Analiza Techniczna Optimus S.A. – 29.07.2011

Od dołka z 28 czerwca kurs spółki Optimus S.A. wszedł w fazę ruchu bocznego. W tym czasie na wykresie wraz z kolejnymi sesjami pojawiały się coraz to nowe formacje (najczęściej trójkąty), które mogły wskazywać kierunek jaki obierze kurs w przyszłości. Zwykle jednak cena akcji wracała do średniego poziomu z ostatnich tygodni i ostateczna tendencja pozostawała niewiadomą.


Ostatni tydzień przyniósł wyjaśnienie tej sytuacji. Na wykresie powstała bowiem formacja, której linie ograniczające, utworzone przez lokalne ekstrema, były ewidentnie respektowane przez cały okres fazy bocznej. Mowa tu o formacja trójkąta, którego szczyty znajdują się na podobnym poziomie, a kolejne dołki powstawały coraz wyżej.

Wykres spółki Optimus.
Trójkąt według klasyfikacji Elliotta jest korektą zwaną trójkątem zwyżkującym. Nazwa formacji może być w tym przypadku myląca, gdyż impuls poprzedzający korektą był spadkowy, co w teorii oznacza, że należy się spodziewać wybicia dołem i kontynuacji wcześniejszego ruchu.

Tak też się stało z kursem Optimusa, gdyż w trakcie sesji 27 lipca doszło do przełamania dolnego ograniczenia formacji. Wobec tego teoretyczny zasięg zniżki w chwili obecnej wyznacza długość podstawy trójkąta, która odmierzona od miejsca wybicia wskazuje poziom 5,80 zł.

Wcześniej jednak niedźwiedzie będą musiały pokonać wsparcie wyznaczone przez minimum z czerwca na poziomie 6,26 zł. Jest to miejsce, gdzie może pojawić się wzmożony popyt jednak aktualnie  bykom będzie bardzo trudno obronić ten poziom.

Również teoretyczny zasięg spadków, czyli poziom 5,80 zł, może być nad wyraz optymistyczny. Zwykle po tak relatywnie długim okresie konsolidacji dochodzi do znacznie dłuższego ruchu kierunkowego po wybiciu z ograniczenia.

Dlatego też w przypadku przełamania czerwcowego dołka, co obecnie wydaje się bardzo prawdopodobne, kolejny poziom gdzie może dojść do zatrzymania spadków to strefa pomiędzy 5,26 zł a 5,56 zł – dokładnie opisana w analizie spółki Optimus S.A. z 27 czerwca.

Opory: 7,28 zł – lokalny szczyt; 7,62 zł – górne ograniczenie trójkąta, maksimum z 30 czerwca.

Wsparcia: 6,26 zł – dołek z czerwca; strefa wsparcia 5,26 zł – 5,56 zł.

Podsumowanie analizy spółki Optimus S.A.

Wybicie dołem z formacji trójkąta techniczne oznacza dalszą wyprzedaż akcji spółki Optimus. Wynika z tego, że ciągu przyszłego tygodnia kurs powinien dotrzeć w okolice czerwcowego dołka na poziomie 6,26 zł. Przełamanie tego wsparcia może w praktyce oznaczać kolejną falę spadkową. Mimo, że teoretyczny zasięg spadków po wybiciu z trójkąta zwyżkującego znajduje się na poziomie 5,80 zł to jest mało prawdopodobne, że kurs zatrzyma się właśnie w tym miejscu. Istotna strefa wsparcia, gdzie może dojść do zakończenia wyprzedaży to okolice 5,26 zł – 5,56 zł.

Pozytywnym aspektem w przypadku spółki Optimus byłoby wyjście powyżej ostatniego lokalnego szczytu na poziomie 7,28 zł. Byłby to sygnał do ponownego ataku na linię górnego ograniczenia formacji trójkąta, jednak w chwili obecnej jest to mało prawdopodobne.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Analiza Techniczna Optimus S.A. – 13.07.2011 Kurs spółki Optimus S.A. w trakcie ostatniej wyprzedaży wyznaczył lokalne minimum na poziomie 6,26 zł.,...
  2. Analiza Techniczna Optimus S.A. – 27.06.2011 W ostatniej analizie spółki Optimus S.A. z 10 mają tego roku opisana została korekta, do...
  3. Analiza Techniczna Optimus S.A. – 10.05.2011 Kurs spółki Optimus wybił się z prowzrostowej formacji flagi, o której była mowa w poprzedniej...
  4. Analiza Techniczna Optimus S.A. Pod koniec ubiegłego roku kurs spółki Optimus wybił się z rejonu konsolidacji, w którym znajdował...
  5. Optimus S. A. – Analiza Tygodniowa Od ostatniej analizy technicznej spółki Optimus notowania akcji zmieniały swój kierunek dość diametralnie. Koniec lutego...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna Akcji, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *