Optimus S. A. – Analiza Tygodniowa

Od ostatniej analizy technicznej spółki Optimus notowania akcji zmieniały swój kierunek dość diametralnie. Koniec lutego przyniósł silną wyprzedaż, która mogła sugerować znaczne wydłużenie korekty. Na początku marca doszło jednak do odwrócenia na poziomie 5,56 zł i od tego momentu kurs porusza się w miarę stabilnie.

Na wykresie godzinowym widać wyraźnie dynamiczny spadek kursu, do którego doszło dwukrotnie w drugiej połowie lutego tego roku. Mimo to można dostrzec kilka sygnałów świadczących o coraz lepszej sytuacji strony popytowej.

Wykres spółki Optimus.

Ważny dla byków jest fakt, że dołek z marca znajduje się wyżej niż poprzednie minimum z końca lutego. Oczywiście zbyt wczesne byłoby stwierdzenie, że kurs powrócił do trendu wzrostowego. Do tego niezbędny jest kolejny szczyt położony wyżej niż poprzedni. Na chwilę obecną kolejne dołki powstające wyżej niż poprzednie to z pewnością sygnał pozytywny.


 

Wspomniane minimum z marca było początkiem silnego impulsu wzrostowego, który wyniósł cenę akcji w okolice 6,50 zł. Od tego czasu kurs porusza się w trendzie bocznym tworząc na wykresie prowzrostową formację chorągiewki. Na wczorajszej sesji doszło do wybicie górą z formacji i na wykresie pojawiła się długa biała świeca świadcząca o znacznej sile popytu. Kurs jednak ponownie zatrzymał na poziomie 6,50 zł co aktualnie czyni z tego rejonu kluczowy opór. Mimo spadku ceny w końcowej fazie wczorajszych notowań po raz drugi pojawiła się formacja zapowiadająca wzrosty. Tym razem jest to formacja flagi, z której kurs kolejny raz wybił się górą.

Przebieg dwóch ostatnich sesji przemawia za powrotem popytu na rynek. Należy zatem założyć, że w ciągu najbliższych sesji powinno dojść do ponownego ataku na poziom 6,50 zł. Teoretyczny zasięg wzrostów po wybiciu z opisanej formacji chorągiewki to okolice 7 zł. Tam też znajduje się dołek 17 lutego co czyni ten rejon pierwszym znaczącym oporem. Po drodze znajdują się jeszcze szczyty z 23 i 24 lutego lecz jeśli kurs pokona opór na 6,50 zł to nie powinien mieć większych problemów z pokonaniem owych maksimów.

 

Opory: 6,50 zł – szczyty z ostatnich sesji, 7,04 zł – teoretyczny zasięg wzrostów, dołek z 17 lutego.

Wsparcia: 6,20 zł – dolne ograniczenie formacji flagi, 6 zł – kluczowe wsparcie dla wzrostowego scenariusza.

Podsumowanie analizy spółki Optimus S.A.

Prawdopodobne wydaje się, że w ciągu najbliższych sesji dojdzie do kolejnej próby wyjścia powyżej 6,50 zł. Jeśli cel ten zostanie zrealizowany otworzy to drogę nawet do tegorocznego szczytu.
Należy jednak mieć na uwadze, że obecna cena akcji Optimus znajduje się bardzo blisko poziomu 6,00 zł, który musi zostać obroniony w razie chwilowych wahań kursu. Spadek ceny poniżej zanegowałoby prowzrostową wymowę formacji chorągiewki i ostatecznie kurs mogłoby powrócić do ruchy korekcyjnego.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów
(Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje
podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

 1. Analiza Techniczna Optimus S.A. – 10.05.2011 Kurs spółki Optimus wybił się z prowzrostowej formacji flagi, o której była mowa w poprzedniej...
 2. Analiza Techniczna Optimus S.A. – 27.06.2011 W ostatniej analizie spółki Optimus S.A. z 10 mają tego roku opisana została korekta, do...
 3. Analiza Techniczna Optimus S.A. – 13.07.2011 Kurs spółki Optimus S.A. w trakcie ostatniej wyprzedaży wyznaczył lokalne minimum na poziomie 6,26 zł.,...
 4. Analiza Techniczna Optimus S.A. – 29.07.2011 Od dołka z 28 czerwca kurs spółki Optimus S.A. wszedł w fazę ruchu bocznego. W...
 5. Analiza Techniczna Optimus S.A. Pod koniec ubiegłego roku kurs spółki Optimus wybił się z rejonu konsolidacji, w którym znajdował...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna Akcji, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Optimus S. A. – Analiza Tygodniowa

 1. Mlody pisze:

  Proszę o analizę groclina

 2. ziutek pisze:

  Dlaczego tej strony nie można zasubskrybować poprzez rss? Myślę że zyskalibyście wielu czytelników w ten sposób.

 3. admin pisze:

  Ziutek,
  strona jest dopiero w fazie testu i jeszcze wiele funkcji nie jest dostępnych. Niebawem pojawi się możliwość subskrypcji poprzez kanał RSS. Dziękuję za wskazówkę.
  Młody,
  mamy obecnie wiele próśb o analizy jednak postaramy się w miarę możliwości realizować wszystkie „zamówienia”.
  Pozdrawiam

 4. Marek pisze:

  Dobra praca. Miło się czyta merytoryczną wypowiedź. Mógłbyś polecić jakieś książki dotyczące fibonacciego i generalnie pozycje które trzeba koniecznie przeczytać? Gdzie „testowałeś” swoją wiedzę:)? Doskonale wiem że sama teoria to nie wszystko.

  Jak oceniasz dzisiejszą sesję OPT? Ja określiłem wzrost do 7,12zł i korektę. Jak na razie wygląda że lekko się pomyliłem.

 5. Almanach Inwestora admin pisze:

  Generalnie uważam, że podstawą dla każdego inwestora powinny być trzy pozycje:
  „Geometria Fibonacciego” Paweł Danielewicz
  „Teoria fal Elliotta” Alfred J. Frost, Robert R. Prechter
  „Analiza techniczna rynków finansowych” John J. Murphy
  No i oczywiście publikacja w języku angielskim, mało znana na polskim rynku, ale zawierająca opis kompletnej strategii inwestycyjnej, z którą powinien zapoznać się każdy początkujący jak i obeznany w tematyce inwestor:
  „High Probability Trading Strategies: Entry to Exit Tactics for the Forex, Futures, and Stock Markets” Robert C. Miner
  Jest jeszcze kilka innych niezbędnych pozycji, ale na ten temat powstanie odrębny rozdział na stronie.
  Jeśli chodzi o praktykę to od tej strony poznałem już chyba każdy możliwy rynek. Nie tylko prywatnie, ale również zawodowo.

 6. Marek pisze:

  Dzięki za odpowiedź i czekam na ten osobny rozdział:)

  Jak ocenisz dzisiejszą sesję na OPT? Jak dla mnie zanosi się na chwilę obecną atak na maksima (8,13zł). Przy tej dynamice wzrostów czekają nas jeszcze spore korekty do maja. Przy okazji zapytam się jeszcze z ciekawości czy posiadasz akcje OPT i jeśli tak to jakich poziomów się spodziewasz:)?

  Pozdrawiam
  Marek

 7. admin pisze:

  Również myślę, że dojdzie do ataku na ostatni szczyt. Poziomach na jakich zobaczymy cenę akcji zależy od pokonania wspomnianego maksimum. Jeśli doszłoby do tego to myślę, że może dojść do zwyżki nawet o kilka złotych.

  Jak wiadomo analiza to bardzo subiektywna sprawa. Gdybym posiadał akcje analizowanych spółek mogłoby to wpływać na ocenę sytuacji na wykresie. Dlatego aktualnie nie inwestuje na giełdzie.

 8. Rafał pisze:

  Typy kursu na nowy tydzien oraz wahania max i min.
  czekam na komętarze

 9. Marek pisze:

  Jeżeli czeka nas dalszy spadek to obstawiam że ograniczy się on do 6,70 zł. Trochę mnie niepokoi Japonia i jej oddziaływanie na rynek. Wiem że w dłuższym czasie kurs OPT i tak poszybuje do góry. Myślę że najlepszym scenariuszem byłoby mocne „uklepanie” obecnego poziomu.

 10. Rafał pisze:

  Ja uważam ze dojdziemy w tym tygodniu do pod 8zl a moze nawet przebijemy na jakis czas…

 11. Rafał pisze:

  Dojdzie do 8zl w tym miesiacu ??

 12. Krzysztof pisze:

  Myślę że formacja która się tworzy na wykresie dziennym jest przygotowaniem pod atak przynajmniej na 7,80 a formacja ta przypomina mi flagę można ją interpretować jako trójkąt:)

 13. lechwawa pisze:

  Witam,
  czy mozna prosic o najnowsza analize Optimusa, zbliza sie premiera to bedzie chyba goracy okres, analiza pomoglaby podjac decyzje sprzedawac czy kupowac.
  Dziekuje serdecznie i pozdrawiam.
  Lech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *