Tydzień na rynkach: Komunikat Rezerwy Federalnej rozczarował inwestorów

Pierwsza część tygodnia upłynęła pod znakiem oczekiwań na wyniki dwudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organu Rezerwy Federalnej (Fed), sterującego polityką pieniężną w USA.


Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków, Fed zdecydował o uruchomieniu „operacji twist”, polegającej na sprzedaży z portfela Fed obligacji krótkoterminowych, o zapadalności maksymalnie do 3 lat, o wartości 400 mld USD i zainwestowaniu uzyskanych środków w obligacje o dłuższym terminie zapadalności, od 6 do 30 lat. Celem operacji twist jest obniżenie długoterminowych stóp procentowych, co powinno przełożyć się na obniżenie kosztu kredytu w gospodarce, powiązanego z rentownością obligacji o dłuższym terminie. Samo ogłoszenie operacji twist wywołało pożądane zmiany rentowności obligacji.

Już w dzień po ogłoszeniu rentowność 10-latek spadła z 1,86 do 1,75 % (przy średniej z minionej dekady ok. 4 %). Jednak eksperci wątpią, czy dalsza obniżka, historycznie niskiego poziomu stóp procentowych, będzie w stanie pobudzić gospodarkę, w sytuacji gdy głównym problemem jest brak popytu i niechęć banków do pożyczania. Stąd też podjęta przez Fed decyzja rozczarowała, ponieważ w komunikacie zabrakło informacji o innych działaniach mających na celu poprawę sytuacji gospodarczej w USA, zwłaszcza że Fed zwrócił uwagę na poważne ryzyko jej pogorszenia, spowodowane czynnikami o charakterze globalnym.

Ponadto miniony tydzień przyniósł kolejne obniżki ratingów wiarygodności kredytowej państw (Włochy) i banków (włoskich i amerykańskich). Uzasadnieniem decyzji dla obniżenia przez agencję Standard & Poor’s oceny wiarygodności kredytowej Włoch z A+ do A jest niemrawe tempo wzrostu gospodarczego, niestabilny rząd oraz rosnące oprocentowanie obligacji, co nie daje nadziei na szybkie obniżenie długu publicznego Włoch.

W dalszym ciągu niejasna jest sytuacja Grecji. Prasa grecka, powołując się na ministra finansów, przedstawia trzy scenariusze dla przyszłości kraju. Pierwszy opiera się na realizacji porozumienia z 21 lipca 2011 r., drugi zakłada niekontrolowane bankructwo kraju, natomiast trzeci przyjmuje uporządkowaną redukcje zadłużenia o 50 %. Przedstawione scenariusze nie są niczym zaskakującym. Problem w tym, że prawdopodobieństwo ich wystąpienia szacuje się na jednakowym poziomie. Nie sprzyja to uspokojeniu zmiennych nastrojów na rynkach.

Gospodarka

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym we wtorek raporcie „Word Economic Outlook” stwierdził, że światowa gospodarka weszła w nową niebezpieczna fazę znacznie niższego wzrostu, a dalsze turbulencje o charakterze politycznym i gospodarczym w USA i w strefie euro, grożą nawrotem recesji. W porównaniu do 5 % światowego wzrostu gospodarczego w 2010 r., skurczy się on do 4 % w latach 2011 i 2012, wobec wcześniejszej prognozy MFW na poziomie odpowiednio 4,3 i 4,5 %. Prognoza wzrostu dla strefy euro została obniżona do 1,6 % w 2011 r. oraz do 1,1 % w 2012 r.

Niestety – zdaniem MFW – obniżce tempa wzrostu gospodarczego towarzyszyć będą w 2011 r. rekordowe deficyty finansów publicznych i ogromne długi bogatych państw.

Negatywny scenariusz dla światowej gospodarki potwierdza także pogorszenie wskaźników aktywności w biznesie. Wstępne odczyty wskaźników PMI są rozczarowujące. W Chinach wskaźnik PMI trzeci miesiąc z rzędu utrzymał się poniżej 50 pkt. W strefie euro zbiorczy PMI Composite spadł do 49,2 pkt z 50,7 pkt w sierpniu. PMI dla przemysłu spadł do 48,4 pkt z 49,0 pkt w sierpniu. Natomiast PMI dla usług spadł do 49,1 pkt z 51,5 pkt w sierpniu.

Giełdy, surowce, waluty

Po ogłoszeniu komunikatu Fed doszło do kolejnego załamania na rynkach akcji, silnego spadku cen surowców i umocnienia dolara.

W środę i czwartek S&P 500 stracił 6,1 %. Równie mocno traciły w czwartek indeksy europejskie. Londyński FTSE stracił 4,7 %, niemiecki DAX – 5 %, francuski CAC – 5,3 %, natomiast WIG 20 – 7,3 %. W piątek nastąpiło uspokojenie nastrojów na giełdach. Jednak straty od szczytu hossy są znaczne. Dla przykładu WIG 20 stracił już 50 % z prawie dwuletniej zwyżki kursu.

Obawy przed recesją spowodowały wyprzedaż surowców. Cena Ropy naftowej Crude spadła o ponad 8 % do poziomu 79 dolarów za baryłkę. Znacznie silniejsze spadki zanotowano na rynku miedzi, gdzie zniżki na giełdzie w Londynie wyniosły ponad 13 %, sprowadzając cenę do poziomu 7475 dolarów za tonę. Głębokie spadki na rynku miedzi są m.in. wynikiem wyłamania kursu z kanału trendu wzrostowego, co wygenerowało sygnał sprzedaży.

Sporym zaskoczeniem było zachowanie złota, którego cena za uncję niespodziewanie spadła aż o 7,5 %. Pęknięcie złotej bańki czy tylko głębsza korekta, spowodowana realizacją zysków i umocnieniem dolara? Najbliższe dni mogą dać wyjaśnienie, jaki scenariusz będzie realizowany.

Decyzja Fed spowodowała wyraźne umocnienie dolara wobec euro a także mocne osłabienie walut rynków wschodzących. Po komunikacie Fed, w czwartek przełamane zostało wsparcie w postaci minimum z 12 września, na poziomie 1,35 EUR/USD. Mocno osłabł także polski złoty, zarówno wobec euro, jak i dolara. Kurs EUR/PLN przebił poziom 4,5, wskazywany jak krytyczny dla przekroczenia długu publicznego na poziomie 55 % PKB. W piątek interwencja na rynku walutowym NBP i BGK spowodowała umocnienie złotego. Zawirowania walutowe będą miały istotny wpływ na wyniki firm. Słaby złoty pomoże eksporterom. Zwiększając opłacalność sprzedaży. Importerzy z kolej zapłacą więcej z sprowadzany towar, a niektóre firmy także za wynajem lokali. Część firm musi się liczyć ze wzrostem wartości i kosztów obsługi zadłużenia, zaciągniętego w obcych walutach. Oczywiście duże znaczenie dla faktycznego wpływu osłabienia złotego na wyniki będzie miała realizowana w firmach polityka zabezpieczeń.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Bernanke uspokaja inwestorów Ostatni tydzień zdominowało oczekiwanie inwestorów na wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole. Przemówienie szefa Fed,...
  2. Tydzień na rynkach: Agencja S&P postraszyła inwestorów Obok nadmiernego zadłużenia części krajów strefy euro i towarzyszącego mu spowolnienia gospodarczego, kolejnym ważnym problemem,...
  3. Tydzień na rynkach: Huragan Irene nie taki straszny Po uspokajającym rynki wystąpieniu szefa Fed B. Bernanke w Jackson Hole, kolejna dobrą wiadomością z...
  4. Tydzień na rynkach: Grecja znowu straszy Premier Grecji Jeorios Papandreu zaskoczył negatywnie, zarówno partnerów w UE, jak i rynki, kiedy w...
  5. Tydzień na rynkach: stan zawieszenia Ustalenia ostatniego szczytu przywódców Unii Europejskiej zostały przyjęte z mieszanymi uczuciami. Dla jednych planowana umowa...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tydzień na rynkach: Komunikat Rezerwy Federalnej rozczarował inwestorów

  1. Mitch pisze:

    I will be putting this dazlzing insight to good use in no time.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *