Spadająca gwiazda

Świeca zbudowana z długiego górnego cienia oraz krótkiego korpusu położonego w okolicy dolnej części świecy nazywana jest spadającą gwiazdą. Formacja ta jest zupełnym przeciwieństwem młota. Długi górny cień świadczy o tym, że „niedźwiedzie” powstrzymały kupujących, a następnie przeszły do kontrofensywy sprowadzając cenę w dół. Jest to sygnał świadczący o słabości strony popytowej.

Spadająca gwiazda powinna być poprzedzona wzrostami, aby można było przyjąć, że jest pierwszym sygnałem do odwrócenia trendu. Jeśli zaraz po niej wystąpi długa biała świeca bądź świeca, która zamknie się powyżej górnego cienia spadającej gwiazdy, wtedy formacja ta traci swoją wymowę. Zatem, aby otrzymać silny sygnał spadkowy następna świeca powinna mieć również prospadkową wymowę.

Formacja spadającej gwiazdy.

Spadająca gwiazda może posiadać zarówno biały jak i czarny korpus. Jeśli jednak korpus takiej świecy jest czarny świadczy to o większej sile „niedźwiedzi”. W teorii korpus powinien być przynajmniej trzy razy mniejszy od górnego cienia.

Zobacz również: