Z opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w drugim kwartale polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,9 %. Uzyskany wynik niewątpliwie cieszy, ale jego struktura już mniej. Największy udział w rocznej dynamice PKB miała konsumpcja, która względem drugiego kwartału 2016 roku zwiększyła się realnie o 4,9%. Jej wkład do rocznej dynamiki PKB wyniósł 2,9 punktu procentowego. Przyspieszyła również dynamika wydatków publicznych, które zwiększyły się o 2,4% r/r, dodając 0,5 punktu procentowego do rocznego wzrostu PKB. Po raz kolejny rozczarowała dynamika inwestycji, które co prawda zanotowały wzrost, po raz pierwszy od 2015 r., ale tylko o 0,8 %. W efekcie inwestycje dodały 0,1 punktu procentowego do dynamiki PKB. Stopa inwestycji spadła w roku zakończonym w II kwartale do 17,7 % PKB, co jest najsłabszym wynikiem od 1996 r. Wszystko wskazuje na to, że stagnacja w inwestycjach to zasługa braku odbicia w inwestycjach publicznych czy wręcz ich dalszego spadku, natomiast inwestycje prywatne rosną od połowy 2016 r. Dosyć zagadkowy jest fakt, że za blisko połowę rocznej dynamiki PKB odpowiadał przyrost zapasów, który dodał aż 1,9 punktu procentowego. Z kolei handel zagraniczny odjął 1,5 punktu procentowego, co jest najniższym wynikiem od trzeciego kwartału 2014 roku. Stało się tak, ponieważ eksport wzrósł tylko o 2,8% r/r, a import o 6,1%.
Również opublikowany przez firmę badawczą IHS Markit wskaźnik wyprzedzający koniunktury PMI dla polskiego sektora wytwórczego, który w sierpniu wyniósł 52,5 pkt, okazał się niższy od oczekiwań (53 pkt). Chociaż w dalszym ciągu wskaźnik wskazuje na ożywienie aktywności gospodarczej (powyżej 50 pkt), to widoczny od stycznia br. trend spadkowy sygnalizuje, że ożywienie w sektorze wytwórczym postępuje coraz wolniej.
Dobry, chociaż niejednoznaczny obraz gospodarki widać także w wynikach przedsiębiorstw. GUS opublikował wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych (zatrudniających 50 i więcej osób). W I półroczu 2017 r. firmy odnotowały rekordowy poziom zysków; zagregowany wynik netto wyniósł 67 mld zł (8,8 % wzrostu w stosunku do I półrocza 2016 r.), przy znaczącym dodatnim wpływie operacji finansowych. Ale w tym samym czasie wynik ze sprzedaży – a więc odzwierciedlający podstawową działalność – spadł o około 3 %. Stało się tak, ponieważ koszty zaczęły rosnąć szybciej niż przychody. Źródłem presji kosztowej były głównie odbijające ceny surowców oraz trudności z pozyskaniem pracowników. Trzeba się liczyć także z tym, że w kolejnych kwartałach rosnąć będzie presja płacowa. Odpowiedzią na pojawiające się trudności powinny być proefektywnościowe inwestycje. Jednak dane zagregowane wskazują na spadek nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw. W całym I półroczu wyniósł on 1,1 % (w cenach stałych). Spadek inwestycji dotyczy przede wszystkim branż zdominowanych przez podmioty państwowe, takie jak, górnictwo czy przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Stąd też szacunki wzrostu zysków przedsiębiorstw w przyszłym roku są znacznie mniej optymistyczne niż obecne wyniki. J.P. Morgan szacuje, że w 2018 r. zysk na akcje MSCI Poland urośnie już tylko o 3,6 %.
Gospodarka
Produkt krajowy brutto (w ujęciu zannualizowanym) w USA wzrósł o 3% kw/kw w II kw. 2017 r., podał Departament Handlu, prezentując drugi szacunek tych danych. W pierwszym kwartale wzrost wyniósł 1,2%. Konsensus rynkowy wynosił 2,7% wzrostu w ujęciu kwartalnym. (ISBnews)
Indeks ISM dla sektora przemysłowego w USA wyniósł w sierpniu 58,8 wobec 56,3 % w poprzednim miesiącu, podał Institute for Supply Management (ISM). Konsensus rynkowy wynosił 56,5 %. (ISBnews)
Stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA wyniosła w sierpniu br. 4,4% wobec 4,3% w poprzednim miesiącu, podał Departament Pracy w komunikacie. Konsensus rynkowy wynosił 4,3%. Zatrudnienie w tym sektorze zwiększyło się o 156 tys. Konsensus rynkowy wynosił 182 tys. (ISBnews)
Indeks Uniwersytetu Michigan, pozwalający na ocenę potencjału nabywczego amerykańskich konsumentów wyniósł w sierpniu 96,8 pkt, wobec 93,4 pkt w poprzednim miesiącu i prognozie 97,6 pkt.
Wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board wzrósł do 122,9 pkt w sierpniu wobec 120 pkt miesiąc wcześniej, podał Conference Board. Konsensus rynkowy wynosił 121 pkt. Wskaźnik ocen sytuacji bieżącej wzrósł do 151,2 pkt z 145,4 pkt, a wskaźnik oczekiwań wzrósł do 104 pkt z 103 pkt przed miesiącem. (ISBnews)
Wskaźnik cen domów na rynku nieruchomości w USA – S&P Case Shiller dla 20 metropolii wzrósł w czerwcu br. o 5,7% r/r i wyniósł 200,54 pkt, poinformowała agencja Standard & Poor’s. Konsensus rynkowy wynosił 5,7% wzrostu r/r. Wskaźnik dla 10 metropolii wzrósł o 4,9% r/r i wyniósł 213,86 pkt. Konsensus rynkowy wynosił 4,9% wzrostu r/r. (ISBnews)
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł do 57,4 pkt w sierpniu br. z 56,6 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 57,4 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego przemysłu wzrósł do 59,3 pkt w sierpniu br. z 58,1 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne szacunki. Konsensus rynkowy wynosił 59,4 pkt. (ISBnews)
Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo) w Niemczech w lipcu spadła o 1,2% m/m w ujęciu realnym i o 1,2% w ujęciu nominalnym m/m, podał urząd statystyczny Destatis. Konsensus rynkowy wynosił 0,4% spadku m/m. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 2,7% w ujęciu realnym i 4,2% w ujęciu nominalnym. (ISBnews)
Polski Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w II kw. 2017 roku o 3,9% r/r wobec 4% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując drugie szacunki tych danych.
Inflacja w Polsce wyniosła 1,8% w ujęciu rocznym w sierpniu br. (wobec 1,7% inflacji r/r w lipcu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2% w sierpniu, podał też GUS. Konsensus rynkowy przewidywał przyśpieszenie inflacji do 1,8% w ujęciu rocznym. (ISBnews)
Akcje, obligacje, waluty i surowce
Na koniec ostatniego tygodnia S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2477 pkt, wobec 2443 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,4 %). Niemiecki DAX na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 12143 pkt wobec 12168 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,2 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 65208 pkt, wobec 64136 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,7 %).
Na koniec ostatniego tygodnia rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,167 % wobec 2,169 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,1 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,377 % wobec 0,380 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,8 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 3,311 % wobec 3,303 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %).
Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia wypadło na poziomie 1,186 USD wobec 1,192 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %). Kurs USD/PLN wyniósł 3,59 PLN, wobec 3,57 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,6 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,25 PLN, wobec 4,26 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,2 %).
Na koniec poprzedniego tygodnia w Londynie ropa Brent kosztowała 52,73 USD za baryłkę, wobec 52,38 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,7 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 6844 USD, wobec 6702 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,1 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 1330 USD za uncję, wobec 1296 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,6 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 17,72 USD za uncję, wobec 17,06 USD za uncje na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,9 %).
Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.
Zobacz także:
Powiązane wpisy:
- Tydzień na rynkach: Gospodarka rozczarowała, ale perspektywy lepsze Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2016 roku produkt krajowy brutto liczony w...
- Tydzień na rynkach: Rośnie podaż mieszkań Na rynku mieszkaniowym w Polsce od ponad 3 lat trwa wyjątkowo dobra koniunktura. Według wstępnych...
- Tydzień na rynkach: MFW obniża prognozę światowego PKB W styczniowym raporcie World Economic Outlook (WEO) Update Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył tegoroczną prognozę...
- Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego perspektywę...
- Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych za IV kwartał 2016 r. Ostatni kwartał 2016 r. przyniósł znaczącą poprawę wyników giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników...
Szykujesz sie do remontu mieszkania, idziesz w dluga delegacje, planujesz kilkutygodniowy urlop, i ze wlasciwie nie masz miejsca na materialy sezonowe, opony, sprzet sportowy, zbiory hobbystyczne, zabawki a inne, na co dzien nieuzywane przedmioty? Teraz potrafisz kosztuje bezpiecznie przechowac we wlasnym mini magazynie w Kangu Self Storage, oszczedzajac zajecie w lokalu.
Bardzo ciekawy wpis. Masa przydatnych informacji !
Piękne podsumowanie. Nic dodać, nic ująć