Tydzień na rynkach: Rosną koszty energii elektrycznej

Instytut Jagielloński wyliczył, że poziom wydatków na energię elektryczną  w polskiej gospodarce już w 2019 r. będzie o 15,7 mld zł ( o 46,9 %) wyższy, a w 2020 r. aż o 22 mld zł (o 65,7 %) wyższy niż w 2016 r.  Znaczący wzrost kosztów energii uderzy przede wszystkim w odbiorców instytucjonalnych. Zgodnie z zapewnieniami Ministra Energii gospodarstwa domowe będą chronione przed skutkami podwyżek. Ma to dotyczyć przede wszystkim tych najmniej zarabiających. Wzrost kosztów oznacza spadek wyników finansowych przedsiębiorstw, zwłaszcza w branży chemicznej, hutniczej, elektromaszynowej i górnictwie. Instytut wyliczył także, że w już 2018 r. konkurencyjność polskiego przemysłu na tle naszych sąsiadów była znacząco gorsza. W Polsce w lipcu koszt megawatogodziny energii elektrycznej wynosił dla dużego odbiorcy ok. 69 euro, w Czechach 57 euro (82,6 % kosztu w Polsce), a w Niemczech – przy uwzględnieniu rekompensaty – tylko 38 euro (55,1 % kosztu w Polsce). Zdaniem Instytutu, wzrost kosztów energii to wynik rosnących cen węgla, z którego produkujemy 80 proc. energii elektrycznej oraz wzrostu cen uprawnień do emisji CO2. Te ostatnie kosztują obecnie ok. 20 euro za tonę, podczas gdy pod koniec 2017 r. stawka sięgała 6-7 euro. Nie można jednak pominąć w tej ocenie, przyjętej przez rząd długoterminowej strategii oparcia produkcji energii na węglu, jak również działań operacyjnych podejmowanych przez czy za sektor energetyczny, w tym konsekwencje jego udziału w ratowaniu górnictwa, gaszenia pożarów np. przejęcie znanej firmy budowlanej czy ewentualne zaangażowanie w przejęcie producenta autobusów, a także realizacje inwestycji o wątpliwej rentowności, czy też skutki częstych zmian kadrowych w spółkach energetycznych. W konsekwencji ziścić może się czarny scenariusz, zgodnie z którym Polska będzie mieć najdroższy prąd w Europie. „Jak wynika z szacunków Instytutu Energii Odnawialnej, po 2020 roku Polska, założywszy miks energetyczny oparty w połowie na węglu i uzupełniony energią atomową i odnawialnymi źródłami energii, będzie miała najwyższe w Europie hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców. Takie prognozy świadczą o tym, że problem rosnących cen energii w Polsce ma charakter strategiczny i nie stanowi wyłącznie przejściowej trudności gospodarczej”. Jednocześnie, jak zaznacza Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, coraz droższy prąd w Polsce w tej chwili, to jedynie część problemu, ponieważ w dłuższej perspektywie możemy się spodziewać nawet luki w podaży energii elektrycznej.

W związku z przewidywanym, trwałym wzrostem kosztów energii propozycje Instytutu Jagiellońskiego wskazują na konieczność budowy nowego krajowego miksu energetycznego, przy jednoczesnym obniżeniu elektrochłonności polskich przedsiębiorstw. Jeżeli chodzi o drugie zadanie, to nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorstwa takie działania podejmują, gdyż dla części z nich to może być nie tylko kwestia utrzymania konkurencyjności, ale wręcz kwestia przetrwania na wolnym rynku. W sprawie pierwszego zadania takiej pewności już mieć nie można. Istnieje obawa, że rząd, w znany sobie sposób, okopie się na dotychczasowych pozycjach i powstanie wrażenie, że wszystkiemu winna jest UE, która swoją polityką chce nas przymusić do rezygnacji z produkcji energii z naszego czarnego złota. Fakt, że nie są to płonne obawy, może świadczyć ostra krytyka analizy Instytutu przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) oraz członków wspierających stowarzyszenia tj. PGE, Enea, Energa i Tauron. Ich zdaniem „(…) rosnące ceny energii wynikają przede wszystkim z postępującej polityki klimatyczno – energetycznej UE (…)”

Dla inwestorów giełdowych to kolejna przestroga, że spółki giełdowe, które znalazły się pod presją wzrostu cen surowców i rosnących kosztów pracy, zostaną poddane kolejnej próbie, w związku ze skokowym wzrostem cen energii. Trudno przewidzieć na ile wiarygodne i znaczące okażą się deklaracje rządu dotyczące zastosowania ulg dla przedsiębiorstw w związku z zaistniałą sytuacją. Trzeba przy tym pamiętać, że będzie to jedynie doraźna próba łagodzenia powstałych problemów.

Gospodarka

 Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora przemysłowego w USA wyniósł 55,9 pkt w październiku wobec 55,6 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 55,5 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora usług w USA wyniósł 54,7 pkt w październiku wobec 53,5 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wyniósł 54 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 215 tys. w tygodniu zakończonym 20 października 2018 roku, podał Departament Pracy. Oznacza wzrost o 5 tys. wobec danych nieskorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 214 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 211 750, tj. bez zmian wobec nieskorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro spadł do 52,1 pkt w październiku br. z 53,2 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 53 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego przemysłu spadł do 52,3 pkt w październiku br. z 53,7 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne szacunki. Konsensus rynkowy wynosił 53,4 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla usług strefy euro wyniósł 53,3 pkt w październiku br. wobec 54,7 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 54,5 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora usługowego wyniósł 53,6 pkt w październiku br. wobec 55,9 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 55,5 pkt. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2659   pkt, wobec   2768 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 3,9 %). Niemiecki DAX   na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 11201       pkt wobec 11554 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia   (spadek o 3,1 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 54027       pkt, wobec 56643 na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 4,6  %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 3,077         % wobec 3,196 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,7 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,359      % wobec 0,464 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,4 %).   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 3,148         %   wobec 3,278 na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 4,0  %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,141          USD   wobec 1,151 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,9 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,79         PLN, wobec 3,73 PLN  na koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,6 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,31    PLN, wobec 4,29 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,5 %).

 Na koniec poprzedniego tygodnia w Londynie ropa   Brent kosztowała 77,68               USD za baryłkę, wobec 80,00 USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 2,9 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 6,182    USD, wobec 6222 USD na koniec  poprzedniego tygodnia   (spadek o 0,6 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1235      USD za uncję, wobec 1230 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,4 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 14,71          USD za uncję, wobec 14,65 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,4 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

 

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

 1. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
 2. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych za IV kwartał 2016 r. Ostatni kwartał 2016 r. przyniósł znaczącą poprawę  wyników  giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników...
 3. Tydzień na rynkach: Przyspieszenie polskiej gospodarki Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych za marzec wynika, że roczna dynamika produkcji przemysłowej...
 4. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
 5. Tydzień na rynkach: Optymistyczny początek roku Światowe indeksy giełdowe rozpoczęły nowy rok w dobrych nastrojach, dla których wsparciem okazały się korzystne...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Tydzień na rynkach: Rosną koszty energii elektrycznej

 1. Aniaa pisze:

  Rzad wprowadzil doplaty dla gospodarstw domowych odnosnie pradu. To jednak nie spowoduje, ze podwyzki wszystkiego – nas omina:)

 2. UPC opinie pisze:

  Niestety, ale wszystko drożeje. Tego można było się spodziewać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *