Tydzień na rynkach: Ranking Giełdowa Spółka Roku 2018

Puls Biznesu już po raz 20 przedstawił ranking Giełdowa Spółka Roku dla spółek z głównego parkietu GPW. Specjaliści rynku kapitałowego (analitycy, doradcy i maklerzy) oceniali spółki w następujących kategoriach: kompetencje zarządu (najlepsza spółka: CCC), innowacyjność produktów i usług (najlepsza spółka: Selvita), perspektywy rozwoju (najlepsza spółka: CD  Projekt), sukces w 2018 r. (najlepsza spółka: Dino Polska), relacje inwestorskie (najlepsza spółka: Dom Development). Ostatecznie zwycięzcą rankingu po raz czwarty z kolei został CD Projekt, który jest obecnie najbardziej wartościową polską firmą prywatną notowaną na GPW, której kapitalizacja wynosi ok. 18,5 mld zł. Tak wysoka wycena wynika przede wszystkim z docenienia dotychczasowych osiągnięć spółki na rynku gier oraz perspektyw jej  rozwoju, głównie za sprawą oczekiwanego sukcesu gry „Cyberpunk 2077”. Drugie miejsce zajęła spółka Selvita, która jest spółką biotechnologiczną, działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych przede wszystkim w obszarze onkologicznym. Jaka jedyna polska firma biotechnologiczna jest bliska doprowadzenia do pierwszej fazy badań klinicznych drugiej z kolei cząsteczki. Trzecie miejsce zajęła spółka Dino Polska, która koncentruje się na prowadzeniu i rozwoju sieci supermarketów pod marką Dino, głównie w zachodniej Polsce, w mniejszych miastach i na przedmieściach. Oceniający docenili dynamiczny wzrost spółki, widoczny zarówno w wynikach finansowych, jak i rozwój organiczny w postaci zwiększania liczby nowo otwartych sklepów.

Czołowe miejsca w rankingu, podobnie jak w poprzednich latach, zdominowały firmy prywatne, co dobrze świadczy o prowadzących je  przedsiębiorcach, posiadających jasną wizję i strategie, a także konsekwencję w codziennym działaniu.

Jak na tle prywatnych firm wygląda ocena firma państwowych, które dominują wśród największych polskich firm. Niestety, podobnie jak w poprzednich latach ani jedna spółka Skarbu Państwa nie znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu. Najwyżej ocenianą przez giełdowych specjalistów spółką Skarbu Państwa okazał się PKO BP, która zajęła dopiero 26. miejsce. Specjaliści bardzo nisko ocenili kompetencje zarządu większości państwowych spółek, a także ich słabe perspektywy rozwoju i niską innowacyjność, a w zasadzie jej brak. „Narodowe czempiony” to bardziej nośny slogan, nie mający jednak pokrycia w faktach, co przekłada się na niskie oceny przyznane przez rynkowych specjalistów. Warto mieć to na uwadze przy podejmowaniu decyzji odnośnie dalszych losów OFE. Milczenie rządu w tej sprawie nakazuje ostrożność, gdyż może to oznaczać, że  nie wyklucza się scenariusza faktycznej renacjonalizacji części prywatnych firm, w przypadku pogorszenia sytuacji gospodarczej i zagrożenia realizacji kolejnych socjalnych obietnic, które z kolei mogą wywołać mniej lub bardziej uzasadnione protesty i żądania podwyżek płac przez kolejne  grupy społeczne.

Gospodarka

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym w lutym 2019 r., podał Fed. Konsensus rynkowy wynosił 0,4% wzrostu w ujęciu miesięcznym. (ISBnews)

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo, bez uwzględnienia zmian cen) w USA wzrosła o 0,2% m/m w styczniu br., podał Departament Handlu. Konsensus rynkowy wynosił 0,1% spadku w ujęciu m/m. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 2,3%. (ISBnews)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 229 tys. w tygodniu zakończonym 9 marca 2019 roku, podał Departament Pracy. Oznacza wzrost o 6 tys. wobec danych nieskorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 225 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 223 750, tj. spadła o  2 500 wobec nieskorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews).

Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 1,4% m/m w styczniu 2019 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej UE produkcja wzrosła o 1% w tym ujęciu. Konsensus rynkowy dla strefy euro przewidywał wzrost o 1% w ujęciu miesięcznym. W ujęciu rocznym, produkcja przemysłowa spadła o 1,1% w strefie euro i spadła o 0,4% w całej UE. Konsensus wynosił 2,1% spadku dla strefy euro. (ISBnews).

Inflacja konsumencka wyniosła 1,2 % w ujęciu rocznym w lutym 2019 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4 % w lutym, podał też GUS. GUS zaktualizował też dane za styczeń – roczna inflacja wyniosła 0,7 % (wobec 0,9 % r/r sprzed zmiany koszyka inflacyjnego). (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2823      pkt, wobec   2743 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,9 %). Niemiecki DAX   na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 11686       pkt wobec 11458 pkt na koniec poprzedniego tygodnia   (wzrost o 2,0 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 60706   pkt, wobec 59436 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,1 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,591       % wobec 2,630 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,5 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,083 % wobec 0,068 %  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost).   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 2,902      %   wobec 2,872 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,0  %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,133      USD   wobec 1,123 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,9 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,80    PLN, wobec 3,83 PLN   na koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 0,8 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,30     PLN, wobec podobnego poziomu na koniec poprzedniego tygodnia.

Na koniec poprzedniego tygodnia  ropa   Brent w Londynie kosztowała 67,04   USD za baryłkę, wobec 65,71 USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,0 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 6430   USD, wobec 6398 USD na koniec  poprzedniego tygodnia   (wzrost o 0,5  %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1302       USD za uncję, wobec 1299 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 15,29   USD za uncję, wobec 15,36 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

 1. Tydzień na rynkach: Optymistyczny początek roku Światowe indeksy giełdowe rozpoczęły nowy rok w dobrych nastrojach, dla których wsparciem okazały się korzystne...
 2. Tydzień na rynkach: Trudny poczatek roku na giełdach W Chinach pierwsza sesja w nowym roku, datowanym oczywiście nie według kalendarza chińskiego, ale według...
 3. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
 4. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
 5. Tydzień na rynkach: Przyspieszenie polskiej gospodarki Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych za marzec wynika, że roczna dynamika produkcji przemysłowej...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Tydzień na rynkach: Ranking Giełdowa Spółka Roku 2018

 1. agata pisze:

  Nieco mnie zaskoczyło, że PKO jest tak nisko w rankingu

 2. zosia pisze:

  Gratulacje dla zwycięzców 🙂

 3. Bardzo zainteresował mnie ten artykuł. Duża dawka ciekawej wiedzy. Pozdrawiam

 4. maria pisze:

  Mnie również zaskoczyła czołowka rankingu

 5. Cieszy szczególnie wynik CD Projektu. Ich wiedźmin stał się prawdziwym hitem,sukcesem finansowym. Dodatkowo teraz Cyberpunk zapowiada się równie świetnie i także rok 2019 powinien być dla nich świetną inwestycją.

 6. Interesujący temat. Dużo cennych i wartościowych informacji.

 7. Ciekawy artykuł. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

 8. Kasia pisze:

  Bardzo nieprzewidywalne miejsca w czołówce. Gratulacje dla zwycięzców.

 9. Zbyszek pisze:

  Witam,

  Czy będzie dodawana aktualizacja ?

 10. Krzysiek pisze:

  Ciekawe inspiracje wiele mi pomogły!

 11. Mateusz pisze:

  Czołówka zadziwiająca.

 12. A big thank you for your post. Really looking forward to read more. Really Great. Renell Clark Hebel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *