Harami

Harami jest również formacją składającą się z dwóch świec. Korpus pierwszej świecy jest długi i całkowicie zakrywa drugą świecę o stosunkowo małych rozmiarach. W wymowie przypomina formacje objęcia hossy i objęcia bessy, czyli zapowiada odwrócenie dotychczasowego trendu. Jednak w przypadku harami jako pierwsza zawsze występuje świeca długa a dopiero po niej świeca o małym korpusie.

Kiedy na wykresie pojawia się harami oznacza to, że jedna ze stron do tej pory dominująca na rynku wyczerpała swoje siły. Zatem w trendzie spadkowym „niedźwiedzie” nie będą w stanie dalej spychać rynku w dół i prawdopodobna będzie zwyżka. W trendzie wzrostowym „byki” nie będą na tyle silne, aby utrzymać rynek na wyznaczonych poziomach i możliwe są spadki.

Harami

W przypadku harami możliwe jest aby każda ze świec, z których się składa była albo biała, albo czarna. Przyjmuje się wszystkie kombinacje. Jednak jeśli w trendzie spadkowym pierwsza świeca w formacji będzie biała, wymowa harami będzie silniejsza, a odwrócenie trendu bardziej prawdopodobne. Przykład takiego układu znajduje się na rysunku powyżej.

Harami

W przypadku trendu wzrostowego sytuacja jest podobna. Duża czarna świeca występująca jako pierwsza sprawia, że harami jest bardziej wiarygodne, a spadki mogące wystąpić po niej są wtedy bardziej prawdopodobne.

Zobacz również: