Tydzień na rynkach: Rynki wschodzące nadal w odwrocie.

Zła passa krajów rozwijających się trwa nadal. Już wiosną ubiegłego roku, gdy Fed wspomniał o planach odejścia od polityki luzowania ilościowego, przez globalne rynki finansowe przeszły poważne turbulencje. Rozpoczęcie przez amerykańską Rezerwę Federalną w grudniu 2013 r. ograniczanie skupu aktywów za wykreowane pieniądze spowodowało dalszy odpływ kapitałów, głównie z rynków wschodzących. Kontynuacja tej polityki w styczniu bieżącego roku, kiedy to Fed kolejny raz ograniczył skup aktywów o 10 mld USD miesięcznie, spowodowała pogłębienie perturbacji na rynkach finansowych. Do tego dochodzą złe wieści z gospodarki chińskiej, co ma wpływ na słabość cen podstawowych surowców i pogłębia trudności w krajach surowcowych. Niektórzy uważają, że obecny chaos na rynkach wschodzących jest najdotkliwszy od 1998 r. Rynki wschodzące tracą mimo że decyzja Fed nie była zaskoczeniem. Reakcja rynków wschodzących spowodowała także przecenę na rynkach finansowych krajów rozwiniętych. Część analityków uważa, że są to reakcje przesadzone, gdyż nawet w latach 90 – tych wpływ kłopotów krajów wschodzących na rynki rozwinięte był niewielki. Jednak część ekonomistów spodziewa w 2014 r. dużych zakłóceń na rynkach akcji, walutowych i w obszarze stóp procentowych, gdyż ich zdaniem „zaczynają pojawiać się konsekwencje wcześniejszych manipulacji banków centralnych rynkami”.

Janet Yellen, następczynię Bena Bernanke na stanowisku szefa Fed, czeka zatem niełatwe zadanie. Będzie musiała bezpiecznie wyprowadzić USA z polityki luzowania ilościowego, którą wprowadził B.Bernanke w latach kryzysu gospodarki amerykańskiej, największego od lat 30 – tych ubiegłego wieku. B.Bernanke, specjalista od historii tzw. wielkiej depresji, sięgnął po wszelkie konwencjonalne (obniżenie stóp procentowych) i całkowicie niekonwencjonalne (polityka luzowania ilościowego – QE) środki, by ratować gospodarkę. Ostatnie miesiące potwierdzają jak wielkie jest uzależnienie inwestorów od łatwego pieniądza udostępnianego przez Fed, a tymi, którzy jako pierwsi płacą cenę za ograniczanie ich dopływu, są rynki wschodzace, szczególnie wrażliwe na podaż dolarów. Nasza krajowa waluta, jak na razie zachowuje się stabilnie, mimo perturbacji na rynkach wschodzących. Podobnie nie najgorzej wygląda sytuacja na krajowym rynku akcji i obligacji.

Gospodarka

Wskaźniki obrazujące stan amerykańskiej gospodarki są generalnie zgodne z oczekiwaniami. Gorzej jest natomiast z perspektywami dla chińskiej gospodarki, która wykazuje cechy charakterystyczne dla dalszego spowolnienia wzrostu.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w czwartym kwartale 2013 roku o 3,2 proc. w ujęciu zannualizowanym i był zgodny z oczekiwaniami analityków. W trzecim kwartale PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 4,1 proc. w ujęciu zannualizowanym.

W styczniu indeks Chicago PMI, obrazujący aktywność sektora przemysłowego w okolicach Chicago, spadł do 59,6 pkt z 60,88 pkt miesiąc wcześniej (po korekcie). Opublikowane dane są lepsze od oczekiwań. Mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera wynosiła 59 pkt.

Zamówienia na dobra trwałego użytku w USA spadły w grudniu 2013 roku o 4,3% m/m, po tym jak miesiąc wcześniej wzrosły one (po korekcie) o 2,6% m/m. Rynek oczekiwał wzrostu o 1,8% m/m.

W styczniu 2014 roku indeks zaufania amerykańskich konsumentów, publikowany przez Conference Board, wzrósł do 80,7 pkt. z 77,5 pkt. (przed korektą 78,1 pkt.) miesiąc wcześniej. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 78,1 pkt. Subindeks ocen obecnej sytuacji wzrósł do 79,1 z 75,3 pkt.. Subindeks ocen przyszłej sytuacji przez amerykańskich konsumentów wzrósł natomiast do 81,8 z 79 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w styczniu 81,2 pkt., wobec 82,5 pkt. zanotowanych w grudniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 81,0 pkt

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 19 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 348 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 330 tys.

W grudniu 2013 roku sprzedaż nowych domów w USA spadła o 7% w relacji miesięcznej do 414 tys., po tym jak miesiąc wcześniej spadła o 2,1% m/m.. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera oczekiwali odczytu na poziomie 457 tys

Indeks podpisanych umów kupna domów w USA spadł w grudniu 2013 roku o – 8,7% m/m, poinformowało Krajowe Stowarzyszenie Agentów Nieruchomości. To najsłabszy odczyt indeksu od października 2011. Dane okazały się znacznie gorsze od prognoz. Analitycy prognozowali, że indeks ten nie zmieni się w relacji miesięcznej, po tym jak w listopadzie spadł (po korekcie) o 0,3% m/m. W relacji rocznej indeks podpisanych umów spadł o 8,8%.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w styczniu 2014 r. do 110,6 pkt. ze 109,5 pkt. w poprzednim miesiącu.. To trzeci z kolei miesiąc wzrostu tego wskaźnika. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 110,0 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł 112,4 pkt. wobec 111,6 pkt. poprzednio. Tu analitycy spodziewali się 112,4 pkt. Indeks oczekiwań wyniósł natomiast 108,9 pkt. wobec 107,4 pkt. poprzednio, a oczekiwano 108,0 pkt.

Wzrost gospodarczy W Polsce w 2013 roku wyniósł 1,6 %, co wynika z wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Nasza gospodarka rozwija się więc nieco wolniej niż w 2012 roku, kiedy urosła o 1,9 procent, ale trochę szybciej niż prognozowali analitycy. Eksperci wskazywali na wzrost zbliżony do 1,5 procent.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w styczniu 2014 roku 49,5 pkt. wobec 50,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano w końcowych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics. Indeks jest najniżej od 6 miesięcy. Wstępnie spodziewano się indeksu na poziomie 49,6 pkt.

Akcje, obligacje, waluty, surowce

W ubiegłym tygodniu na rynkach akcji miała miejsce kontynuacja przeceny. Indeks S&P 500 w ostatni piątek uzyskał na zamknięciu 1783 pkt, wobec 1790 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,4 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9306 pkt., wobec 9392 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,9 %). Nieco lepiej zachowały się krajowe indeksy. Warszawski indeks WIG zakończył tydzień na poziomie 50832 pkt, wobec 50593 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %). Indeks WIG-Plus, obejmujący notowania najmniejszych spółek, najbardziej wrażliwych na koniunkturę, który na koniec ostatniego tygodnia uzyskał 1081,3 pkt, wobec 1061.1 pkt na koniec poprzedniego tygodnia. (wzrost o 1,9 %).

W ostatni piątek rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,660 % wobec 2,739 w ubiegłym tygodniu ( spadek o 2,9 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski w ostatni czwartek wyniosła 4,769 % wobec 4,383 (wzrost o 0,9 %).

Ubiegły tydzień to wyraźne umocnienie dolara. Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,349 USD wobec 1,368 USD na koniec poprzedniego (spadek o 1,4 %). Kurs USD/PLN, wyniósł na zamknięciu 3,15 PLN, wobec 3,07 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,6 %). W ostatni piątek kurs EUR/PLN wyniósł 4,25 PLN, wobec 4,19 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,4 %).

W ostatnim tygodniu spadały ceny surowców. W ostatni piątek w Londynie ropa Brent kosztowała 106,4 USD za baryłkę, wobec 107,9 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,4 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 7058 USD, wobec 7180 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,7 %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1245 USD za uncję, wobec 1269 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,9 %). Cena srebra wyniosła w ostatni piątek 19,17 USD za uncję, wobec 19,91 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,7 %).

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Rynki czekają na Fed Negocjatorzy Izby Reprezentantów i Senatu USA osiągnęli w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie ustawy budżetowej,...
  2. Tydzień na rynkach: Polityka i ekonomia straszą rynki Rosyjsko-ukraiński konflikt nie słabnie, a rozmowy pomiędzy USA i UE a Rosją na razie nie...
  3. Tydzień na rynkach: Fed ustawił rynki Najważniejszym wydarzeniem w ostatnim tygodniu było posiedzenie amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organu decyzyjnego Rezerwy...
  4. Tydzień na rynkach: Nawet Ben Bernanke potrafi zaskoczyć rynki „Don’t fight the Fed” (Nie walcz z Fedem) to znana maksyma powtarzana jak mantra przez...
  5. Tydzień na rynkach: Niemcy nadal solidarni Niemiecki Bundestag uchwalił wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF), co zostało odebrane jako sygnał, że...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tydzień na rynkach: Rynki wschodzące nadal w odwrocie.

  1. Sarah pisze:

    I don’t even know how I stopped up here, hoevwer I assumed this publish used to be great. I do not know who you’re hoevwer definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already Cheers!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *