Szpulki

Świeca nazywana szpulką charakteryzuje się stosunkowo małym korpusem z długimi cieniami. Kolor korpusu może być biały lub czarny. Jeśli na rynku rysuje się szpulka oznacza to, że siły „byków” i „niedźwiedzi” wyrównały się, a rynek wytracił siły do dalszych wzrostów lub spadków.

Formacja szpulki, sama w sobie, nie jest jednak silną formacją prognostyczną. Zwykle powinna być potwierdzona przez kolejne świece. Jeśli szpulka pojawia się w trendzie wzrostowym następna powinna pojawić się świeca czarna, aby potwierdzić formację. W trendzie spadkowym następną świecą po szpulce powinna być świeca biała, jeśli liczymy na zmianę tendencji.

Szpulki

Jak wydać na rysunku szpulki mogą przybierać różne kształty. Niewielkie znaczenie ma kolor oraz kształt korpusu.

Podobnie jak w przypadku doji szpulka powinna być poprzedzona silnym wzrostem lub spadkiem kursu. W chwili pojawienia się szpulki na wykresie należy zwrócić uwagę na wolumen. Jeśli w parze z tą formacją idzie silny wzrost wolumenu jest to dodatkowa przesłanka wzmacniająca jej wymowę.

Przykład formacji szpulki.

Powyższy rysunek przedstawia formację szpulki. Przed jej pojawieniem się, na rynku widać silny impuls wzrostowy. Szpulka w tym przypadku jest pierwszym sygnałem na to, że popyt stracił swoja siłę. Następną świecą na wykresie jest świeca czarna, która potwierdziła porspadkową wymowę formacji. Dodatkowo znaczenie formacji wzmacnia fakt, że zamknięcie następnej świecy czarnej nastąpiło poniżej minimalnej ceny szpulki.

Zobacz również: