Autorzy opublikowanej w ostatnim tygodniu 11 edycji raportu „The Global Risks Report 2016”, opartego na wskazaniach 750 ekspertów związanych z Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wskazali na największe zagrożenia dla świata w najbliższych latach. Do najpoważniejszych pięciu zagrożeń eksperci zaliczyli:
1. Niezdolność dostosowania się do zachodzących zmian klimatycznych.
2. Broń masowego rażenia.
3. Kryzys dostępu do wody.
4. Duża skala przymusowej migracji.
5. Radykalne zmiany cen na rynku energii (wzrosty lub spadki).
Eksperci podkreślają, że globalizacja osiągnęła już taki poziom, iż pojawienie się jednego zagrożenia pociąga za sobą kolejne, potencjalnie powodując poważny kryzys. Stąd tez powaga globalnych zagrożeń polega na ich łącznym wpływie i prawdopodobieństwie wywołania ekonomicznych zagrożeń, włączając w to kryzysy finansowe i problemy na rynku pracy.
Skutki niektórych ze wskazanych, najważniejszych zagrożeń, zaczynają się już materializować. Jednym z najbardziej widocznych są konsekwencje spadku cen podstawowych surowców przemysłowych spowodowanych m.in. rewolucją łupkową w USA oraz wyraźnym pogorszeniem sytuacji ekonomicznej w Chinach, drugiej co do wielkości gospodarce świata i największym konsumencie surowców. Kłopoty dotykają już nie tylko typowych krajów surowcowych, jak Rosja czy Brazylia, ale problemy zaczynają być także widoczne w USA, kraju rewolucji łupkowej. Europa z kolei boryka się z najpoważniejszym od lat kryzysem migracyjnym.
Coraz gorsza sytuacja na giełdach wskazuje, że sprawy przybierają niekorzystny obrót, a świat wygląda na bardziej niestabilny i niebezpieczny niż rok temu. Oliwy do ognia dolewają znani inwestorzy. Jednym z nich jest George Soros, który straszy rynki bessą na rynkach akcji i kryzysem gospodarczym, porównywalnym do tego z 2008 r.
Polska, znana jako oaza spokoju, od kilku miesięcy doświadcza rewolucyjnych zmian. Po sparaliżowaniu przez nową władzę Trybunału Konstytucyjnego, przejęciu telewizji publicznej i służby cywilnej, nadszedł czas na realizacje kosztownych obietnic wyborczych. Środki na ten cel mają pochodzić m.in. z przyjętego przez Parlament tzw. podatku bankowego oraz przygotowywanego opodatkowania handlu, zwłaszcza tego o wyższych obrotach. Trwają także prace nad obciążeniem banków kosztami przewalutowania udzielonych kredytów we frankach szwajcarskich. Na reperkusje wobec takich działań nie trzeba było długo czekać. Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę kontroli praworządności. Natomiast agencja ratingowa Standard & Poor’s niespodziewanie obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu „BBB plus” z „A minus, z perspektywa negatywną. Pierwszą, widoczna konsekwencją obniżenia ratingu było gwałtowne osłabienie złotego. Nie są to dobre czasy dla polskiej giełdy i inwestorów. Jednak wcześniej lub później wprowadzane zmiany dołożą się do skutków ujawnionych zagrożeń globalnych i wspólnie uderzą w realną gospodarkę.
Gospodarka
Produkcja przemysłowa w USA spadła w grudniu 2015 r. o 0,4% m/m. Konsensus rynkowy wynosił 0,2% spadku w ujęciu miesięcznym.
Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo, bez uwzględnienia zmian cen) w USA spadła w grudniu 2015 r. o 0,1% w ujęciu miesięcznym. Konsensus rynkowy wynosił 0,0% m/m. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 2,2%.
Wskaźnik nastrojów gospodarczych w stanie Nowy Jork (NY Empire State Index) wyniósł -19,37 pkt w styczniu wobec -6,21 pkt w poprzednim miesiącu. Konsensus rynkowy wynosił -4 do 0,45 pkt.
Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w styczniu 93,3 pkt. – podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w styczniu wskaźnika na poziomie 92,9 pkt. W grudniu wskaźnik wyniósł 92,6 pkt.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 284 tys. z 277 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 275 tys.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że deflacja konsumencka w Polsce wyniosła w grudniu 0,5% w ujęciu rocznym, wobec 0,6% r/r deflacji w listopadzie. Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2015 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 0,9% (wobec utrzymania się na niezmienionym poziomie w analogicznym okresie 2014 r.) i był niższy od założonego w ustawie budżetowej o 2,1 pkt proc.
Akcje, obligacje, waluty i surowce
Na koniec tygodnia S&P 500 uzyskał na zamknięciu 1880 pkt, wobec 1922 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,2 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9545 pkt. wobec 9849 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,1 %). Indeks WIG, zakończył tydzień na poziomie 43720 pkt, wobec 43771 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,1 %)
W ostatnim tygodniu rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,038 % wobec 2,116 % w poprzednim tygodniu (spadek o 3,7 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,473 % wobec 0,514 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 8,0 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 2,994 % wobec 2,934% na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,0 %).
Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,092 USD wobec podobnego poziomu na koniec poprzedniego tygodnia. Kurs USD/PLN wyniósł 4,10 PLN, wobec 4,00 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,5 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,48 PLN, wobec 4,36 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,8 %).
W ostatnim tygodniu w Londynie ropa Brent kosztowała 29,24 USD za baryłkę, wobec 33,35 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 12,3 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 4326 USD, wobec 4475 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,3 %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1089 USD za uncję, wobec 1104 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,4 %). Cena srebra wyniosła 13,92 USD za uncję, wobec 13,93 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,1 %)
Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie
Zobacz także:
Powiązane wpisy:
- Tydzień na rynkach: Projekt budżetu na 2016 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2016. W projekcie zaplanowano dochody budżetu państwa...
- Tydzień na rynkach: Trudny poczatek roku na giełdach W Chinach pierwsza sesja w nowym roku, datowanym oczywiście nie według kalendarza chińskiego, ale według...
- Tydzień na rynkach: Wzrost wznowiony, zagrożenia pozostają Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim raporcie Word Economic Outlook, z kwietnia 2012 r., podwyższył prognozy...
- Tydzień na rynkach: Trudne czasy dla górnictwa. Chociaż produkcja energii w Polsce oparta jest o węgiel, to nie oznacza, że jego producenci...
- Tydzień na rynkach: Rządowa ofensywa Słabe notowania partii tworzących w Polsce rządowa koalicją, a także zbliżający się kalendarz wyborczy, wymusza...