Europejski Bank Centralny nie ustaje w wysiłkach na rzecz stymulacji słabnącej gospodarki strefy euro.Na ostatnim posiedzeniu EBC zdecydował, że:
– stopa depozytowa zostanie obniżona z – 0,3 do -0,4,
– podstawowa stopa procentowa spadnie z 0,05 % do 0,00 %,
– stopa kredytu zostanie obniżona z 0,3 do 0,25 %,
– skala programu skupu aktywów zostanie zwiększona z 60 do 80 mld euro miesięcznie,
– do listy skupowanych aktywów dołączone zostaną obligacje korporacyjne strefy euro,
– przeprowadzone zostaną cztery rundy TLTRO II (tanich pożyczek dla banków).
Przyjęty przez EBC zakres działań okazał się znacznie większy od oczekiwań, co spotkało się z natychmiastową pozytywna reakcją rynków. Jednak dobre nastroje schłodziła konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego. Okazało się, że EBC znacząco obniżył zarówno prognozy dla inflacji, jak również prognozy wzrostu PKB dla strefy euro. W 2016 r. inflacja konsumencka ma wynieść zaledwie 0,1 % wobec 1,0 % szacowanego w grudniu ubiegłego roku. Natomiast wzrost PKB ma wynieść 1,4 %, wobec wcześniej szacowanego 1,7 %. Draghi stwierdził ponadto, że nie zakłada, aby potrzebne były dalsze obniżki stóp procentowych, gdyż to może uderzyć w sektor bankowy. To potwierdza, że EBC stara się balansować pomiędzy zwalczaniem zbyt niskiej inflacji, a uwzględnianiem pogarszającej się sytuacji sektora bankowego, który jest głównym sposobem działań EBC na gospodarkę. . W tym względzie prezentowane ostatnio prognozy dotyczące światowej gospodarki nie są optymistyczne. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a takżę Bank Rozrachunków Międzynarodowych, wskazują na spowolnienie, a nawet możliwość załamania światowej gospodarki. Największych zagrożeń upatrują w spadku popytu i niskich cenach surowców, w nadmiernym obciążeniu długami, a także w postępującym spowolnieniu gospodarczym Chin. Co prawda ostatnie tygodnie przyniosły odbicie cen na rynkach surowców, co niektórzy traktują jako dobry prognostyk na rzecz odwrócenia niekorzystnych trendów.
Gospodarka
Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 259 tys. w tygodniu zakończonym 5 marca 2016 roku. Oznacza to spadek o 18 tys. wobec poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 272 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 267 tys.
Produkt Krajowy Brutto (PKB) wyrównany sezonowo w IV kw. 2015 r. zwiększył się o 0,3% kw/kw w strefie euro i o 0,4% kw/kw w całej Unii Europejskiej, wynika z drugich szacunków urzędu statystycznego Eurostat. Konsensus rynkowy dla strefy euro wynosił 0,3% wzrostu w ujęciu kwartalnym. W ujęciu rocznym, PKB wzrósł w IV kw. o 1,6% w strefie euro i o 1,8% w całej UE. Konsensus rynkowy dla strefy euro wynosił 1,5% wzrostu w tym ujęciu.
Produkcja przemysłowa w Niemczech (wyrównana sezonowo) w styczniu wzrosła o 3,3% w ujęciu miesięcznym (po spadku o 0,3% m/m – po rewizji – w poprzednim miesiącu). Konsensus rynkowy to wzrost o 0,5% w ujęciu miesięcznym.
W Chinach eksport wyrażony w USD spadł o 25,4% r/r w lutym (po spadku o 11,2% w poprzednim miesiącu), zaś import obniżył się o 13,8% r/r (po spadku o 18,8% w poprzednim miesiącu). Konsensus rynkowy zakładał spadki odpowiednio o 12,5% i 10%.
Akcje, obligacje, waluty i surowce
Na koniec tygodnia S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2022 pkt, wobec 2000 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,1 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9831 pkt. wobec 9824 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,1 %). Indeks WIG, zakończył tydzień na poziomie 47182 pkt, wobec 46401 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,7 %).
W ostatnim tygodniu rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 1,986 % wobec 1,878 % w poprzednim tygodniu (wzrost o 5,8 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,271 % wobec 0,240 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 12,9 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 2,873 % wobec 2,982 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,7 %).
Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,115 USD wobec 1,100 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,4 %). Kurs USD/PLN wyniósł 3,85 PLN, wobec 3,93 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,0 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,29 PLN, wobec 4,32 na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,7 %).
W ostatnim tygodniu w Londynie ropa Brent kosztowała 40,32 USD za baryłkę, wobec 38,94 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,5 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 4949 USD, wobec 4996 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,9 %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1251 USD za uncję, wobec 1260 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,7 %). Cena srebra wyniosła 15,52 USD za uncję, wobec 15,54 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,1 %).
Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie
Zobacz także:
Powiązane wpisy:
- Tydzień na rynkach: Rynki czekają na Fed Negocjatorzy Izby Reprezentantów i Senatu USA osiągnęli w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie ustawy budżetowej,...
- Tydzień na rynkach: Rynki wschodzące nadal w odwrocie. Zła passa krajów rozwijających się trwa nadal. Już wiosną ubiegłego roku, gdy Fed wspomniał o...
- Tydzień na rynkach: Fed ustawił rynki Najważniejszym wydarzeniem w ostatnim tygodniu było posiedzenie amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organu decyzyjnego Rezerwy...
- Tydzień na rynkach: Nawet Ben Bernanke potrafi zaskoczyć rynki „Don’t fight the Fed” (Nie walcz z Fedem) to znana maksyma powtarzana jak mantra przez...
- Tydzień na rynkach: MFW obniża prognozę światowego PKB W styczniowym raporcie World Economic Outlook (WEO) Update Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył tegoroczną prognozę...