Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych za IV kwartał 2016 r.

Ostatni kwartał 2016 r. przyniósł znaczącą poprawę  wyników  giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników za IV kwartał spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, opublikowanych przez Gazetę Giełdową Parkiet. Przy prezentacji zestawień wyników autorzy zastosowali metodologię sumy kroczącej, polegającej na porównaniu sumy wyników czterech  ostatnich kwartałów do sumy wyników z poprzednich czterech  kwartałów. Z analizy 12 wybranych branż, które wypracowują zdecydowaną większość dorobku wszystkich giełdowych przedsiębiorstw wynika, że narastająco po czterech kwartałach przychody wyniosły 440 mld zł, co oznacza wzrost o  2 % w stosunku do III kwartału 2016 r, zyski operacyjne wyniosły 24 mld zł, co oznacza wzrost o 600 %, natomiast łączny zysk netto wyniósł 25,5 mld, co oznacza wzrost o 118 %. Pozytywnie pod względem przychodów wyróżniły się następująca branże: deweloperzy – wzrost o 7,3 %, chemikalia – wzrost o 4,3 %, ropa, gaz i węgiel – wzrost o 3,4 %. Z kolei relatywnie najsłabsze wyniki uzyskały branże:  media  – spadek o 0,4 %, usługi telekomunikacyjne – wzrost o 0,2 %, energetyka – wzrost o 0,3 %. Pod względem zmian w wysokości zysku operacyjnego (bez banków) najlepiej zaprezentowały się następujące branże: ropa, gaz i węgiel – wzrost o 230,4 %, energetyka – zysk zamiast straty, deweloperzy – wzrost o 16,9 %.  Natomiast najsłabsze porównawczo wyniki operacyjne uzyskały następujące branże: wydobycie i przetwarzanie metali – mniejsza strata operacyjna niż poprzednio, usługi telekomunikacyjne – strata operacyjna zamiast zysku poprzednio, media – spadek zysku o 2,4 %. Natomiast pod względem zmian wysokości zysku netto najlepiej zaprezentowały się spółki z branż: rop, gaz i węgiel – wzrost o 297,3 %, media – wzrost o 21,3 %, banki – wzrost o 9,4 %.  Wyraźną poprawę zanotowały firmy  energetyczne, które uzyskały  zysk wobec straty w poprzednim okresie. Natomiast najgorsza sytuacja wystąpiła w następujących branżach:  usługi telekomunikacyjne – strata zamiast zysku w poprzednim okresie, produkty budowlane – spadek zysków o 17,9 %, deweloperzy spadek zysków o 13,3 %.

Gospodarka

Indeks ISM dla sektora usług w USA wyniósł w marcu 55,2 pkt wobec 57,6 pkt w poprzednim miesiącu, podał Institute for Supply Management (ISM) w komunikacie. Konsensus rynkowy wynosił 57 pkt. (ISBnews)

Stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA wyniosła w marcu br. 4,5% wobec 4,7% w poprzednim miesiącu, podał Departament Pracy w komunikacie. Konsensus rynkowy wynosił 4,7%. Zatrudnienie w tym sektorze zwiększyło się o 98 tys. Konsensus rynkowy wynosił 180 tys. (ISBnews)

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w strefie euro wzrosła o 0,7% m/m w lutym 2017 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej Unii Europejskiej sprzedaż detaliczna wzrosła także o 0,7% m/m. Konsensus rynkowy dla strefy euro wynosił 0,5% wzrostu w ujęciu miesięcznym. Eurostat podał, że w ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 1,8% w strefie euro i o 2,2% w całej UE. Konsensus dla strefy euro wynosił 1,4% wzrostu r/r. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł do 56,2 pkt w marcu br. z 55,4 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 56,2 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla usług strefy euro wzrósł do 56 pkt w marcu br. z 55,5 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 56,5 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego przemysłu wzrósł do 58,3 pkt w marcu br. z 56,8 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne szacunki. Konsensus rynkowy wynosił 58,3 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora usługowego wzrósł do 55,6 pkt w marcu z 54,4 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 55,6 pkt. (ISBnews)

Produkcja przemysłowa w Niemczech (wyrównana sezonowo) w lutym br. wzrosła o 2,2% w ujęciu miesięcznym (po wzroście o 2,2% m/m – po rewizji – w poprzednim miesiącu), podał urząd statystyczny Destatis. Konsensus rynkowy to spadek o 0,2% w ujęciu miesięcznym. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 53,5 pkt w marcu br. z 54,2 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Marcowy odczyt zakończył najlepszy kwartał wzrostu od dwóch lat (średnia: 54,2 pkt), podkreślili analitycy. Konsensus rynkowy wynosił 54,6 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin sektora usługowego Chin spadł do 52,2 pkt w marcu z 52,6 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Konsensus rynkowy wynosił 53,2 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec  ostatniego tygodnia  S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2356     pkt, wobec  2363 pkt na  koniec  poprzedniego tygodnia (spadek o 0,3 %). Niemiecki DAX  na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 12225      pkt wobec 12313 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia  (spadek o 0,7 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 59288  pkt, wobec  57911 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,4 %).

Na koniec ostatniego tygodnia  rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,382   % wobec   2,398 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,7 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,230  %   wobec 0,333 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 30,9  %).  Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski  wyniosła 3,477  %  wobec 3,507 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,9  %).

 Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia  wypadło na poziomie 1,060 USD  wobec 1,067 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,7 %).  Kurs USD/PLN  wyniósł 3,99  PLN, wobec 3,97 PLN na koniec  poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,5 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,23   PLN, wobec podobnego poziomu na koniec poprzedniego tygodnia.

Na koniec ostatniego tygodnia w Londynie ropa  Brent kosztowała 55,23       USD za baryłkę, wobec  53,70 USD za baryłkę   na koniec  poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,8 %).   Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 5845 USD, wobec 5858 USD na koniec  poprzedniego tygodnia  (spadek o 0,2 %). Cena   złota w na zakończenie ostatniego tygodnia  wyniosła 1256   USD za uncję, wobec 1247 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,7 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 17,99   USD za uncję, wobec 18,27  USD za uncje na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,5 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek za I kwartał 2016 r. Pierwszy  kwartał 2016 r. przyniósł dalsze pogorszenie  wyników  giełdowych firm....
  2. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek za IV kwartał 2015 Ostatni kwartał 2015 r. przyniósł pogorszenie  wyników  giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników za...
  3. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych w I kwartale 2014 r. Pierwszy kwartał 2014 r. nie potwierdził stopniowej poprawy wyników finansowych giełdowych firm, jakie obserwowaliśmy w...
  4. Tydzień na rynkach: Stopniowa poprawa wyników spółek giełdowych Od dwóch kwartałów widać stopniową poprawę wyników finansowych giełdowych firm. Jest to efekt poprawiającej się...
  5. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *