Tydzień na rynkach: Spowolnienie staje się faktem

 

Z nowych prognoz Banku Światowego wynika, że PKB w Polsce w 2018 r. wyniesie 4,7 proc., a następnie może zwalniać do 3,9 proc. w 2019 r. i do 3,6 proc. w 2020 r. Już od kilku miesięcy PMI (Purchasing Managers’ Index) – wskaźnik wyprzedzający koniunktury dla przemysłu w Polsce – spada, co również sygnalizuje nadchodzące spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Potwierdzają to ostatnio opublikowanedane gospodarze dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W kwestii zatrudnienia oczekiwano wzrostu o7,0 proc. r/r, był wzrost o 6,7 proc., natomiastw kwestii wynagrodzeń miał być wzrost o3,4 proc. r/r, a uzyskano 3,2 proc. wzrostur/r. Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 2,8 proc. r/r, podczas gdy oczekiwano dynamiki wzrostu o 4,3 proc. Zawiodła też produkcja budowlano-montażowa: wzrost o 16,4 proc. r/r (zakładano wzrost o 18 proc.). Również dane o dynamice sprzedaży detalicznej we wrześniu były gorsze zarówno od poprzednich, jak i odoczekiwanych.Dynamika roczna wyniosła 5,6 proc, przy oczekiwaniach rynkowych na poziomie 7,6 proc. wzrostu r/r, oraz sierpniowym wzroście na poziomie 9 proc. To jak silne będzie spowolnienie zależy w znacznym stopniu od otoczenia zewnętrznego, w tym sytuacji u naszego głównego partnera handlowego za zachodnią granicą, konsekwencji wojen handlowych, czy też stylu rozstania Wielkiej Brytanii z UE. Nadchodzące pogorszenie koniunktury nie jest dobrą wiadomością dla firm, w tym także notowanych na GPW, mając na uwadze ich przyszłe wyniki finansowe. Już w poprzednich miesiącach doświadczyły one skutków rosnących kosztów pracy i surowców oraz konsekwencji wprowadzanych regulacji przez administrację państwową. W najbliższych miesiącach czeka je skokowy wzrost cen energii oraz dalszy wzrost kosztów pracy spowodowany m.in. wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zatem obecne, relatywnie niskie wskaźniki wyceny spółek giełdowych wcale nie muszą byćtraktowane jako dobra okazja inwestycyjna. Zwłaszcza, że brak decyzji rządu w sprawie dalszych losów OFE stanowi dodatkowe, ale istotne ryzyko dla notowań spółek warszawskiego parkietu.

Gospodarka

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo, bez uwzględnienia zmian cen) w USA wzrosła o 0,1% m/m we wrześniu br., podał Departament Handlu. Konsensus rynkowy wynosił 0,6% wzrostu w ujęciu m/m. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 4,7%.n Sprzedaż z wyłączeniem pojazdów spadła 0,1% m/m. Konsensus rynkowy wynosił 0,4% wzrostu. (ISBnews)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 210 tys. w tygodniu zakończonym 13 października 2018 roku, podał Departament Pracy. Oznacza spadek o 5 tys. wobec danych skorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 212 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 211 750, tj. wzrosła o 2 000 wobec skorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews)

Wskaźnik instytutu ZEW, obrazujący nastroje w gospodarce niemieckiej spadł o 14,1 pkt m/m i wyniósł -24,7 pkt w październiku br., podał Instytut ZEW. Jest to najniższy wynik zanotowany od sierpnia 2012 rokuKonsensus rynkowy dotyczący wskaźnika oczekiwań wynosił -12 pkt. Wskaźnik ocen bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech spadł o 5,9 pkt do 70,1 pkt, podano w komunikacie. Oczekiwania dotyczące przyszłości gospodarki strefy euro spadły o 12,2 pkt do -19,4 pkt, zaś wskaźnik ocen bieżących wzrósł o 0,3 pkt do 32 pkt, podano także. (ISBnews)

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się we wrześniu br. o 2,8% r/r, zaś przedsiębiorstw budowlanych wzrosła we wrześniu br. o 16,4% r/r. (ISBnews)

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 3,6% r/r w sierpniu 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 3,9%. Prognozy dziesięciu analityków ankietowanych przez ISBnews wahały się od 5,2% do 6,9% wzrostu, przy średniej na poziomie 6,15% wzrostu. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących we wrześniu była wyższa niż przed rokiem o 5,6% i zmniejszyła się o 3,4% m/m, podano także w komunikacie. (ISBnews)

Inflacja konsumencka wyniosła 1,9% w ujęciu rocznym we wrześniu 2018 r. (wobec 2% r/r w sierpniu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2%.

Produkt Krajowy Brutto Chin rozwijał się w tempie 6,5% w ujęciu rocznym w III kwartale 2018 r. wobec 6,7% wzrostu w poprzednim kwartale, podało Narodowe Biuro Statystyczne Chin. Konsensus rynkowy wynosił 6,6% r/r.(ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec ostatniego tygodnia S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2768pkt, wobec 2767 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,0 %). Niemiecki DAX na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 11554pkt wobec 11524 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 56643 pkt, wobec 56516 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2%).

Na koniec ostatniego tygodnia rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 3,196% wobec 3,161 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,1 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,464 % wobec 0,495 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 6,3 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 3,278 % wobec 3,247 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,0%).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia wypadło na poziomie 1,151 USD wobec 1,156 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,4 %). Kurs USD/PLN wyniósł 3,73PLN, wobec 3,72 PLNna koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,29PLN, wobec 4,30 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,2 %).

 Na koniec poprzedniego tygodnia w Londynie ropa Brent kosztowała 80,00 USD za baryłkę, wobec 80,50 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,6 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 6,222USD, wobec 6287 USD na koniecpoprzedniego tygodnia (spadek o 1,0 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 1230USD za uncję, wobec 1221 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,7 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 14,65 USD za uncję, wobec 14,62 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

 

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Nadzieje i obawy Obiecujące informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa wywołały wzrost zainteresowania ryzykownymi aktywami, który jednak szybko został...
  2. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
  3. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
  4. Tydzień na rynkach: Dobra passa deweloperów Ostatnie trzy lata były dobrym okresem dla akcjonariuszy spółek deweloperskich, czyli firm, które budują na...
  5. Tydzień na rynkach: Partycypacyjna porażka PPK Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy  program oszczędzania przez pracowników środków na dodatkową emeryturę, które są...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tydzień na rynkach: Spowolnienie staje się faktem

  1. Jerzy pisze:

    Jestem ciekaw jak dane kształtują się na chwilę obecną i jakie są prognozy. Czy można spodziewać się świeżej analizy? Wiadomym jest, że obecne okoliczności wstrząsnęły światową gospodarką, a więc można spodziewać się jedynie pogorszenia sytuacji. Warto poruszyć również temat branż, które zyskają na tym całym zamieszaniu. W ich przypadku doszło do dynamicznego wzrostu zysków, jednak jest to jedynie etap tymczasowy. Pewnie sporym utrudnieniem jest fakt, że nie można dokładnie powiedzieć, w jakim tempie będzie odmrażana gospodarka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *