Ostatnie trzy lata były dobrym okresem dla akcjonariuszy spółek deweloperskich, czyli firm, które budują na gruntach obiekty budowlane (mieszkalne, biurowe, handlowe, przemysłowe) w celu sprzedaży lub wynajmu. Na GPW w Warszawie notowanych jest ponad 30 takich spółek, o średniej i małej kapitalizacji. Większość z nich zajmuje się budową mieszkań. WIG_Nieruchomości, który grupuje spółki deweloperskie, wzrósł za trzy ostatnie lata o 79 %, podczas gdy w tym samym czasie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 33 %. Nieco gorzej wyglądała sytuacja w okresie ostatnich dwunastu miesięcy. WIG_Nieruchomości wzrósł o 22 %, podczas gdy wzrósł WIG o 25 %. Jednak w tym samy okresie mWIG40 wzrósł o 14 %, a sWIG80 zaledwie o 3 %. Oczywiście, wyniki z przeszłości są ważne, ale kluczowe znaczenie mają perspektywy na przyszłość. Charakterystyczną cechą spółek deweloperskich, zwłaszcza deweloperów mieszkaniowych, jest stosunkowo wysoka przewidywalność uzyskiwanych wyników. W znaczny stopniu wynika to z przyjętych zasad rachunkowości, z których wynika, że rozliczenie inwestycji w wynikach następuje po przekazaniu mieszkań odbiorcom. Ma to miejsce średnio 1,5 do 2 lat po sprzedaży mieszkań. To oznacza, że wielkość przychodów jest znana ze znacznym wyprzedzeniem, Natomiast nieco gorzej jest z prognozowaniem kosztów, a konsekwencji rentowności poszczególnych inwestycji. Deweloperzy mieszkaniowi notowani na GPW sprzedali w 2017 r. ponad 25 tys. mieszkań, czyli o 24 % więcej niż w 2016 r., który również był znacząco lepszy od poprzedniego. Gorzej wygląda sytuacja po stronie kosztów. Dotyczy to zwłaszcza rosnących cen gruntów, kosztów robocizny oraz materiałów budowlanych. Skutki tych niekorzystnych zmian łagodzone są stopniowym wzrostem cen mieszkań, co wynika z utrzymującego się wysokiego popytu na nowe mieszkania. Według REAS oferta deweloperów mieszkaniowych na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce na koniec 2017 r. wyniosła 48,2 tys. lokali, co oznacza spadek o 9 % r/r. Natomiast średnia cena mieszkań wprowadzonych do oferty była wyższa o 5 % r/r. Również relatywnie niewysokie wskaźniki wycen deweloperów mieszkaniowych oraz wypłacane dywidendy pozwalają na umiarkowany optymizm, co do zachowania się giełdowych kursów tej grupy spółek w 2018 r.
Gospodarka
Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,9% w ujęciu miesięcznym w grudniu 2017 r., podał Fed. Konsensus rynkowy wynosił 0,5% wzrostu w ujęciu miesięcznym. (ISBnews)
Produkcja przemysłowa w Polsce w grudniu wzrosła o 2,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 10,2 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w listopadzie rdr o 3,0 proc., zaś mdm spadku o 9,2 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 7,3 proc., a mdm wzrosła o 1,8 proc.
Sprzedaż detaliczna W Polsce w grudniu 2017 r. wzrosła o 6,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 16,6 proc. – podał GUS.Konsensus przygotowany przez PAP wskazywał na wzrost rdr o 7,9 proc. i wzrost o 19,0 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 5,2 proc. rdr.
Inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 2,1% w ujęciu rocznym w grudniu 2017 r. (wobec 2,5% r/r w listopadzie), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2% (ISBnews)
Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w IV kw. 2017 r. o 6,8 proc. rdr – poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się w IV kw. wzrostu PKB o 6,7 proc. po wzroście w III kw. o 6,8 proc. W ujęciu kdk PKB wzrósł w IV kw. o 1,6 proc. – analitycy oczekiwali +1,7 proc., po wzroście w III kw. o 1,8 proc., po korekcie z +1,7 proc.
PKB wzrósł w IV kw. YTD rdr o 6,9 proc. wobec spodziewanych 6,8 proc. i +6,9 proc. w III kw. (PAP Biznes)
Produkcja przemysłowa Chin wzrosła o 6,2% r/r w grudniu 2017 r. wobec wzrostu o 6,1% r/r miesiąc wcześniej, podało Narodowe Biuro Statystyczne Chin. Konsensus rynkowy wynosił 6% r/r.
Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 9,4% r/r w grudniu 2017 r. wobec 10,2% w poprzednim miesiącu, podało Narodowe Biuro Statystyczne Chin. Konsensus rynkowy wynosił 10,1% wzrostu r/r. (ISBnews)
Akcje, obligacje, waluty i surowce
Na koniec ostatniego tygodnia S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2810 pkt, wobec 2786 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,9). Niemiecki DAX na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 13434 pkt wobec 13245 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,4 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 66897 pkt, wobec 65466 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,2 %).
Na koniec ostatniego tygodnia rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,659 % wobec 2,548 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 4,4 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,569 % wobec 0,511 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 11,4 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 3,321 % wobec 3,226 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,2 %).
Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia wypadło na poziomie 1,222 USD wobec 1,219 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %). Kurs USD/PLN wyniósł 3,42 PLN, wobec podobnego poziomu na koniec poprzedniego tygodnia. Kurs EUR/PLN wyniósł 4,17 PLN, wobec podobnego poziomu na koniec poprzedniego tygodnia.
Na koniec poprzedniego tygodnia w Londynie ropa Brent kosztowała 68,75 USD za baryłkę, wobec 69,80 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,5 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 7046 USD, wobec 7113 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,9 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 1320 USD za uncję, wobec 1331 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,8 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 17,03 USD za uncję, wobec 17,25 USD za uncje na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,3 %).
Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie
Zobacz także:
Powiązane wpisy:
- Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich indeksów...
- Tydzień na rynkach: Optymizm wyparował Agencja Moody’s utrzymała długoterminowy rating Polski na poziomie A2. Jednocześnie perspektywa ratingu została zmieniona ze...
- Tydzień na rynkach: MFW obniża prognozę światowego PKB W styczniowym raporcie World Economic Outlook (WEO) Update Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył tegoroczną prognozę...
- Tydzień na rynkach: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjęta W ostatni wtorek rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której podstawowym celem jest wzrost...
- Tydzień na rynkach: Rośnie podaż mieszkań Na rynku mieszkaniowym w Polsce od ponad 3 lat trwa wyjątkowo dobra koniunktura. Według wstępnych...
Ciekawa analiza. Muszę poczytać więcej na ten temat
Bardzo podobają mi się twoje analizy. Szkoda, że jeszcze nie było nic w lutym