Tydzień na rynkach: Konsekwencje kryzysu na rynku mieszkaniowym

Polski rynek nieruchomości stoi na progu kryzysu nienotowanego od 2008 r. Tak wynika z apelu skierowanego do rządu przez 10 organizacji bezpośrednio związanych z rynkiem nieruchomości lub od niego zależnych, czyli nie tylko branży deweloperskiej  i  budowlano-montażowej, ale także pośredników kredytowych, producentów stali, betonu, podłóg, drzwi, okien, dachów, ceramiki budowlanej, mebli, czy producentów sprzętu AGD. Zdaniem sygnatariuszy apelu, skutkiem spadku rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych, przy braku interwencji rządu, może być utrata 100 tys. miejsc pracy. Walka ze wzrostem cen poprzez zaostrzenie polityki monetarnej przez Radę Polityki Pieniężnej doprowadziło do krachu  na rynku kredytów hipotecznych. Rosną nie tylko koszty kredytu, ale także ceny mieszkań, co skutkuje spadkiem ilości udzielonych kredytów, a w konsekwencji zmniejszeniem popytu na mieszkania. Deweloperzy dostosowują się do zmienionej sytuacji poprzez ograniczanie  nowych inwestycji,  które według stanu na  koniec września zmniejszyły się o ponad jedną czwartą. Według przywołanych w apelu danych w przyszłym roku deweloperzy  rozpoczną budowę zaledwie 70 tys. mieszkań, czyli o 100 tys. mniej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku dwie trzecie oddanych do użytku mieszkań zostało wybudowanych przez deweloperów. Zatem przewidywana skala spadku, przy nieudanych próbach stworzenia alternatywy dla deweloperów oraz istniejących potrzebach mieszkaniowych, obrazuje  powagę sytuacji. Na ograniczenie podaży nowych mieszkań dodatkowo nakłada się znaczne pogorszenie sytuacji na rynku najmu, które jest wynikiem wojny w Ukrainie i fali uchodźców, która napłynęła do Polski. Według Eurostatu czynsze w Polsce wzrosły we wrześniu o 18 % rok do roku, przy czym w większych miastach wzrosty są znacznie większe. Organizacje podpisane pod apelem do rządu proponują pięć rozwiązań, z których przynajmniej dwa są godne rozważenia1). Jednym z nich jest uruchomienie programu wsparcia dla młodych rodzin na zakup pierwszego mieszkania, polegającego na wprowadzeniu preferencyjnych kredytów o niskiej i stałej stopie procentowej. Natomiast KNF mógłby złagodzić kryteria dotyczące określania zdolności kredytowej przy  udzielaniu kredytów ze stałą stopą procentową.   Oczywiście innym rozwiązanie jest stworzenie alternatywy dla mieszkań budowanych przez deweloperów. Jednak na razie takich skutecznych rozwiązań w tym zakresie  nie widać. Natomiast brak działań ze strony rządu może skutkować znacznym pogorszeniem sytuacji ekonomicznej wielu branż związanych bezpośrednio lub pośrednio z rynkiem mieszkaniowym oraz pogorszeniem na wiele lat perspektyw nabycia lub wynajmu mieszkania, w szczególności dla młodego pokolenia Polaków.

1) Wójcik P.: Mieszkanie minus. Dziennik Gazeta Prawna, 10-13.11.2022 r.

Gospodarka

Wiadomością tygodnia okazał się wyższy od  oczekiwań spadek inflacji w USA, który  spowodował euforię na rynkach. Powróciły  nadzieje na złagodzenie restrykcyjnej polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną (tzw. pivot FED)

Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) niewyrównany sezonowo w USA wyniósł 7,7% w ujęciu r/r w październiku 2022 r., podał Urząd Statystyki Rynku Pracy. Konsensus rynkowy wynosił 8% r/r, a odczyt w poprzednim miesiącu wyniósł 8,2 %. W ujęciu wyrównanym sezonowo ceny konsumenckie wzrosły o 0,4% w ujęciu miesięcznym. Inflacja bazowa CPI (tj. z wyłączeniem cen żywności i energii)  wyniosła 6,3 % r/r, przy oczekiwaniach na poziomie 6,5 % i odczycie w poprzednim miesiącu na poziomie 6,6 %.

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec ostatniego tygodnia r. S&P 500 uzyskał na zamknięciu 3993     pkt, wobec 3771 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 5,9 %). Niemiecki DAX na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 14225    pkt wobec 13460 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 5,7 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 54421        pkt, wobec 52300 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 4,1 %).

Na koniec ostatniego tygodnia rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 3,811 % wobec 4,163  % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 8,5 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 2,149    % wobec 2,288 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 6,1  %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 7,186    % wobec 8,170  % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 12,0 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia wypadło na poziomie 1,036    USD wobec 0,996 USD  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 4,0  %). Kurs USD/PLN wyniósł 4,52     PLN, wobec 4,71  PLN na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek  o 4,0 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,68      PLN, wobec 4,69 PLN  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,2 %). Kurs bitcoina wyniósł 16714  USD   wobec 21407  USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 21,9 %)

Na koniec ostatniego tygodnia ropa Brent w Londynie kosztowała 95,76        USD za baryłkę, wobec 98,75 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,0 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 8584    USD, wobec 8108 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 5,9 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 1775   USD za uncję, wobec 1686 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 5,3 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 21,80   USD za uncję, wobec 20,92  USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 4,2 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Amerykański plan dla rynku pracy Prezydent Joe Biden przedstawił szczegóły drugiego planu, który ma ożywić amerykańską gospodarkę po kryzysie spowodowanym...
  2. Tydzień na rynkach: Rośnie podaż mieszkań Na rynku mieszkaniowym w Polsce od ponad 3 lat trwa wyjątkowo dobra koniunktura. Według wstępnych...
  3. Tydzień na rynkach: Dobra passa deweloperów Ostatnie trzy lata były dobrym okresem dla akcjonariuszy spółek deweloperskich, czyli firm, które budują na...
  4. Tydzień na rynkach: Nadzieje i obawy Obiecujące informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa wywołały wzrost zainteresowania ryzykownymi aktywami, który jednak szybko został...
  5. Tydzień na rynkach: Ceny mieszkań będą nadal rosły? Analitycy PKO Banku Polskiego  w raporcie Puls Nieruchomości z dnia 28 kwietnia 2021 roku oceniają,...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *