W Chinach pierwsza sesja w nowym roku, datowanym oczywiście nie według kalendarza chińskiego, ale według kalendarza gregoriańskiego, zakończyła się katastrofą. Chińska giełda straciła na wartości 7 % i zgodnie z wprowadzonymi procedurami notowania zostały zawieszone, a następnie zakończone. Powtórka poniedziałkowych spadków miała miejsce w czwartek. Dalszą przecenę zablokowały administracyjne działania władz, a także kreowanie sztucznego popytu przez państwowe fundusze. Powodem uruchomienia spadków były dane potwierdzające pogłębienie spowolnienia w gospodarce oraz osłabienie juana. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury w chińskim przemyśle, przygotowany przez Markit i Paixin, po raz kolejny znalazł się poniżej 50 pkt i okazał się gorszy od oczekiwań. Obawy o chińską gospodarkę przeniosły się na inny giełdy, gdzie również odnotowano znaczne spadki indeksów. Nie inaczej było na rynku amerykańskim, gdzie indeks S&P500 wyraźnie przełamał bronione dotychczas wsparcia w okolicy 1990 pkt. Wzrost ryzyka twardego lądowania gospodarki w Chinach nie pozostał bez wpływu na ceny surowców przemysłowych, które kontynuowały spadki. Na zawirowaniach skorzystały metale szlachetne, traktowane jako bezpieczna przystań na niepewne czasy. Na krajowym podwórku obserwowaliśmy zarówno spadki na GPW, jak również osłabienie złotego. Wpływ na to miały zarówno czynniki zewnętrzne, jak i działania podejmowane przez nowe władze, które będą miały istotny, negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną w kilku ważnych branżach, takich jak: banki, energetyka, czy sprzedaż detaliczna, co w konsekwencji przełoży się na całą gospodarkę.
Gospodarka
Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim, przygotowany przez Instytut Zarządzania Podażą (ISM) spadł w grudniu do 48,2 pkt. z 48,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 49,0 pkt. Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.
Wskaźnik aktywności w usługach w USA spadł w grudniu i wyniósł 55,3 pkt. – podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 56,0 pkt. W listopadzie wskaźnik aktywności w usługach w USA wyniósł 55,9 pkt.
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w grudniu wzrosła o 292 tys., podczas gdy w listopadzie wzrosła o 252 tys., po korekcie. Analitycy spodziewali się że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 200 tys.
Stopa bezrobocia w USA w grudniu wyniosła 5,0 proc., wobec podobnego poziomu w listopadzie i takich samych oczekiwaniach analityków.
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł 53,2 pkt w grudniu wobec 52,8 pkt miesiąc wcześniej. Wstępnie szacowano wskaźnik na 53,1 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 54,2 pkt. wobec podobnego poziomu w poprzednim miesiącu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 53,9 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 53,2 pkt. wobec 52,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano wskaźnik na 53,0 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 56,0 pkt. wobec 55,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks w grudniu wyniósł 55,4 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 51,4 pkt. wobec 50,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano wskaźnik na 51,6 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 49,8 pkt. wobec 51,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 50,0 pkt. Wartość wskaźnika PMI poniżej 50 punktów oznacza spowolnienie w sektorze.
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego pozostał na tym samym poziomie, co w listopadzie i wyniósł 52,1 pkt w grudniu 2015 r. Odczyt nadal sygnalizuje ogólną poprawę sytuacji w polskim sektorze przemysłowym. Konsensus rynkowy wynosił 52,4 pkt. Głównymi pozytywnymi czynnikami płynącymi z grudniowych badań był szybszy wzrost wielkości produkcji oraz poziom zatrudnienia, zaś liczba nowych zamówień osłabła.
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin dla przemysłu w Chinach spadł do 48,2 pkt w grudniu 2015 r. z 48,6 pkt miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy wynosił 49 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w grudniu 50,2 pkt. wobec 51,2 pkt. w poprzednim miesiącu.
Akcje, obligacje, waluty i surowce
Na koniec ostatniego tygodnia S&P 500 uzyskał na zamknięciu 1922 pkt, wobec 2044 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 6,0 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9849 pkt. wobec 10743 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 8,3 %). Indeks WIG, zakończył tydzień na poziomie 43771 pkt, wobec 46467 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 5,8 %)
W ostatnim tygodniu rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,116 % wobec 2,269 % w poprzednim tygodniu (spadek o 6,7 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,514 % wobec 0,631 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 18,5 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 2,934 % wobec 2,939% na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,1 %).
Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,092 USD wobec 1,086 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,6 %). Kurs USD/PLN wyniósł 4,00 PLN, wobec 3,93 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,8 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,36 PLN, wobec 4,26 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,3 %).
W ostatnim tygodniu w Londynie ropa Brent kosztowała 33,35 USD za baryłkę, wobec 37,61 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 11,3 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 4475 USD, wobec 4734 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 5,5 %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1104 USD za uncję, wobec 1060 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 4,2 %). Cena srebra wyniosła 13,93 USD za uncję, wobec 13,84 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,7 %)
Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie
Zobacz także:
Powiązane wpisy:
- Tydzień na rynkach: Optymistyczny początek roku Światowe indeksy giełdowe rozpoczęły nowy rok w dobrych nastrojach, dla których wsparciem okazały się korzystne...
- Tydzień na rynkach: Spadki na giełdach, gospodarka nie pomaga Mamy za sobą kolejny słaby tydzień na głównych rynkach akcji, po publikacji niejednorodnych wskaźników gospodarczych...
- Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich indeksów...
- Tydzień na rynkach: Wyniki spółek za I kwartał 2016 r. Pierwszy kwartał 2016 r. przyniósł dalsze pogorszenie wyników giełdowych firm....
- Tydzień na rynkach: MFW obniża prognozę światowego PKB W styczniowym raporcie World Economic Outlook (WEO) Update Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył tegoroczną prognozę...