Kolejna nieudana interwencja Banku Japonii?

Wczoraj w godzinach nocnych doszło do kolejnej w tym roku interwencji Banku Japonii (BOJ). Trzonem japońskiej gospodarki jest eksport, dlatego umacniający się jen jest głównym czynnikiem spowalniającym rozwój tego kraju.


Obecne działanie BOJ było następną po „nieudanej” marcowej próbie trwałego osłabienia japońskiej waluty, po której to kurs USDJPY powrócił do poziomów sprzed interwencji.

Analizując wykres dolarjena można uznać, że interwencja została przeprowadzono w odpowiednim momencie. Kurs tej pary na chwilę przed działaniem Banku Japonii znajdował się w okolicy minimów z marca tego roku (nieco powyżej 77), co mogło skłonić innych inwestorów do gry na wzrost, czyli osłabienie jena.

Wykres USDJPY

Mimo, że przez wzmożoną podaż jen początkowo drastycznie się osłabił i para USD/JPY osiągnęła maksymalny poziom 80,24 to wydaje się, że cała operacja podzieli los poprzednich i jedynie na krótki czas osłabi japońską walutę.

Taki stan rzeczy potęguje fakt pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ostatnie spadki na zachodnich giełdach mogą dać początek ponownej fali ucieczki inwestorów do tzw. bezpiecznych instrumentów za jaki uznawany jest również jen.

Z perspektywy samej analizy technicznej okoliczności również nie są sprzyjające. W wyniku interwencji kurs USDJPY dotarł do górnego ograniczenia kanału, w którym para porusza się od kwietnia tego roku. Linia oporu okazała się jednak zbyt mocna i kurs powrócił do zniżki. Jest więc dość prawdopodobne, że dolarjen powróci do trendu spadkowego, a najbliższą istotną strefę wsparcia tworzą dopiero tegoroczne minima poniżej poziomu 77, które w najbliższym czasie będą z pewnością testowane.

Co więcej prawdopodobieństwo takiego zachowania kursu zwiększa również analogiczna sytuacja z września 2010 r. W tamtym czasie po interwencji Banku Japonii kurs również dotarł do górnego ograniczenia ówczesnego kanału, po czym powrócił do spadków, przełamał poziomy sprzed interwencji wyznaczając nowe lokalne minima.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. KGHM S.A. – kolejna fala wzrostowa Notowania spółki KGHM S.A. również skorzystały z lepszych nastrojów jakie ostatnio towarzyszą inwestorom. Kurs od...
  2. CEDC – kolejna fala wzrostowa Kurs jednego z największych producentów wódki na świecie po wyznaczeniu listopadowego minimum na poziomie 9,27...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna Forex, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *