Doji

Jedną z ważniejszych świec w analizie wykresów świecowych jest doji. Można powiedzieć, że świeca ta nie posiada korpusu, zamiast którego występuje pozioma kreska. Doji powstaje w przypadku, gdy cena otwarcia jest taka sama jak cena zamknięcia w określonym czasie, w którym tworzy się świeca.

Pojawienie się doji sygnalizuje brak zdecydowania na rynku. Ani „byki”, ani „niedźwiedzie” nie wykazują przewagi w danym momencie. Jeśli rynek porusza się w trendzie bocznym lub wzrosty bądź spadki znajdują się dopiero w fazie początkowej, świeca doji nie ma wielkiego znaczenie. Jeśli natomiast na wykresie po długim impulsie wzrostowym lub spadkowym pojawia się doji istnieje duże prawdopodobieństwo, że czeka nas korekta lub odwrócenie trendu.

doji

Powyższy rysunek przedstawia klasyczny wygląd doji, gdzie ceny otwarcia i zamknięcia znajdują się mniej więcej w połowie całej świecy. Na rysunku poniżej przedstawiono inne przykłady doji, gdzie ceny zamknięcia i otwarcie znajdują się bliżej wierzchołków. Pomimo innego kształtu wszystkie przedstawione poniżej świece mają podobną wymowę co standardowa doji.

Przykłady doji

Rysunek przedstawiający różne przykład świec doji zawiera dwa ciekawe przypadki, na które należy zwrócić uwagę. Są to:

  • nagrobek doji
  • ważka doji

Przykład doji

Powyżej została przedstawiona świeca doji (zaznaczona na zielono) na wykresie WIG20. Pojawienie się tej świecy zapoczątkowało kilkudniowe spadki, które zniosły indeks największych polskich spółek o prawie 200 pkt.

Zobacz również: