Analiza Techniczna Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Kurs Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. zaraz po debiucie wszedł w fazę trendu bocznego. Notowania kontynuowały dość płaski ruch do pierwszych dni sierpnia, kiedy to na szerokim rynku doszło do silnej wyprzedaży. Zniżka nie ominęła również akcji spółki, której kurs spadł o ponad 40 zł.


Spadek na walorach JSW zakończył się 11 sierpnia. Tego dnia na wykresie pojawiła się długa biała świeca. W konsekwencji kurs wzrósł do poziomu 108 zł. W trakcie kolejnych sesji doszło jednak do ponownej przeceny walorów, jednakże byki zdołały obronić minimum z 10 sierpnia. Udana obrona zachęciła stronę popytową, co doprowadziło do powolnej zwyżki ceny akcji spółki.

Tym samym aktualny ruch ukształtował dwie fale wzrostowe oraz jedną spadkową. Według teorii fal Elliotta możliwe są zatem dwa scenariusze. W scenariuszu optymistycznym mamy do czynienia z ukształtowaną 1 i 2 falą oraz 3, tworzącą się właśnie, falą nowego trendu wzrostowego. Scenariusz pesymistyczny jest taki, że aktualna zwyżka jest falą C w korekcie, która jest ruchem korygującym w trendzie spadkowym.

Wykres Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kliknij, aby powiększyć.

Pozytywnym aspektem w przypadku spółki JSW jest fakt, że kurs zdołał wybić się powyżej ostatniego szczytu z 12 sierpnia. Sytuacja taka nie miała miejsca na żadnym z głównych krajowych indeksów (WIG, WIG20, mWIG40 oraz sWIG80), co może świadczyć o dużej determinacji popytu. Na tej tylko podstawie nie można jednak definitywnie stwierdzić, że kurs JSW powrócił do wzrostów.

Bardzo ważny dla posiadaczy akcji jest teraz ostatni lokalny szczyt, który pełni rolę wsparcia. Jeżeli popyt zdoła utrzymać cenę powyżej tego wierzchołka, będzie to solidna podstawa do ewentualnej zwyżki.

Za scenariuszem z korektą przemawiają natomiast poziomy Fibonacciego. Okazuje się bowiem, że na dzisiejszej sesji kurs spółki dotarł w okolice linii
50 % zniesienia wewnętrznego Fibo ostatniego impulsu spadkowego. Z tego wynika, że dzisiejsza sesja byłaby wręcz idealna do tego, aby w jej trakcie został wyznaczony koniec fali C korekty. W praktyce oznaczałoby to kontynuowanie spadków i wyznaczenie nowych minimów.

Opory: 132,60 – dołek z końca lipca tego roku.

Wsparcia: 108 zł – szczyt z 12 sierpnia; 91 zł – lokalny dołek; 85,50 zł – minimum z 10 sierpnia tego roku.

Podsumowanie analizy Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Wyjście kursu powyżej ostatniego lokalnego szczytu oznacza, że w tym przypadku spółka JSW okazał się silniejsza niż cały rynek. Jest to jednak za mało, aby stwierdzić, że rozpoczął się trend wzrostowy.
Wartość poziomu Fibonacciego, w którego okolicy zatrzymały się dzisiejsze wzrosty oraz kształt dziennej świecy (spadająca gwiazda) jaka tworzy się obecnie na wykresie mogą sugerować, że niebawem dojdzie do kolejnej fali wyprzedaży.

To czy tak się stanie zależeć będzie od obrony ostatniego lokalnego szczytu. Jeśli notowania znajdą się poniżej, będzie to pierwszy sygnał do zakończenia wzrostów. Z pewnością dojdzie wtedy do zniżki w okolice linii trendu wzrostowego (zaznaczona na zielono na wykresie), której to przełamanie powinno potwierdzić scenariusz pesymistyczny.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Analiza Techniczna Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Dzisiejsza czarna świeca na wykresie Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. potwierdza scenariusz, w którym to ostatnie...
  2. Analiza Techniczna spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A Akcje spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. rozpoczęły powolny marsz na południe już w marcu tego...
  3. Analiza techniczna spółki Sygnity S.A. Kurs spółki Sygnity S.A. od początku kwietnia, kiedy to została opublikowana pierwsza analiza waloru, w...
  4. Analiza techniczna spółki Petrolinvest S.A. Od ostatniej analizy spółki Petrolinvest S.A. kurs akcji w dalszym ciągu znajduje się powyżej linii...
  5. Analiza Techniczna Alchemia S.A. – 1.09.2011 Kurs spółki Alchemia S.A. nie zdołał przeciwstawić się ogólnej tendencji spadkowej z ostatnich tygodni. Zniżka...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna Akcji, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *