Analiza Techniczna S&P500 – 22.07.2011

Od połowy lutego tego roku indeks S&P 500 porusza się w trendzie bocznym. W ubiegłym tygodniu doszło do nieudanego ataku na maksimum z maja na poziomie 1370 pkt po czym po raz kolejny doszło do spadków.


Po wyznaczeniu lokalnego maksimum 7 lipca 2011 r. na poziomie 1356 pkt indeks amerykański zaczął dynamicznie spadać. Do zatrzymania zniżki doszło w okolicy 1300 pkt, gdzie znajduje się istotna strefa wsparcia utworzona przez dołek z kwietnia (1294 pkt) oraz maksimum z czerwca (1298 pkt). Udana obrona tego rejonu zapoczątkowała silną zwyżkę, która ponownie kieruje indeks w okolice tegorocznych szczytów. Jest więc bardzo prawdopodobne, że w przyszłym tygodniu dojdzie do próby wyznaczenia nowego szczytu.

Wykres indeksu S&P 500. Taki scenariusz potwierdza kształt kilkumiesięcznego ruchu bocznego. Tworzy on mianowicie formację korygującą, sklasyfikowaną przez Elliotta jako korekta płaska pędząca, co zwiększa prawdopodobieństwo wybicia górą i powstania kolejnej fali wzrostowej.

Analiza całego trendu wzrostowego również wskazuje na to, że wybicie górą z aktualnego kanału bocznego jest bardzo prawdopodobne. W przypadku indeksu S&P 500 mamy do czynienia z dwoma możliwymi wariantami oznaczenia poszczególnych fal.

Z wariantu pierwszego wynika, że indeks w dalszym ciągu znajduje się w fazie 3 fali wzrostowej wyższego rzędu, a ruch boczny, z którym mamy do czynienia jest falą 4 (korygującą) mniejszego rzędu, po której powinna pojawić się kolejna wzrostowa fala 5 niższego rzędu.  Szczyt fali 5 będzie jednocześnie końcem 3 fali wyższego rzędu. Gdyby taki scenariusz sprawdził się w praktyce to po zakończeniu fali 3 czeka nas kolejna znaczna korekta, po której należałoby się spodziewać ostatniej 5 fali wyższego rzędu, która zakończy cały trend wzrostowy trwający od początku 2009 r. Wariant pierwszy przedstawiono na wykresie poniżej.

Wariant pierwszy. Indeks S&P 500.

W drugim wariancie fala 3 wyższego rzędu zakończyła się, a obecny ruch jest drugą falą korygującą całego trendu wzrostowego – fala 4 wyższego rzędu. Taka wersja wydarzeń jest również prawdopodobna ze względu na fakt, iż minimum aktualnej korekty (koniec fali 4) znajduje się powyżej końca fali 1. Z takiego oznaczenia fal również wynika, że powinna pojawić się następna fala wzrostowa (fala 5), która zakończy cały trend. Wariant drugi przedstawia rysunek poniżej.

Wariant drugi. Wykres S&P 500.

Opory: 1356 pkt – maksimum z 7 lipca, 1370 pkt – tegoroczny szczyt.

Wsparcia: strefa wsparcia w okolicy 1300 pkt, 1249 pkt – minimum z 16 marca, ostateczne wsparcie.

Podsumowanie analizy indeksu S&P 500

Z wykresu notowań indeksu S&P 500 wynika, że najprawdopodobniej w ciągu najbliższych sesji dojdzie do ataku na tegoroczne szczyty. Pojawienie się kolejnej fali wzrostowej zależy od tego czy bykom uda się pokonać strefą oporu utworzoną przez ostatnie maksima.  Ze struktury fal całego trendu wzrostowego wynika jednak, że taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny.

Najważniejszym wsparciem jest obecnie strefa w okolicy 1300 pkt. Jeżeli wartość indeksu ponownie zejdzie poniżej tego rejonu będzie to pierwszy sygnał ostrzegawczy, który zaneguje scenariusz z korekta pędzącą.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Analiza Techniczna S&P500 – 5.08.2011 W trakcie ostatniej spadkowej sesji na indeksie S&P500 pojawił się negatywny sygnał świadczący o znacznej...
  2. Analiza Techniczna WIG20 17.06.2011 Na wykresie pojawiło się kilka sygnałów świadczących o możliwych wzrostach. Jeżeli bykom uda się pokonać...
  3. Analiza Techniczna Bank Pekao S.A. – 21.06.2011 Kurs Banku Pekao S.A. w dalszym ciągu porusza się wewnątrz wzrostowego kanału cenowego. Od ostatniej...
  4. Analiza Techniczna WIG20 – 18.07.2011 Indeks 20 największych polskich spółek w dalszym ciągu znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym. W...
  5. Analiza Techniczna Bank Pekao S.A. – 10.08.2011 Kurs spółki Pekao S.A. od listopada 2010 r. znajduje się w fazie korekty, której poszczególne...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna S&P500, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *