Tydzień na rynkach: Rynki czekają na Fed

Negocjatorzy Izby Reprezentantów i Senatu USA osiągnęli w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie ustawy budżetowej, która został następnie zaakceptowana przez Izbę Reprezentantów, zdominowaną przez republikanów. Teraz jeszcze musi być ona zatwierdzona przez Senat i podpisana przez prezydenta, z czym nie powinno być problemów. W wyniku kompromisu Stany Zjednoczone unikną kolejnego paraliżu prac rządu. Uważa się ponadto, że dzięki osiągniętemu kompromisowi polityka fiskalna na 2014 rok będzie łagodniejsza niż wcześniej zakładano. Według szacunków to może dodać ok. 0.3% do przyszłorocznego wzrostu PKB, co poprawia i tak już niezłe prognozy dla gospodarki USA na kolejny rok. Do tego dochodzą dobre dane makroekonomiczne napływające z amerykańskiej gospodarki w ostatnim czasie. Na te pozytywne informacje giełdy na Wall Street zareagowały spadkami, co podsyciło spekulacje o możliwym ograniczeniu skali realizowanego przez amerykańską Rezerwę Federalną (Fed) programu skupu obligacji. Fed obecnie skupuje miesięcznie aktywa warte 85 mld USD. Dotychczas zdecydowana większość ekonomistów spodziewała się, że Fed ogłosi początek wygaszania programu skupu aktywów podczas swojego posiedzenia w marcu 2014 r.. Jednak po ostatnich doniesieniach dotyczących porozumienia budżetowego i poprawie sytuacji gospodarczej, rośnie prawdopodobieństwo, że stanie się to już podczas najbliższego spotkania Fed 18 grudnia br. W oczekiwaniu na komunikat i informację odnośnie dalszych losów luzowania ilościowego w USA w ostatnim tygodniu spadały nie tylko ceny akcji, ale także ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku. Chociaż jak na razie tych obaw nie potwierdzają inwestorzy z rynku walutowego, gdzie kurs eurodolara nie okazuje słabości.

Gospodarka

Sprzedaż detaliczna w USA w listopadzie wzrosła o 0,7 % m/m, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,6 %. m/m. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 0,6 %.

W tygodniu zakończonym 9 grudnia, liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrosła do 368 tys. z 300 tys. (po korekcie) w poprzednim tygodniu. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 315 tys.

W październiku produkcja przemysłowa w strefie euro, po uwzględnieniu czynników sezonowych, ukształtowała się na poziomie -1,1% w relacji miesięcznej. Dane bardzo mocno rozczarowały. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie +0,3% m/m, po tym jak we wrześniu było to po korekcie -0,2% m/m .Roczna dynamika produkcji, uwzględniająca liczbę dni roboczych, wzrosła w opisywanym okresie jedynie o 0,2%, podczas gdy prognozowano wzrost na poziomie 1,1% r/r.

W listopadzie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce (inflacja CPI) nieoczekiwanie spadł do 0,6% z 0,8% r/r przed miesiącem. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 0,9% r/r.W relacji miesięcznej ceny w Polsce spadły o 0,2% w listopadzie, po tym jak w październiku wzrosły one o 0,2% m/m. Rynek tymczasem oczekiwał odczytu na poziomie 0,1% m/m.

W listopadzie roczna dynamika produkcji przemysłowej w Chinach nieco wyhamowała i ukształtowała się na poziomie 10%. Przed miesiącem było to 10,3% r/r. Dane okazały się nieco gorsze od prognoz. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 10,1% r/r. Listopad przyniósł natomiast mocniejszy wzrost sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona o 13,7% r/r wobec 13,3% w październiku i wobec takiego samego poziomu prognozowanego przez rynek

Akcje, obligacje, waluty, surowce

Po kilkutygodniowych wzrostach amerykańskie giełdy ogarnęła słabość. Indeks S&P 500 w ostatni piątek osiągnął na zamknięciu 1775 pkt, wobec 1805 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,7 %). Podobna reakcja miała miejsce na innych rynkach. Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9006 pkt., wobec 9172 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,8 %). Indeks WIG zakończył tydzień na poziomie 51762 pkt, wobec 52758 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,9 %). Indeks WIG-Plus, obejmujący notowania najmniejszych spółek, najbardziej wrażliwych na koniunkturę, na koniec ostatniego tygodnia uzyskał 1049,7 pkt, wobec 1066,3 pkt na koniec poprzedniego tygodnia. (spadek o 1,6 %).

W ostatni piątek rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,868 % wobec 2,872 w ubiegłym tygodniu ( spadek o 0,1 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski w ostatni czwartek wyniosła 4,445 % wobec 4,586 (spadek o 1,4 %).

W ubiegłym tygodniu euro nadal zachowywało się mocno wobec dolara. Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,374 USD wobec 1,370 USD na koniec poprzedniego (wzrost o 0,3 %). Kurs USD/PLN, wyniósł na zamknięciu 3,04 PLN, wobec 3,05 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,3 %). W ostatni piątek kurs EUR/PLN wyniósł 4,18 PLN, wobec podobnego poziomu na koniec poprzedniego tygodnia.

Na rynku surowców brak było w ubiegłym tygodniu jednoznacznego kierunku zmian cen. W ostatni piątek w Londynie ropa Brent kosztowała 108,3 USD za baryłkę, wobec 111,6 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,0 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 7244 USD, wobec 7111 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,9 % %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1239 USD za uncję, wobec 1230 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,7 %). Cena srebra wyniosła w ostatni piątek19,68 USD za uncję, wobec 19,54 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,7 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Fed ustawił rynki Najważniejszym wydarzeniem w ostatnim tygodniu było posiedzenie amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organu decyzyjnego Rezerwy...
  2. Tydzień na rynkach: Łatwiej ożywić rynki niż gospodarkę Europejski Bank Centralny nie ustaje w wysiłkach na rzecz stymulacji słabnącej gospodarki strefy euro....
  3. Tydzień na rynkach: Fed podtrzymuje wzrosty Dwa tygodnie temu rynki ożywił Europejski Bank Centralny, natomiast w ostatnim tygodniu wzrosty głównych indeksów...
  4. Tydzień na rynkach: Rynki wschodzące nadal w odwrocie. Zła passa krajów rozwijających się trwa nadal. Już wiosną ubiegłego roku, gdy Fed wspomniał o...
  5. Tydzień na rynkach: Polityka i ekonomia straszą rynki Rosyjsko-ukraiński konflikt nie słabnie, a rozmowy pomiędzy USA i UE a Rosją na razie nie...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *