawę sytuacji na rynku pracy. Wskazała jednak, że harmonogram wygaszania QE3 nie jest przyjęty na stałe i może zostać zmodyfikowany, jeśli Fed „znacząco zmieni” swe prognozy gospodarcze O ile gorsze dane z USA mogą okazać się krótkotrwałe i do odrobienia, gdy nadejdzie wiosna, to w centrum uwagi pozostaje Ukraina wobec nasilających się działań separatystycznych, w należącej do Ukrainy, lecz zamieszkanej w większości przez ludność rosyjską Autonomicznej Republice Krymu.

Niespokojnie jest nie tylko na Krymie, ale także w miastach na wschodzie Ukrainy, zwłaszcza po ostatnich decyzjach Rosji. W sobotę Rada Federacji, czyli wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju. Groźba rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego staje się coraz bardziej realna. Jednak to jak daleko posunie się Putin zależy od zdecydowania i szybkości reakcji demokratycznego świata zachodniego

Gospodarka

W IV kwartale 2013 roku dynamika amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) w ujęciu zannualizowanym wyniosła 2,4%, wynika z opublikowanych przez Departament Handlu USA zrewidowanych danych. Opublikowane dane okazały się słabsze od rynkowego konsensusu na poziomie 2,5%. W III kwartale 2013 roku PKB wzrósł o 4,1 %.

W lutym 2014 indeks PMI dla usług w USA spadł do 52,7 pkt. z 56,7 pkt. miesiąc wcześniej co wynika z opublikowanych wstępnych danych.

W lutym 2014 roku indeks Chicago PMI, obrazujący aktywność sektora przemysłowego w okolicach Chicago, wzrósł do 59,8 pkt. z 59,6 pkt. miesiąc wcześniej. Opublikowane dane pozytywnie zaskoczyły. Mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera wynosiła 57 pkt.
Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed spadł w lutym i wyniósł minus 6 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 5 pkt. W styczniu indeks wyniósł plus 12 punktów.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w lutym do 78,1 pkt. z 79,4 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 80,0 punktów. Raport Conference Board powstaje na podstawie danych zebranych w 5.000 gospodarstw domowych.

Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan wzrósł w lutym do 81,6 pkt. z 81,2 pkt. miesiąc wcześniej. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 81,3 pkt. Dane są nieco lepsze niż opublikowany przed dwoma tygodniami wstępny odczyt tego indeksu na poziomie 81,2 pkt.

W tygodniu zakończonym 22 lutego br. liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrosła do 348 tys. z 334 tys. (po korekcie) w poprzednim tygodniu. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 335 tys.

W styczniu sprzedaż nowych domów w USA wzrosła o 9,6% w relacji miesiąc do miesiąca do 468 tys. Analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 400 tys. Jednocześnie w górę zostały skorygowane grudniowe dane do 427 tys.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w styczniu przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 0,1 % – podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 1,8 % miesiąc do miesiąca. W grudniu liczba podpisanych umów na sprzedaż domu (pending home sales) spadła o 5,8 % miesiąc do miesiąca po korekcie.

W grudniu 2013 roku indeks S&P/Case-Shiller dla 20 największych amerykańskich metropolii, obrazujący zmiany cen nieruchomości w tych metropoliach, wzrósł o 13,4% w relacji rocznej. Opublikowane dane okazały się nieco gorsze od prognoz. Rynkowy konsensus zakładał wzrost na poziomie 13,5% wobec 13,7% r/r w listopadzie ub.r.

Inflacja w strefie euro wyniosła w lutym 2014 r., w ujęciu r/r 0,8 %. Analitycy oceniali, że inflacja wyniesie 0,7 %. r/r. W styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły r/r o 0,8 %.

Stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 12,0 %, wobec 12,0 % w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 12,0 %., bez zmian.

Luty przyniósł poprawę nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców, wynika z danych opublikowanych instytut Ifo. Obrazujący nastroje przedsiębiorców indeks klimatu gospodarczego (Ifo Business Climate) wzrósł do 111,3 pkt. z 110,6 pkt. w styczniu. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 110,6 pkt. Publikowany przez instytut Ifo subindeks ocen bieżącej sytuacji gospodarczej Niemiec wzrósł w lutym do 114,4 pkt. z 112,4 pkt. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 112,8 pkt.
Subindeks ocen koniunktury w kolejnych 6 miesiącach spadł w lutym do 108,3 pkt. z 108,9 pkt. Rynkowe prognozy mówiły o spadku do 108,2 pkt.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na marzec wyniósł 8,5 pkt. wobec 8,3 pkt. Poprzednio. To 4. z kolei miesiąc wzrostu tego wskaźnika. Analitycy spodziewali się na marzec indeksu na poziomie 8,2 pkt., bez zmian.

Polska gospodarka rozkręca się. W IV kwartale 2013 roku rozwijała się w tempie 2,7 procent – wynika z wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Widać między innymi odbudowę popytu krajowego. Poza tym, nadal na tempo wzrostu dobrze oddziaływał eksport. Odczyt PKB jest zgodny z tak zwanym szacunkiem szybkim z połowy lutego. W całym 2013 roku nasza gospodarka rozwijała się w tempie 1,6 procent. Według analityków, w tym roku wzrost może być dwa razy większy i wynieść około 3 procent.

W styczniu roczna dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce wyniosła 4,8%, po tym jak miesiąc wcześniej sprzedaż wzrosła o 5,8%, poinformował Urząd Statystyczny (GUS). Dane są nieco lepsze od rynkowych prognoz. Mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera wynosiłą 4,55% r/r. W relacji miesięcznej sprzedaż spadła o 21,3%, po tym jak w grudniu 2013 wzrosła ona o 17,3% m/m. Razem z raportem o sprzedaży GUS opublikował dane o stopie bezrobocia w Polsce. W styczniu bezrobocie wzrosło do 14% z 13,4%. To odczyt zgodny z rynkowym konsensusem.

Akcje, obligacje, waluty, surowce

Indeks S&P 500 w ostatni piątek ustanowił nowy szczyt i uzyskał na zamknięciu 1859 pkt, wobec 1836 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,3 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9692 pkt., wobec 9657 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,4 %). Warszawski indeks WIG zakończył tydzień na poziomie 53811 pkt, wobec 53400 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,8 %). Indeks WIG-Plus, obejmujący notowania najmniejszych spółek, najbardziej wrażliwych na koniunkturę, który na koniec ostatniego tygodnia uzyskał 1138,7 pkt, wobec 1136,5 pkt na koniec poprzedniego tygodnia. (wzrost o 0,2 %).

W ostatni piątek rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,696 % wobec 2,773 w ubiegłym tygodniu ( spadek o 2,8 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski w ostatni czwartek wyniosła 4,363 % wobec 4,483 (spadek o 2,7 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,380 USD wobec 1,374 USD na koniec poprzedniego (wzrost o 0,4 %). Kurs USD/PLN, wyniósł na zamknięciu 3,01 PLN, wobec 3,02 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,3 %). W ostatni piątek kurs EUR/PLN wyniósł 4,15, wobec podobnego poziomu na koniec poprzedniego tygodnia.

W ostatni piątek w Londynie ropa Brent kosztowała 109,1 USD za baryłkę, wobec 109,8 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 9,6 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 7009 USD, wobec 7151 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,0 %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1327 USD za uncję, wobec 1325 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %). Cena srebra wyniosła w ostatni piątek 21,24 USD za uncję, wobec 21,85 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,8 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Rynki wschodzące nadal w odwrocie. Zła passa krajów rozwijających się trwa nadal. Już wiosną ubiegłego roku, gdy Fed wspomniał o...
  2. Tydzień na rynkach: Rządowa ofensywa Słabe notowania partii tworzących w Polsce rządowa koalicją, a także zbliżający się kalendarz wyborczy, wymusza...
  3. Tydzień na rynkach: Porozumienie w sprawie budżetu Po nieudanym spotkaniu przywódców Unii Europejskiej w sprawie budżetu na lata 2014 – 2020 w...
  4. Tydzień na rynkach: Gospodarka USA przyspiesza Gospodarka Stanów Zjednoczonych to największa gospodarka na świecie. Wartość PKB USA w czerwcu 2013 r....
  5. Tydzień na rynkach: Pakiet klimatyczno-energetyczny na rok 2030 W obowiązującym do 2020 r. pakiecie klimatycznym Unii Europejskiej założono trzy cele: redukcji emisji CO2...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *