Tydzień na rynkach: Fed ustawił rynki

Najważniejszym wydarzeniem w ostatnim tygodniu było posiedzenie amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organu decyzyjnego Rezerwy Federalnej (Fed). Zgodnie z oczekiwaniami w środę miał być ogłoszony początek ograniczania dotychczasowego skupu aktywów prowadzonego przez Fed. Panowało powszechne przekonanie, że na wrześniowym posiedzeniu władze monetarne zdecydują się ograniczyć skalę miesięcznych zakupów obligacji o 10 mld USD do 75 mld USD. FOMC zrobił jednak coś, czego zwykle nie robi, mianowicie mocno zaskoczył rynki finansowe, podejmując decyzje o utrzymaniu dotychczasowego poziomu skupu aktywów. Wywołało to natychmiastową reakcję rynków. Dolar dynamicznie stracił na wartości, akcje na Wall Street silnie wrosły, podrożało złoto, a rentowności amerykańskich obligacji spadły. Jednak w kolejnych dniach nastąpiło ochłodzenie nastrojów.

Ciekawostką było podgrzanie atmosfery na około minutę przed 20, gdy ogłaszana była decyzja Fed. W serwisach pojawiła się informacja z Białego Domu o tym, że „gołębia” Janet Yellen została „namaszczona” przez prezydenta Obamę na kandydata na stanowisko nowego szefa FED, co w jeszcze większym stopniu wzmocniło wymowę samego komunikatu o utrzymaniu QE na niezmienionym poziomie. W trakcie konferencji szef Fed Ben Bernanke jeszcze dolał oliwy do ognia, dając do zrozumienia, że potrzebna będzie radykalna poprawa na rynku pracy, aby FED zdecydował się na rozpoczęcie wygaszania QE. Takie sugestie rynek może interpretować jako sygnał, że kwestia ograniczania programu skupu aktywów zostaje odsunięta w czasie na być może kilka miesięcy, a nie do kolejnego, październikowego posiedzenia.

Najważniejszą dla rynków kwestią powinno być teraz jednak to, dlaczego FED zdecydował się na taki krok i dlaczego w podgrzanie nastrojów włączył się nawet Biały Dom, wydając gołębi komunikat na minutę przed FED. Odpowiedź może kryć się w projekcjach makroekonomicznych, które poznaliśmy. O ile w czerwcowych projekcjach zakładano w tym roku wzrost PKB w zakresie 2,3-2,8%, o tyle w ramach aktualnej projekcji jest to już przedział 2,0-2,3%. W przyszłości, może to być element, który stanie się głównym argumentem podaży. Dla rynków fundamentalnie lepszym rozwiązaniem byłaby sytuacja, w której gospodarka wychodzi na prostą, dzięki czemu Fed dostaje zielone światło do wygaszania QE, a nie odwrotnie, jak ma to miejsce teraz.

Gospodarka

Produkcja przemysłowa w USA w sierpniu 2013 r. wzrosła o 0,4 % m/m wobec dynamiki 0,0 % m/m w lipcu. Wzrost produkcji był zgodny z oczekiwaniami rynku. Produkcja przemysłowa to publikowany przez amerykański bank centralny indeks obrazujący zmiany wielkości produkcji w sektorze przemysłowym, wydobywczym i w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej. Na podstawie wskaźnika produkcji przemysłowej można ustalać perspektywy gospodarcze i szacować tempo wzrostu PKB.

Inflacja CPI w USA w sierpniu wzrosła o 1,5 % r/r, wobec wzrostu 2 % r/r w poprzednim miesiącu oraz przy oczekiwaniach wzrostu na poziomie 1,6 %. Inflacja konsumencka (Consumer Price Index) to wskaźnik mierzący średnią zmianę cen dla końcowego odbiorcy dóbr i usług. Jest liczony na podstawie zmian cen koszyka dóbr i usług takich jak transport, jedzenie, opieka medyczna.

Indeks NY Empire State, opisujący kondycję gospodarczą w rejonie Nowego Jorku, spadł we wrześniu do 6,29 pkt. z 8,24 pkt. miesiąc wcześniej. Dane rozczarowały, gdyż rynek oczekiwał większej aktywności gospodarczej i wzrostu indeksu do 9,2 pkt.

Indeks wskaźników wyprzedzających Conference Bard, obrazujący kierunek zmian gospodarczych w nadchodzącym okresie, wzrósł w sierpniu o 0,7 %, wobec 0,6 % po korekcie w miesiącu poprzednim oraz oczekiwaniach na poziomie 0,6 %.

Indeks Philadelphia Fed, określający kierunek zmian w firmach działających w rejonie Pensylwanii, New Jersey i Delaware we wrześniu wzrósł do 22,3 pkt. z 9,3 pkt. miesiąc wcześniej. Ekonomiści oczekiwali odczytu na poziomie 10 pkt. Wartość indeksu powyżej zera sygnalizuje rozwój sektora przetwórczego, co uważane jest za równoznaczne ze wzrostem gospodarczym. Spadek poniżej tego poziomu sygnalizuje spowolnienie.

W tygodniu zakończonym 14 września liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrosła do 309 tys. z 294 tys. (po korekcie) w poprzednim tygodniu. Opublikowane dane okazały się lepsze od prognoz. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 330 tys. Czterotygodniowa średnia wniosków o zasiłek ukształtowała się na poziomie 314,75 tys. To najniższy poziom od października 2007 roku. Tydzień wcześniej było po korekcie 321,75 tys.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w sierpniu wzrosła do 5,48 mln w ujęciu rocznym, podczas gdy w poprzednim miesiącu wynosiła 5,25 mln, a oczekiwania analityków wynosiły 5,39 mln.

Pozwolenia na budowę domów w sierpniu wyniosły 918 tys., wobec 954 tys. po korekcie w poprzednim miesiącu oraz oczekiwaniach na poziomie 917 tys. Natomiast liczba rozpoczętych budów w sierpniu wyniosła 891 tys. wobec 883 tys. po korekcie w poprzednim miesiącu i oczekiwaniach na poziomie 917 tys.

W Niemczech indeks instytutu ZEW, który obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej, wzrósł we wrześniu do 49,6 pkt. z 42 pkt. miesiąc wcześniej.. To najwyższy odczyt od grudnia 2009 roku. Dane mocno zaskoczyły, gdyż oczekiwania rynku wynosiły 46 pkt

W Polsce w sierpniu produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 2,2% w relacji rocznej, po tym jak miesiąc wcześniej jej dynamika wyniosła 6,3% r/r. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 2,9% r/r. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa ukształtowała się w sierpniu na poziomie o 2,6% wyższym niż przed rokiem. Miesiąc wcześniej był to wzrost o 2,8% r/r. Natomiast produkcja budowlano-montażowa spadła o 11,1 % r/r (o 9,8 % wyrównana sezonowo) wobec spadku o 5,2 % r/r miesiąc wcześniej (o 7,3 % wyrównana sezonowo).

Akcje, obligacje, waluty, surowce

Środowa decyzja Fed o utrzymaniu poziomu skupu aktywów spowodowała skok indeksów na giełdach, po czym nastąpiło ochłodzenie nastrojów. Indeks S&P 500 na koniec tygodnia osiągnął 1709 pkt, wobec 1688 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,2 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 8676 pkt., wobec 8509 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,0 %). Indeks WIG 20 zakończył tydzień na poziomie 2408 pkt, wobec 2375 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,4 %). Indeks WIG-Plus, obejmujący notowania najmniejszych spółek, najbardziej wrażliwych na koniunkturę, na koniec ostatniego tygodnia uzyskał 962,5 pkt, wobec 948,1 pkt na koniec poprzedniego tygodnia. (wzrost o 1,5 %).

W ostatni piątek rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,734 % wobec 2,901 % w ubiegłym tygodniu ( spadek o 5,8 %). Rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 4,344 % wobec 4,466 (spadek o 3,7 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,352 USD wobec 1,330 USD na koniec poprzedniego tygodnia.(wzrost o 1,7 %). W ostatni piątek kurs USD/PLN, wyniósł na zamknięciu 3,12 PLN wobec 3,16 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,3 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,22 PLN wobec 4,21 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %).

W ostatni piątek w Londynie ropa Brent kosztowała 109,3 USD za baryłkę, wobec 111,6 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,1 %). Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 7302 USD, wobec 7060 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,4 %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1326 USD za uncję, wobec 1315 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,8 %). Cena srebra wyniosła w ostatni piątek 21,8 USD za uncję, wobec 21,9 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Rynki czekają na Fed Negocjatorzy Izby Reprezentantów i Senatu USA osiągnęli w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie ustawy budżetowej,...
  2. Tydzień na rynkach: Rynki wschodzące nadal w odwrocie. Zła passa krajów rozwijających się trwa nadal. Już wiosną ubiegłego roku, gdy Fed wspomniał o...
  3. Tydzień na rynkach: Nawet Ben Bernanke potrafi zaskoczyć rynki „Don’t fight the Fed” (Nie walcz z Fedem) to znana maksyma powtarzana jak mantra przez...
  4. Tydzień na rynkach: FED przedłuża nadzieje Chociaż stan amerykańskiej gospodarki wydawał się nie najgorszy Komitet Otwartego Rynku (FOMC), organ wykonawczy Rezerwy...
  5. Tydzień na rynkach: Decyzja Fed na tak, ale zmiany w OFE na nie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organ decyzyjny amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), ponownie zaskoczył analityków. Na...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *