Tydzień na rynkach: Rządowa ofensywa

Słabe notowania partii tworzących w Polsce rządowa koalicją, a także zbliżający się kalendarz wyborczy, wymusza na obozie rządzącym zwiększenie aktywności. Elementem nowej strategii była rekonstrukcja rządu, a okazją do zaprezentowania nowych pomysłów wejście w nowy 2014 rok. Zakończony powodzeniem drugi etap demontażu OFE, umożliwił czasowe rozluźnienie gorsetu uciskającego rządzących. W tej sytuacji trudno się nawet dziwić, że zapowiedziany przez Premiera „początek zwrotu” ukierunkowany został na zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego rodzin. W tym roku zacznie obowiązywać karta dużych rodzin. Ma ona zapewnić zniżki małżeństwom z co najmniej trójką dzieci. Do ulg na przejazdy kolejowe mogą dołączyć zniżki ufundowane przez samorządy, a nawet podmioty prywatne, np. sieci handlowe. Premier chce też zredukować liczbę podręczników w pierwszej klasie szkoły podstawowej do jednego, finansowanego przez państwo. Rząd planuje również w 2014 roku podnieść płacę minimalną, zgodnie z mechanizmem wzrostu, który wynika z ustawy. O lutego ma zacząć działać fundusz budowy mieszkań na wynajem BGK, który w pierwszym okresie zbuduje 20 tysięcy mieszkań. Premier obiecał też skrócenie kolejek do lekarzy, a szczególna uwaga ma zostać zwrócona na poprawę sytuacji w leczeniu onkologicznym. Pod koniec roku bezrobocie ma być mniejsze niż 13 procent. Rząd ma rozpocząć likwidację „umów śmieciowych”, a jako pierwsze będą oskładkowane umowy zbiegów zleceń. Rok 2014 ma być także rokiem inwestycji, wysokiej dynamiki eksportu i zwiększania liczby miejsc pracy. Premier zapowiedział kontynuowanie programu Inwestycje Polskie oraz włączanie spółek skarbu państwa w inwestycje, głównie w dziedzinie energetyki. Zapowiadana jest także drogowa i kolejowa ofensywa. Jak to zwykle bywa w czasie przedwyborczym, w propozycjach rządu każdy znajdzie coś dla siebie. Co zyskali inwestorzy? Pewność, że na OFE już liczyć nie mogą. Czyżby zatem słaby początek roku na warszawskim parkiecie był sygnałem, że okręt z napisem „hossa” zaczął tonąć wcześniej niż przewiduje większość analityków? Aż trudno w to uwierzyć, gdy na innych parkietach muzyka wciąż gra jeszcze.

Gospodarka

Indeks ISM Services Non-Manufacturing Index, obrazujący kondycję sektora usług w USA, w grudniu 2013 roku spadł do 53 pkt. z 53,9 pkt. miesiąc wcześniej.. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 54,5 pkt.

Najnowsze dane o zamówieniach w amerykańskim przemyśle wskazują, że w listopadzie, zgodnie z rynkowym konsensusem, zamówienia wzrosły o 1,8% m/m. Miesiąc wcześniej był to spadek o 0,5% m/m (po korekcie).

Wzrost liczby nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA w grudniu okazał się niższy od oczekiwań analityków i wyniósł 74 tys., podczas gdy w listopadzie było to 241 tys., po korekcie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 197 tys. wobec 203 tys. w listopadzie przed korektą. Natomiast stopa bezrobocia w USA w grudniu wyniosła 6,7 %., wobec 7,0 %. w listopadzie. Analitycy oczekiwali stopy bezrobocia na poziomie 7,0 %. Zaskakująca rozbieżność pomiędzy spadkiem liczby nowych miejsc pracy i jednoczesnym spadkiem stopy bezrobocia została szybko wytłumaczona silnym atakiem zimy w USA. W tej sytuacji należy poczekać na dane w kolejnych miesiącach.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 15 tys. wobec poprzedniego tygodnia (po rewizji) i wyniosła 330 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 335 tys.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 2013 r. 52,1 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali wartość indeksu na 52,1 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w gospodarce.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 51,0 pkt. wobec 51,2 pkt. W poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 51,0 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza rozwój w sektorze usług

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 53,5 pkt. wobec 55,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 54,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 47,8 pkt. wobec 48,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 47,4 pkt.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w listopadzie 2013 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,4 %, po tym jak miesiąc wcześniej spadła o 0,4 %, po korekcie. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż m/m wzrośnie o 0,1 proc. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w eurolandzie w XI o 1,6 %, po spadku w poprzednim miesiącu o 0,3 %, po korekcie. Tu spodziewano się wzrostu o 0,3 %.

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie 2013 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 12,1 %., wobec 12,1 % w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na tym właśnie poziomie. Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 10,9 %. wobec 10,9 % poprzednio. Najwyższa była w Hiszpanii: 26,7%, najniższa w Austrii: 4,8 %. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 10,2 % wobec 10,2 % w październiku..

Indeks PMI, obliczany przez HSBC Holdings i Markit Economics, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w grudniu 2013 roku 50,9 pkt. wobec 52,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

Akcje, obligacje, waluty, surowce

Indeksy giełdowe rynków rozwiniętych w nowym roku utrzymują formę z końca starego roku. Indeks S&P 500 w ostatni piątek uzyskał na zamknięciu 1842 pkt, wobec 1831 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,6 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9473 pkt., wobec 9435 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,4 %). Gorzej jest na rynkach wschodzących. Warszawski indeks WIG zakończył tydzień na poziomie 49796 pkt, wobec 51498 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,3 %). Nieco lepiej zachował się Indeks WIG-Plus, obejmujący notowania najmniejszych spółek, najbardziej wrażliwych na koniunkturę, który na koniec ostatniego tygodnia uzyskał 1033,8 pkt, wobec 1054,9 pkt na koniec poprzedniego tygodnia. (spadek o 2,0 %).

W ostatni piątek rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,884 % wobec 3,008 w ubiegłym tygodniu ( spadek o 4,1 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski w ostatni czwartek wyniosła 4,427 % wobec 4,481 (spadek o 1,2 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,366 USD wobec 1,358 USD na koniec poprzedniego (wzrost o 0,6 %). Kurs USD/PLN, wyniósł na zamknięciu 3,04 PLN, wobec 3,07 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,0 %). W ostatni piątek kurs EUR/PLN wyniósł 4,15 PLN, wobec 4,17 na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %).

Ostatni tydzień przyniósł jedynie niewielkie zmiany na rynku surowców. W ostatni piątek w Londynie ropa Brent kosztowała 107,4 USD za baryłkę, wobec 107,0 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,4 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 7312 USD, wobec 7314 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,0 %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1249 USD za uncję, wobec 1238 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,9 % %). Cena srebra wyniosła w ostatni piątek 20,15 USD za uncję, wobec 20,17 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,1 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Trudny poczatek roku na giełdach W Chinach pierwsza sesja w nowym roku, datowanym oczywiście nie według kalendarza chińskiego, ale według...
  2. Tydzień na rynkach: Projekt budżetu na 2016 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2016. W projekcie zaplanowano dochody budżetu państwa...
  3. Tydzień na rynkach: Trudne czasy dla górnictwa. Chociaż produkcja energii w Polsce oparta jest o węgiel, to nie oznacza, że jego producenci...
  4. Tydzień na rynkach: EBC ponownie wkracza do akcji Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył prognozę inflacji w strefie euro na wszystkie lata do 2016...
  5. Tydzień na rynkach: Rynki wschodzące nadal w odwrocie. Zła passa krajów rozwijających się trwa nadal. Już wiosną ubiegłego roku, gdy Fed wspomniał o...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *