Tydzień na rynkach: Jerome Powell rozwiał wątpliwości?

W swoim wystąpieniu na sympozjum w Jackson Hole w Wyoming szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell jednoznacznie potwierdził, że Fed nadal będzie podnosił stopy procentowe, aby walczyć z inflacją. Przypomniał, że „ przywrócenie stabilności cen będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania restrykcyjnego stanowiska politycznego przez pewien czas, a historyczny zapis zdecydowanie ostrzega przed przedwczesnym poluzowaniem polityki”. Tak zdecydowane stanowisko spowodowało istotne pogorszenie sentymentu na rynkach i przypomniało, że ryzyka, które spowodowały  bessę na większości rynków, nieprędko ustąpią. Dotyczy to przede wszystkim kryzysu energetycznego, który coraz mocniej pokazuje swoją siłę. Opinia publiczna w Polsce została zelektryzowana wstrzymaniem, przez Grupę Azoty S.A i należącą do Grupy Kapitałowej PKN Orlen S.A. firmę  ANWIL S.A., produkcji nawozów azotowych, w związku z „bezprecedensowym i rekordowym” wzrostem cen gazu ziemnego w Europie. Okazuje się, że wstrzymanie produkcji, to nie tylko problem dla rolników i  produkcji żywności. Efektem ubocznym produkcji nawozów jest m.in. dwutlenek węgla i suchy lód. Brak tych produktów może znacząco ograniczyć a  nawet wtrzymać działalność zakładów produkujących mięso, przetwory mleczne, napoje, mrożonki i szereg innych produktów. Okazuje się, że ograniczanie produkcji nawozów to nie tylko polski problem. Norweski gigant nawozowy Yara International  poinformował o ograniczeniu produkcji amoniaku do 35 % mocy produkcyjnych. Produkcje wstrzymał także jeden z największych producentów nawozów azotowych w Niemczech SKW Piesteritz. Już wcześniej wielu innych producentów branży chemicznej w Europie zdecydowało się na ograniczenie produkcji. To zwiastuje trudne czasy dla gospodarek wielu krajów. Z drugiej strony wyraźnie uaktywnił się guru inwestowania w wartość Warren Buffett, który przez lata utrzymywał stos gotówki w kierowanym przez siebie konglomeracie Berkshire Hathaway. Okazuje się, że od pewnego czasu  stawia na branżę energetyczną i to nie tę związaną z produkcją zielonej energii. Jego najnowsze nabytki za miliardy dolarów to akcje gigantów energetycznych Occidental Petroleum i Chevron. Również analitycy Saxo Banku twierdzą, że w najbliższych latach „motorem wszystkiego będzie kryzys energetyczny”. Już obecne, coraz poważniejsze perturbacje na rynku węgla, gazu i ropy w naszym kraju wskazują, że niekoniecznie znajdziemy się wśród pokryzysowych zwycięzców.

Gospodarka

 Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora przemysłowego w USA wyniósł 51,3 pkt w sierpniu br. wobec 52,2 pkt miesiąc wcześniej, poinformował S&P Global, prezentując wstępne dane. Jest to najniższy poziom od 25 miesięcy. Konsensus rynkowy wynosił 49,1 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora usługowego w USA wyniósł 44,1 pkt w sierpniu br. wobec 47,3 pkt miesiąc wcześniej, poinformował S&P Global, prezentując wstępne dane. Jest to najniższy poziom od 27 miesięcy. Konsensus rynkowy wynosił 51,9 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł 49,7 pkt w sierpniu br. wobec 49,8 pkt miesiąc wcześniej, poinformował S&P Global, prezentując wstępne dane. Jest to najniższy poziom od 26 miesięcy. Konsensus rynkowy wynosił 49 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki PMI niemieckiego sektora przemysłowego wyniósł 49,8 pkt w sierpniu br. wobec 49,3 pkt przed miesiącem, poinformował S&P Global, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 48,3 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki PMI dla usług strefy euro wyniósł 50,2 pkt w sierpniu br. wobec 51,2 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała S&P Global, prezentując wstępne dane. Jest to najniższy poziom od 17 miesięcy. Konsensus rynkowy wynosił 50,5 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki PMI niemieckiego sektora usługowego wyniósł 48,2 pkt w sierpniu br. wobec 49,7 pkt przed miesiącem, poinformował S&P Global, prezentując wstępne dane. Jest to najniższy poziom od 18 miesięcy. Konsensus rynkowy wynosił 49 pkt. (ISBnews)

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 2% r/r w lipcu 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,2%. „Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2022 r. była o 0,1% niższa w porównaniu z czerwcem br.” – czytamy w komunikacie. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w lipcu była wyższa niż przed rokiem o 18,4% i wyższa o 1,2% m/m, podano także. „W lipcu 2022 r. wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały jednostki z grup: ‚tekstylia, odzież, obuwie’ (o 13,3%), ‚pozostałe” (o 10,5%), ‚farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny’ (o 10,2%) oraz ‚żywność, napoje i wyroby tytoniowe’ (o 5,4%). Najgłębszy spadek sprzedaży wykazały podmioty handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 15,1%)” – czytamy dalej. Konsensus rynkowy wynosił 2,4% wzrostu r/r (sprzedaż w cenach stałych). (ISBnews)

Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrosła w lipcu br. o 4,2% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 6,3%. „Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w lipcu br. była wyższa o 4,2% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 3,2%) oraz niższa o 6,3% w stosunku do czerwca br. roku (przed rokiem spadek o 4,7%)” – czytamy w komunikacie. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 7,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz o 0,5% niższym w porównaniu z czerwcem 2022 roku, podał także GUS. Konsensus rynkowy to 6,1% wzrostu produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym.  (ISBnews)

Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła 4,9% na koniec lipca br., czyli pozostała bez zmian wobec czerwca br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W lipcu 2021 r. stopa ta wyniosła 5,9%.  Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lipca 2022 r. wyniosła 810,2 tys. wobec 818 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 974,9 tys. przed rokiem.  (ISBnews)

Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, spadła w lipcu br. o 24% r/r do 21 987, a w ujęciu miesięcznym spadła o 36,8%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali w ubiegłym miesiącu 14 017 pozwoleń (spadek o 16,9% r/r i spadek o 46% m/m), podał również GUS. „Od początku stycznia do końca lipca 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 192,8 tys. mieszkań, tj. o 3,9% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (131,5 tys., wzrost o 4,1% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (58,4 tys., spadek o 18,8%). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,5% ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 2 823 mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (2 354 w roku ubiegłym)” – czytamy w komunikacie. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec ostatniego tygodnia r. S&P 500 uzyskał na zamknięciu 4058      pkt, wobec 4229 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 4,0 %). Niemiecki DAX na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 12971   pkt wobec 13546 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 4,2 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 52282    pkt, wobec 54399 na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,9 %).

Na koniec ostatniego tygodnia rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 3,024   % wobec 2,976  % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,6 %, o 48 pb), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 1,385  % wobec 1,233 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 12,3  %, o 152 pb). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 6,256      % wobec 5,968  % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 4,8 %, o 288 pb).

Zamknięcie  EUR/USD   na   koniec   ostatniego   tygodnia   wypadło   na  poziomie  0,997  USD wobec 1,004 USD  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,7 %). Kurs USD/PLN wyniósł 4,76    PLN, wobec 4,73  PLN na koniec  poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,6 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,74       PLN, wobec 4,75 PLN   na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,2 %). Kurs bitcoina wyniósł 19951 USD   wobec 21165  USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 5,7 %)

Na koniec ostatniego tygodnia ropa Brent w Londynie kosztowała 100,84  USD za baryłkę, wobec 95,95 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 5,1 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 8139 USD, wobec 8089 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,6 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 1751  USD za uncję, wobec 1760 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 18,78   USD za uncję, wobec 18,97  USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,0 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Nadzieje i obawy Obiecujące informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa wywołały wzrost zainteresowania ryzykownymi aktywami, który jednak szybko został...
  2. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
  3. Tydzień na rynkach: Przyspieszenie polskiej gospodarki Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych za marzec wynika, że roczna dynamika produkcji przemysłowej...
  4. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych za IV kwartał 2016 r. Ostatni kwartał 2016 r. przyniósł znaczącą poprawę  wyników  giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników...
  5. Tydzień na rynkach: Spowolnienie staje się faktem   Z nowych prognoz Banku Światowego wynika, że PKB w Polsce w 2018 r. wyniesie...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *