Tydzień na rynkach: Ucieczka do bezpiecznych aktywów

W ostatnim tygodniu, pomimo braku istotnych zmian w danych makro oraz świętowania Nowego Roku przez Chińczyków, na rynkach panowała ogromna zmienność. Najbardziej zmiennym aktywem w bieżącym roku pozostaje ropa. W ślad za skokowymi zmianami cen tego surowca poruszają się indeksy akcji, gdzie obserwujemy coraz niższe poziomy. Głównym wydarzeniem tego tygodnia było wstąpienie przewodniczącej Fed Janet Yellen przed komisją Izby Reprezentantów. Jednak nawet jej wystąpienie nie uspokoiło nerwowej sytuacji na rynkach. Chociaż trudno też było oczekiwać z jej strony jednoznacznych deklaracji, skoro rynkami wstrząsają mało przewidywalne czynniki, jak ceny ropy czy sytuacja w chińskiej gospodarce, do których ostatnio dołączyły obawy o sektor finansowy. W rezultacie część  uczestników rynku dochodzi do wniosku, że okres deflacji może się przedłużyć, a kolejne państwa mogą  wpaść w recesję. Obawiają się przy tym, czy w takiej sytuacji banki centralne dysponują dzisiaj skutecznymi instrumentami, które mogą użyć w przypadku zmaterializowania się tych zagrożeń. Efektem tych obaw jest odpływ środków z aktywów uważanych za bardziej ryzykowne np. akcji i lokowanie ich w aktywach uważanych za bardziej bezpieczne. Stąd widoczny renesans cen złota, czy tez rosnące ceny  (spadająca rentowność) skarbowych obligacji amerykańskich i niemieckich, uważanych za bezpieczne przystanie. Pocieszające może być to, że zagrożenia, które mogą skutkować wybuchem kolejnego kryzysu są  znane, co oznacza, że istnieje możliwość łagodzenia ich negatywnych oddziaływań. Natomiast historia największych kryzysów pokazuje, że dopiero pojawienie się niespodziewanych zdarzeń stawało się zapalnikiem wybuchu. Nikt nie wie jednak, czy i jaki  Czarny Łabędź Nassima Taleba czai się za rogiem. Trudno zatem dziwić się, że zmianami na rynkach rządzą obecnie głownie emocje.

 Gospodarka

Sprzedaż detaliczna w USA (wyrównana sezonowo, bez uwzględnienia zmian cen) wzrosła w styczniu o 0,2 % m/m. Konsensus rynkowy wynosił 0,1 % wzrostu m/m. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 3,4 %.

 Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w lutym 90,7 pkt. – podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w lutym wskaźnika na poziomie 92,3 pkt., podczas gdy w styczniu wskaźnik wyniósł 92,0

 Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 269 tys. w tygodniu zakończonym 6 lutego 2016 roku. Oznacza to spadek o 16 tys. wobec poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 281 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 281 tys.

 Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł w Polsce o 3,9% r/r w IV kw. 2015 r. wobec 3,5% wzrostu w poprzednim kwartale. Informacje tę podał  Główny Urząd Statystyczny (GUS) w tzw. szybkim szacunku.

Deflacja konsumencka w Polsce wyniosła 0,7 % w ujęciu rocznym w styczniu 2016 r. (wobec 0,5% r/r deflacji w grudniu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych obniżyły się o 0,4% w styczniu. Deflacja okazała się wyższa od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyniku na – 0,5 %.

 Akcje, obligacje, waluty i surowce

 Na koniec  tygodnia S&P 500 uzyskał na zamknięciu 1865     pkt, wobec  1880  pkt na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek o 0,8 %). Niemiecki DAX  na koniec tygodnia osiągnął 8968  pkt. wobec 9286 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,4  %). Indeks WIG, zakończył tydzień na poziomie 43849     pkt, wobec  44672 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,8 %).

W ostatnim tygodniu  rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 1,752    % wobec   1,836 % w poprzednim tygodniu (spadek o 4,6 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,263    %   wobec  0,296 % na koniec poprzedniego  tygodnia (spadek o 11,1 %).  Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski  wyniosła 3,055   %  wobec 3,124% na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,2 %).

 Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia  wypadło na poziomie 1,125    USD  wobec  1,115 USD  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,9 %).  Kurs USD/PLN  wyniósł 3,91    PLN, wobec  3,95 PLN   na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek o 1,0 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,40    PLN, wobec  4,41 PLN   na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek o 0,2 %).

W ostatnim tygodniu w Londynie ropa  Brent kosztowała 32,77     USD za baryłkę, wobec    34,13 USD  za baryłkę  na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek o 4,0 %)   Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 4,491      USD, wobec 4616 USD  na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek o 2,7 %). Cena   złota w na zakończenie tygodnia    wyniosła 1238      USD za uncję, wobec   1174 USD za uncję na koniec   poprzedniego tygodnia  (wzrost o 5,5  %).   Cena srebra wyniosła  15,73    USD za uncję,  wobec   14,99 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 4,9 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie

Zobacz także:

Brak podobnych wpisów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *