Tydzień na rynkach: Nadzieje i obawy

Obiecujące informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa wywołały wzrost zainteresowania ryzykownymi aktywami, który jednak szybko został stłumiony statystykami wzrostu liczby zachorowań i przywracaniem restrykcji. Dwa tygodnie temu konsorcjum firm Pfizer i BioNTech ogłosiło, że ich szczepionka na koronawirusa jest skuteczna w 90 %. To daje duże szanse na dopuszczenie szczepionki na rynek przez amerykańską Agencję Żywności i leków. Ujawniona informacja spowodowała euforię na rynkach akcji  i surowców energetycznych a schłodzenie nastrojów w stosunku do tzw. bezpiecznych przystani, w tym metali szlachetnych. Tydzień później firma Moderna potwierdziła, że testowana nią szczepionka na koronawirusa jest skuteczna prawie w 95%, a ponadto warunki jej przechowywania są znacznie łatwiejsze niż w przypadku szczepionki Pfizera. Tym razem reakcja rynków była słabsza i trwała krócej niż poprzednio. Schłodzenie nastrojów spowodował szybki wzrost liczby zakażeń  na świecie, w tym w Europie i Stanach Zjednoczonych, a w konsekwencji rozszerzanie restrykcji skutkujących pogarszaniem sytuacji gospodarczej. Stąd też epidemiolodzy studzą nadmierne oczekiwania wskazując, że skuteczne szczepionki mogą pozwolić na opanowanie pandemii najwcześniej w II połowie 2021 r. Również przedstawiciele najważniejszych światowych banków centralnych ostrzegają, że sama perspektywa wprowadzenia na rynek szczepionki na COVID-19 nie wystarczy do rozwiązania spowodowanych pandemią problemów gospodarczych.

Światełko w tunelu już widać, ale rozwaga i własny osąd w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych jak zawsze wskazane.

Gospodarka

Produkcja przemysłowa w USA spadła o 1,1% w ujęciu miesięcznym w październiku br., podał Fed. Konsensus rynkowy wyniósł 0,8% wzrostu m/m.  (ISBnews)

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo, bez uwzględnienia zmian cen) w USA wzrosła o 0,3% m/m w październiku br., podał Departament Handlu. Konsensus rynkowy wynosił 0,5% wzrostu w ujęciu m/m. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 5,7%.  (ISBnews)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 742 tys. w tygodniu zakończonym 14 listopada 2020 roku, podał Departament Pracy. Oznacza to wzrost o 31 tys. wobec poprzednich zrewidowanych danych. Konsensus rynkowy wynosił 725 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 742 000 tys. tj. spadła o 13 750 tys. wobec skorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także.(ISBnews)

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 1% r/r w październiku 2020 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Konsensus rynkowy to wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 0,5%. W okresie styczeń-październik br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,7% niższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,3%, podał też Urząd. (ISBnews)

Inflacja HICP w Polsce wyniosła 3,8% r/r w październiku br. wobec 3,8% r/r inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,3%. W całej UE inflacja HICP wyniosła w październiku 0,3% r/r. Inflacja konsumencka (CPI) wyniosła 3,1% w ujęciu rocznym w październiku 2020 r., jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS).  (ISBnews)

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła o 6,9% r/r w październiku 2020 r. wobec wzrostu o 6,9% r/r miesiąc wcześniej, podało Narodowe Biuro Statystyczne Chin. Konsensus rynkowy wynosił +6,5% r/r. (ISBnews).

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 4,3% r/r w październiku 2020 r. wobec 3,3% wzrostu w poprzednim miesiącu, podało Narodowe Biuro Statystyczne Chin. Konsensus rynkowy wynosił +4,9% r/r. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 3558      pkt, wobec  3585 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 0,8 %). Niemiecki DAX   na koniec   ostatniego tygodnia wyniósł 13137     pkt wobec 13077 pkt na koniec poprzedniego tygodnia   (wzrost o 0,5  %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 52354   pkt, wobec 50636 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,4 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 0,823   % wobec 0,900 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 8,6 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła – 0,585   % wobec – 0,549 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek).   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 1,179       %   wobec 1,200  % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,7 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,186      USD   wobec 1,183 USD   na koniec poprzedniego tygodnia  (wzrost o 0,3 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,77       PLN, wobec 3,79 PLN   na koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,47   PLN, wobec 4,48 PLN   na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,2 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   ropa   Brent w Londynie kosztowała 45,11         USD za baryłkę, wobec 42,70  USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 5,6 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 7265 USD, wobec 7001 USD na koniec  poprzedniego tygodnia   (wzrost o 3,8 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1870         USD za uncję, wobec 1888 USD  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,9 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 24,23   USD za uncję,  wobec 24,76 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,1 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
  2. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
  3. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych za IV kwartał 2016 r. Ostatni kwartał 2016 r. przyniósł znaczącą poprawę  wyników  giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników...
  4. Tydzień na rynkach: Cyberpunk 2077 wystartował Światowa premiera długo wyczekiwanej, zarówno  przez graczy, jak również inwestorów giełdowych,  gry „Cyberpunk 2077”  miała...
  5. Tydzień na rynkach: Spowolnienie staje się faktem   Z nowych prognoz Banku Światowego wynika, że PKB w Polsce w 2018 r. wyniesie...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *