Tydzień na rynkach: Przed, w trakcie i po pandemii COVID-19

Wpływ pandemii COVID-19, jak i przeciwdziałań  podejmowanych przez rządy poszczególnych państw w celu ograniczenia jej skutków,  na określone  dziedziny działalności gospodarczej, jest silnie zróżnicowany. To  może oznaczać istotne przetasowania w zakresie bieżących wyników, jak i perspektyw rozwoju podmiotów gospodarczych zarówno zagranicznych, jak i krajowych.  Warto zatem przypomnieć wyniki 21 rankingu Giełdowa Spółka Roku dla spółek z głównego parkietu GPW za rok 2019, przygotowanego  przez Puls Biznesu. Specjaliści rynku kapitałowego (analitycy, doradcy i maklerzy) ponownie ocenili spółki w następujących kategoriach:

– kompetencje zarządu (najlepsze spółki: 1. CD PROJEKT, 2. Ryvu Therapeutics, 3. Dom Development),

– innowacyjność produktów i usług (najlepsze spółki: 1. CD PROJRKT, 2. Ryvu Therapeutics, 3. Vigo System),

– perspektywy rozwoju (najlepsze spółki: 1. Ryvu Therapeutics, 2. CD  PROJEKT, 3. 11 bit studios),

– sukces w 2019 r. (najlepsze spółki: 1. Ten Sguare Games, 2. Dino Polska, 3. Dom Development),

– relacje inwestorskie (najlepsze spółki: 1. CD PROJEKT, 2. Dom Development, 3. LPP).

Ostatecznie zwycięzcą rankingu po raz piąty  z kolei został CD Projekt, którego kapitalizacja wynosi obecnie ok. 35  mld zł. Tak wysoka wycena wynika przede wszystkim z docenienia dotychczasowych osiągnięć spółki na rynku gier oraz perspektyw jej  rozwoju, głównie za sprawą oczekiwanego sukcesu gry „Cyberpunk 2077”, chociaż trzykrotne przesunięcie  premiery gry, wywołuje widoczną nerwowość na rynku.

Drugie miejsce zajęła spółka Ten Square Games, która jest również spółką gamingową, ale specjalizuje się w grach mobilnych, dystrybuowanych w modelu free to play, czyli bez konieczności uiszczania przez użytkowników opłaty początkowej.

 Trzecie miejsce zajęła spółka Ryvu Therapeutics (dawniej  Selvita) która jest spółką biotechnologiczną, działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych przede wszystkim w obszarze onkologicznym.

W czołowej dziesiątce rankingu znalazło się aż 6 spółek, które także były w tej grupie w rankingu za rok 2018. Poza CD PROJEKT swoje pozycje zachowały Ryvu Therapeutics, Wirtualna Polska, Vigo System, 11 bit studios i LPP.  Podobnie jak w poprzednich latach ani jedna spółka Skarbu Państwa nie znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu. Najwyżej ocenianą przez giełdowych specjalistów spółką Skarbu Państwa ponownie okazał się bank PKO BP, który zajął  19. miejsce.

Sukcesy firm z czołówki rankingu nie mogą jednak przesłonić faktu,  że polska  giełda zarówno w  2019 roku, jak i w okresie całego ostatniego dziesięciolecia znalazła się wśród najgorszych rynków akcji na świecie. Obecny rok także nie napawa  optymizmem. Chociaż na rynku można znaleźć spółki, które w okresie pandemii wyróżniają się na tle dominującej szarości. Dotychczas beneficjentami COVID – 19 są  głównie spółki technologiczne, w tym medyczne, a także zajmujące się dostarczaniem rozrywki w sieci, handlem on-line czy prowadzeniem zdalnego biznesu, które także poprzednio okupowały czołowe miejsca w rankingu najlepszych spółek. Jednak informacja podana przez zarząd Pfizera o 90- procentowej skuteczności szczepionki na koronawirusa SARS–CoV-2, która może być gotowa do wprowadzenia na rynek jeszcze w tym roku, spowodowała nagłe odwrócenie tego trendu, a jej bohaterami stały się najbardziej wyprzedane spółki i branże tzw. „starej ekonomii” np. banki, spółki paliwowe, gastronomiczne, czy motoryzacyjne. To pokazuje, że na rynkach akcji może się jeszcze wiele wydarzyć i obecni beneficjenci niekoniecznie muszą znaleźć się wśród przyszłych zwycięzców. Chociaż patrząc na GPW nietrudno dostrzec, że  ławka potencjalnych zmienników jest raczej krótka. Na szczęście dla polskich inwestorów dostępna oferta na zagranicznych rynkach jest coraz bogatsza.

Gospodarka

Stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA spadła do 6,9% w październiku br. wobec 7,9% w poprzednim miesiącu, podał Departament Pracy w komunikacie. Konsensus rynkowy wynosił 7,6%. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło o 638 tys. Konsensus rynkowy wynosił  600 tys. wzrostu. (ISBnews)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 751 tys. w tygodniu zakończonym 31 października 2020 roku, podał Departament Pracy. Oznacza to spadek o 7 tys. wobec poprzednich zrewidowanych danych.  Konsensus rynkowy wynosił 733 tys. wniosków.  Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 787 000 tys. tj. spadła o 4 tys. wobec skorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews)

 Produkt Krajowy Brutto (PKB) wyrównany sezonowo wzrósł o 12,6% kw/kw w strefie euro i o 11,6% w całej Unii Europejskiej w III kw. 2020 r., wynika z finalnych danych urzędu statystycznego Eurostat. Konsensus rynkowy dla strefy euro wynosił 12,7% wzrostu w ujęciu kwartalnym. W ujęciu rocznym, PKB wyrównany sezonowo spadł w III kw. br. o 4,4% w strefie euro oraz o 4,3% w całej UE. Konsensus rynkowy dla strefy euro wynosił 4,3% spadku w tym ujęciu.  (ISBnews)

Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) spadł o 1,6% r/r w III kw. 2020 r. wobec 8,4% spadku r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. „PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) zmniejszył się realnie o 1,6% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.” – czytamy w komunikacie. „W III kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 7,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 2%” – podał GUS. Konsensus rynkowy na III kw. wynosił 1,7% spadku PKB r/r w ujęciu niewyrównanym sezonowo. „Prezentowany szybki szacunek PKB za III kwartał 2020 r. uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii. (ISBnews)

Inflacja konsumencka wyniosła 3,1% w ujęciu rocznym w październiku 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w październiku, podał też GUS.  Wzrost cen usług wyniósł 7,3% r/r, a towarów sięgnął 1,5% r/r. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 3585      pkt, wobec  3509 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,2 %). Niemiecki DAX   na koniec   ostatniego tygodnia wyniósł 13077      pkt wobec 12480 pkt na koniec poprzedniego tygodnia   (wzrost o 4,8  %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 50636  pkt, wobec 48962 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,4 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 0,900    % wobec 0,820 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 9,8 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła – 0,549   % wobec – 0,621 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost).   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 1,200       %   wobec 1,154  % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 4,0 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,183      USD   wobec 1,188 USD   na koniec poprzedniego tygodnia  (spadek o 0,4 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,79       PLN, wobec podobnego poziomu   na koniec   poprzedniego tygodnia. Kurs EUR/PLN wyniósł 4,48    PLN, wobec 4,50 PLN   na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,4 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   ropa   Brent w Londynie kosztowała 42,70         USD za baryłkę, wobec 39,70  USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 7,6 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 7001 USD, wobec 6949 USD na koniec  poprzedniego tygodnia   (wzrost o 0,7 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1888         USD za uncję, wobec 1952 USD  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,3 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 24,76  USD za uncję,  wobec 25,72 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,7 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Przed nami stagflacja? Polska gospodarka może znaleźć się w sytuacji, jakiej w najnowszej historii jeszcze nie doświadczyła. Ta...
  2. Tydzień na rynkach: Dobra passa deweloperów Ostatnie trzy lata były dobrym okresem dla akcjonariuszy spółek deweloperskich, czyli firm, które budują na...
  3. Tydzień na rynkach: Nadzieje i obawy Obiecujące informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa wywołały wzrost zainteresowania ryzykownymi aktywami, który jednak szybko został...
  4. Tydzień na rynkach: Cyberpunk 2077 wystartował Światowa premiera długo wyczekiwanej, zarówno  przez graczy, jak również inwestorów giełdowych,  gry „Cyberpunk 2077”  miała...
  5. Tydzień na rynkach: Ranking Giełdowa Spółka Roku 2018 Puls Biznesu już po raz 20 przedstawił ranking Giełdowa Spółka Roku dla spółek z głównego...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *