Tydzień na rynkach: Gołębi zwrot, którego nie było

Oczekiwany przez inwestorów zwrot w działaniach amerykańskiego banku centralnego  w zakresie restrykcyjnej polityki monetarnej (pivot Fed) nie nastąpił. Przed listopadowym posiedzeniem Fed rynki  akcji ruszyły w górę, co sygnalizowało oczekiwanie przez inwestorów na złagodzenie restrykcyjnego nastawienia banku centralnego odnośnie wzrostu stóp procentowych. Podniesienie na ostatnim posiedzeniu stopy procentowej o 75 pkt bazowych nie było zaskoczeniem. Jednak komunikat wydany po posiedzeniu, w którym stwierdzono, że przyszłe zaostrzenie będzie brało pod uwagę opóźnienia, z jakimi polityka monetarna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację, zostało odczytane jako zapowiedź złagodzenia nastawienia. Kursy akcji ruszyły  w górę, rentowności obligacji spadły, osłabił się również dolar.  Jednak zmiany te  trwały krótko, do wystąpienia prezesa Fed Jerome Powella, który potwierdził prawdopodobne zmniejszenie wysokości kolejnych podwyżek stóp procentowych Jednocześnie jednak  stwierdził, że zakończenie cyklu będzie miało miejsce na poziomie wyższym niż oczekiwano, co  oznacza większą liczbę mniejszych podwyżek stóp procentowych.  Zatem zamiast gołębiego zwrotu w polityce Fed, Jerome Powell po raz kolejny dał jasno do zrozumienia, że zacieśnienie polityki pieniężnej potrwa tak długo, dopóki inflacja nie zostanie zduszona, chociaż dość nieoczekiwanie dla rynków zmienił akcenty w przyjętych przez Fed działaniach. Jego  słowa natychmiast popsuły nastroje na rynkach akcji i umocniły dolara. Jednak  inwestorzy jeszcze przed zakończeniem tygodnia znaleźli nowe źródło optymizmu. Są nim Chiny, skąd popłynęły sygnały o możliwości odejścia od polityki zero Cowid, co dawałoby szansę na pobudzenie wzrostu gospodarczego. Również na naszym lokalnym podwórku pojawiły się sygnały, dotyczące możliwej zmiany podejścia rządzących do zablokowanych przez Komisję Europejską  środków finansowych. Wygląda na to, że jak zwykle inwestorzy sprzedają fakty i kupują plotki. Czy to jednak wystarczy dla trwałej zmiany trendu spadkowego?. Niekoniecznie. Analitycy rynku akcji zwracają uwagę m.in. na dotychczasowe podobieństwo zachowania  indeksów podczas obecnej bessy w porównaniu do poprzednich. Trzymanie się tego wzorca oznaczałoby, że spadki nie zostały jeszcze zakończone. Również kontynuacja spadków wskaźników wyprzedzających koniunktury (PMI, ISM) jak na razie nie potwierdza trwałego odwrócenia trendu spadkowego na rynkach akcji. Nieprzewidywalność zachowania rynków  potwierdza znaną maksymę, że koncentrowanie się na łapaniu dołka w notowaniach indeksów, nie jest rozsądną strategią inwestycyjną.

Gospodarka

Indeks ISM dla amerykańskiego sektora produkcyjnego (ISM Manufacturing) przygotowywany przez Institute for Supply Management (Instytut Zarządzania Podażą) wyniósł 50,2 pkt w październiku br. wobec 50,9 pkt we wrześniu. Odczyt powyżej poziomu 50 oznacza wzrost aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do miesiąca poprzedniego. Odczyt poniżej tej wartości oznacza natomiast pogorszenie sytuacji.

Indeks ISM  dla sektora usług w USA wskazał spadek do 54,4 pkt z 56,7 pkt we wrześniu (oczekiwano 55,4 pkt)

Stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA wyniosła 3,7% w październiku 2022 r. wobec 3,5% w poprzednim miesiącu, podał Departament Pracy w komunikacie. Konsensus rynkowy wynosił 3,6%. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło o 261 tys. Konsensus wynosił 200 tys. (ISBnews)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 217 tys. w tygodniu zakończonym 29 października 2022 r., podał Departament Pracy. Oznacza to spadek o 1 tys. wobec poprzednich zrewidowanych danych. Konsensus rynkowy wynosił 220 tys. wniosków.  Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 218 750, tj. spadła o 500 wobec skorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł 46,4 pkt w październiku br. wobec 48,4 pkt miesiąc wcześniej, poinformował S&P Global, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 46,6 pkt.  Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 42 pkt w październiku br. z 43 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformował S&P Global. Konsensus rynkowy wynosił 42,5 pkt. „Polski sektor produkcyjny przeżył kolejny trudny miesiąc w październiku, kiedy to połączenie wysokiej inflacji, wojny na Ukrainie i ogólna niepewność gospodarcza przyczyniły się do spadku produkcji i nowych zamówień. Firmy ograniczały zarówno zatrudnienie, jak i zakupy w odpowiedzi na rosnący pesymizm co do perspektyw” – czytamy w komunikacie. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 5,8% r/r w II kw. 2022 r. po rewizji z 5,5% w poprzednim szacunku wobec 8,6% (po rewizji z 8,5% r/r) wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując skorygowane. Wzrost produktu krajowego brutto w 2021 r. wyniósł 6,8% wobec szacowanego wcześniej wzrostu o 5,9%, podał GUS, bez zmian wobec poprzedniego szacunku.  (ISBnews)

Inflacja konsumencka wyniosła 17,9% w ujęciu rocznym w październiku 2022 r., według szybkiego szacunku danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,8%, podał też GUS. „Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9% (wskaźnik cen 117,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8% (wskaźnik cen 101,8)” – czytamy w komunikacie. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 21,9% r/r, nośników energii – wzrosły o 41,7% r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 19,5% r/r, podano w komunikacie. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,7%, nośników energii wzrosły o 2%, natomiast paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 4,1%, podano także. Konsensus rynkowy wyniósł 18% r/r. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec ostatniego tygodnia r. S&P 500 uzyskał na zamknięciu 3771     pkt, wobec 3901 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,3 %). Niemiecki DAX na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 13460    pkt wobec 13243 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,6 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 52300        pkt, wobec 49547 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 5,6 %).

Na koniec ostatniego tygodnia rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 4,163          % wobec 4,010  % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,8 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 2,288    % wobec 2,098 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 9,1  %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 8,170   % wobec 8,107  % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,8 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia wypadło na poziomie 0,996   USD wobec 0,997 USD  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,1  %). Kurs USD/PLN wyniósł 4,71      PLN, wobec 4,73  PLN na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek  o 0,4 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,69     PLN, wobec 4,72 PLN  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,6 %). Kurs bitcoina wyniósł 21407     USD   wobec 20763  USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,1 %)

Na koniec ostatniego tygodnia ropa Brent w Londynie kosztowała 98,75        USD za baryłkę, wobec 94,22 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 4,8 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 8108    USD, wobec 7558 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 7,3 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 1686           USD za uncję, wobec 1648 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,3 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 20,92          USD za uncję, wobec 19,20  USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 9,0 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Nie tylko Standard & Poor’s Obniżenie oceny kredytowej Polski przez agencję ratingową Standard & Poor’s było sporym zaskoczeniem, nawet dla...
  2. Tydzień na rynkach: Nadzieje i obawy Obiecujące informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa wywołały wzrost zainteresowania ryzykownymi aktywami, który jednak szybko został...
  3. Tydzień na rynkach: Spadki na giełdach, gospodarka nie pomaga Mamy za sobą kolejny słaby tydzień  na głównych rynkach akcji, po publikacji niejednorodnych wskaźników gospodarczych...
  4. Tydzień na rynkach: Decyzja Fed na tak, ale zmiany w OFE na nie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organ decyzyjny amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), ponownie zaskoczył analityków. Na...
  5. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *