Tydzień na rynkach: Optymistyczny początek roku

Światowe indeksy giełdowe rozpoczęły nowy rok w dobrych nastrojach, dla których wsparciem okazały się korzystne dane makroekonomiczne. Wskaźniki wyprzedzające koniunktury w USA, w Chinach i w Unii Europejskiej okazały się znacząco lepsze od oczekiwań, co może być prognostykiem poprawy sytuacji w światowej gospodarce. Zatem na razie inwestorzy ignorują zagrożenia, których w najbliższych miesiącach nie zabraknie. W USA prezydenturę rozpocznie nieprzewidywalny Donald Trump, który na razie udziela się w mediach społecznościowych, dając pokaz swoich możliwości. W Europie, na nierozwiązane problemy z poprzednich lat, mogą nałożyć się  nowe, choćby te  związane, z czekającymi nas wyborami, zwłaszcza  we Francji i w Niemczech. W Rosji Putin prowadzi swoją grę skierowaną na osłabienie świata zachodniego. W Chinach  trwa spowolnienie, a jednocześnie przebudowa modelu gospodarki. Na krajowym podwórku trwa w najlepsze „dobra zmiana,” która na nowo pisze historię naszego kraju. W zapomnienie odchodzi deflacja, która zmusiła banki centralne do stosowania łagodnej polityki pieniężnej, a nawet niestandardowych rozwiązań stymulacyjnych. Jedynie kwestią czasu jest, aby śladem amerykańskiej Rezerwy Federalnej,  nastąpiła zmiana nastawienia innych banków centralnych. To wszystko, w dłuższym terminie, nie sprzyja inwestorom giełdowym. Ale inwestowanie od zawsze było wspinaniem się po ścianie strachu, kiedy okresy euforii przeplatały się momentami zwątpienia i rezygnacji. Zapewne tym razem także nie będzie inaczej i rok 2017 dostarczy inwestorom mocnych wrażeń.

 Gospodarka

Indeks ISM dla sektora przemysłowego w USA wyniósł w grudniu 54,7 pkt wobec 53,2 pkt w poprzednim miesiącu, podał Institute for Supply Management (ISM). Konsensus rynkowy wynosił 53,6 pkt. (ISBnews)

 Indeks ISM dla usług w USA w grudniu wyniósł  57,2 pkt. Wobec podobnego poziomu w poprzednim miesiącu, podał Institute for Supply Management (ISM). Konsensus rynkowy wynosił  56,7 pkt. (ISBnews)

 Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w grudniu wzrosła o 156 tys. wobec 204 tys. przed miesiącem po korekcie – podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Łączna korekta liczby nowych miejsc pracy za ostatnie dwa miesiące wynosiła: +19 tys. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 144 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 198 tys. po korekcie, wobec 156 tys. przed korektą. Stopa bezrobocia w USA w grudniu wyniosła 4,7 proc., wobec 4,6 proc. w listopadzie – podał amerykański Departament Pracy. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA w grudniu na poziomie 4,7 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 175 tys. wobec 178 tys. w listopadzie przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 170 tys. wobec wzrostu o 156 tys. w listopadzie przed korektą (PAP)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 235 tys. w tygodniu zakończonym 31 grudnia 2016 roku, podał Departament Pracy. Oznacza to spadek o 28 tys. wobec danych skorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 260 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 256 750, tj. spadła o 5 750 wobec skorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł do 54,9 pkt w grudniu 2016 r. z 53,7 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 53,1 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora usług strefy euro spadł do 53,7 pkt w grudniu wobec 53,8 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne wyniki. Konsensus rynkowy wynosił 53,1 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła w grudniu 1,1% r/r wobec 0,6% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat wg wstępnych danych. Konsensus rynkowy wynosił 1% wzrostu r/r.  (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego przemysłu wzrósł do 55,6 pkt w grudniu z 54,3 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne szacunki. Konsensus rynkowy wynosił 55,5 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora usługowego spadł do 54,3 pkt w grudniu z 55,1 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 53,8 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 54,3 pkt w grudniu br. z 51,9 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Konsensus rynkowy wynosił 52,2 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin sektora przemysłowego  Chin wzrósł do 51,9 pkt w grudniu z 50,9 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Konsensus rynkowy wynosił 50,7 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin sektora usługowego Chin wzrósł do 53,4 pkt w grudniu z 53,1 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Konsensus rynkowy wynosił 53,3 pkt. (ISBnews)

 Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec  ostatniego tygodnia  S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2277         pkt, wobec  2239 pkt na  koniec  poprzedniego tygodnia (wzrost 1,7 %). Niemiecki DAX  na koniec ostatniego tygodnia 11599    pkt. wobec 11481 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia  (wzrost o 1,0 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 52722    pkt, wobec  51754 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,9 %).

Na koniec ostatniego tygodnia  rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,421    % wobec   2,446 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,0 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,298  %   wobec 0,208 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 43,3 %).  Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski  wyniosła 3,686   %  wobec 3,631 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o wzrost o 1,5  %).

 Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia  wypadło na poziomie 1,053      USD  wobec 1,052 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,1 %).  Kurs USD/PLN  wyniósł 4,14      PLN, wobec 4,19 PLN na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek o 1,2 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,36    PLN, wobec 4,41 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,1 %).

Na koniec ostatniego tygodnia w Londynie ropa  Brent kosztowała 56,83   USD za baryłkę, wobec  56,74 USD za baryłkę   na koniec  poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %).   Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 5595 USD, wobec 5519 USD na koniec  poprzedniego tygodnia  (wzrost o 1,4 %). Cena   złota w na zakończenie ostatniego tygodnia  wyniosła 1173 USD za uncję, wobec 1152 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,8  %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 16,52   USD za uncję, wobec 15,96   USD za uncje na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,5 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
  2. Tydzień na rynkach: Trudny poczatek roku na giełdach W Chinach pierwsza sesja w nowym roku, datowanym oczywiście nie według kalendarza chińskiego, ale według...
  3. Tydzień na rynkach: Ranking Giełdowa Spółka Roku 2018 Puls Biznesu już po raz 20 przedstawił ranking Giełdowa Spółka Roku dla spółek z głównego...
  4. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
  5. Tydzień na rynkach: Gospodarka rozczarowała, ale perspektywy lepsze Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2016 roku produkt krajowy brutto liczony w...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *