Tydzień na rynkach: Fed podtrzymuje wzrosty

Dwa tygodnie temu rynki ożywił Europejski Bank Centralny, natomiast w ostatnim tygodniu wzrosty głównych indeksów podtrzymała amerykańska Rezerwa Federalna (Fed). Amerykański Bank Centralny  podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej, która nadal wynosi  0,25 do 0,5 proc. Jednocześnie Fed ocenił, że aktywność gospodarcza w USA będzie rosła w umiarkowanym tempie, chociaż  sytuacja w światowej gospodarce wciąż stwarza ryzyka dla gospodarki USA. Niezwykle ważnym okazał się fakt, że Fed zmodyfikował prognozę stóp procentowych. Obecnie sugeruje ona dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku wobec czterech podwyżek, na które wskazywała poprzednia prognoza z grudnia.  Fed skorygował  również swoje  prognozy makroekonomiczne. Zakładane w tym roku tempo wzrostu gospodarczego w USA zostało obniżone do 2,2 proc. z 2,4 proc. poprzednio. Fed obniżył również prognozę inflacji w tym roku do  poziomu 1,2 proc. wobec 1,6 proc. zakładanych poprzednio. Fed wciąż zakłada, że stopa bezrobocia w USA pod koniec roku sięgnie 4,7 proc. W reakcji na efekty posiedzenia Rezerwy Federalnej wyraźnie osłabił się dolar. W środę silne odbicie  zanotowały  ceny ropy naftowej. Poza słabnącym dolarem nastroje na tym rynku poprawiły informacje o planach spotkania producentów surowca w sprawie zamrożenia poziomów jego wydobycia.

W kraju Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła  szacunki obciążeń banków w 2016 roku z tytułu przedstawionego przez kancelarie Prezydenta RP projektu ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych. Wynika z nich, że w zależności od przyjętego wariantu obciążenia te mogą wynieść od 44,6 mld zł do 107,2 mld zł, przy czym najbardziej prawdopodobna kwota to 66,9 mld zł. To są wartości nie do zaakceptowania z punktu widzenia stabilności sektora i całej gospodarki. Jak na razie nie oznacza to zaniechania prac nad projektem ustawy. Najprawdopodobniej projekt będzie podlegać dalszej modyfikacji w kancelarii Prezydenta RP, zwłaszcza że ze strony rządu pojawiły się sygnały, wskazujące na ograniczone zaufanie do przedstawionych wyliczeń przez KNF. Jednak po wprowadzeniu podatku bankowego kolejne obciążenia  tego sektora mogą być groźne w skutkach, nie wykluczając bankructwa niektórych banków, z wszelkimi konsekwencjami takiej sytuacji.

Gospodarka

 Produkcja przemysłowa w USA w lutym spadła o 0,5 proc. m/m. Analitycy spodziewali spadku wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,3 proc. m/m. W styczniu wskaźnik wzrósł o 0,8 proc. po korekcie wobec wzrostu o 0,9 proc. przed korektą.  Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w lutym 76,7 proc.W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 77,1.

 Zgodnie z wstępnym wyliczeniem, indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w marcu 90 pkt.  Analitycy spodziewali się w marcu wskaźnika na poziomie 92,2 pkt.  W lutym wskaźnik wyniósł 91,7 pkt.

 Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w marcu do plus 0,62 pkt. z minus 16,64 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie minus 10,5 pkt. Wartość indeksu aktywności wytwórczej powyżej zera wskazuje na rozwój w tym sektorze

 Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w marcu plus 12,4 pkt.  Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie minus 1,5 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na minus 2,8 pkt.

 Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 265 tys. z 258 tys. tydzień wcześniej po korekcie.Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 268 tys.

 Produkcja przemysłowa w strefie euro w styczniu wzrosła o 2,1 proc. m/m, podczas gdy poprzednio spadła o 0,5 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że produkcja m/m wzrośnie o 1,7 proc. po spadku w grudniu 2015 r. o 1,0 proc. przed korektą.  Rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła o 2,8 proc. wobec spodziewanego przez analityków wzrostu o 1,6 proc.  W grudniu spadek produkcji r/r wyniósł 0,1 proc., po korekcie z -1,3 proc.

 Ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły w lutym o 0,2 proc. r/r – podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się spadku o 0,2 proc. W styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,3 proc. r/r.

 Produkcja przemysłowa w Polsce w lutym wzrosła o 6,7 proc. r/r, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 6,8 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w lutym wzrostu produkcji r/r o 5,5 proc., zaś m/m wzrostu o 5,1 proc.  Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła r/r o 3,0 proc., a m/m wzrosła o 0,2 proc.

 Akcje, obligacje, waluty i surowce

 Na koniec  tygodnia S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2050    pkt, wobec  2022  pkt na koniec  poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,4 %). Niemiecki DAX  na koniec tygodnia osiągnął 9951 pkt. wobec 9831 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,2  %). Indeks WIG, zakończył tydzień na poziomie 48211    pkt, wobec  47182 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,2 %).

W ostatnim tygodniu  rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 1,877    % wobec   1,986 % w poprzednim tygodniu (spadek o 5,5 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,214  %   wobec  0,271 % na koniec poprzedniego  tygodnia (spadek o 21,0  %).  Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski  wyniosła 2,804   %  wobec 2,873 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,4 %).

 Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia  wypadło na poziomie 1,127   USD  wobec  1,115 USD  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,1  %).  Kurs USD/PLN  wyniósł 3,78 PLN, wobec 3,85 PLN   na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek  o 1,8 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,26   PLN, wobec 4,29   na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek o 0,7 %).

W ostatnim tygodniu w Londynie ropa  Brent kosztowała 41,42    USD za baryłkę, wobec    40,32 USD  za baryłkę  na koniec  poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,7 %)   Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 5051      USD, wobec 4949 USD  na koniec  poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,1 %).   Cena   złota w na zakończenie tygodnia    wyniosła 1256         USD za uncję, wobec   1251 USD za uncję na koniec   poprzedniego tygodnia  (wzrost o 0,4  %).   Cena srebra wyniosła  15,81    USD za uncję,  wobec   15,52 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,9 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Rynki czekają na Fed Negocjatorzy Izby Reprezentantów i Senatu USA osiągnęli w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie ustawy budżetowej,...
  2. Tydzień na rynkach: Optymizm wyparował Agencja Moody’s utrzymała długoterminowy rating Polski na poziomie A2. Jednocześnie perspektywa ratingu została zmieniona ze...
  3. Tydzień na rynkach: Fed ustawił rynki Najważniejszym wydarzeniem w ostatnim tygodniu było posiedzenie amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organu decyzyjnego Rezerwy...
  4. Tydzień na rynkach: FED przedłuża nadzieje Chociaż stan amerykańskiej gospodarki wydawał się nie najgorszy Komitet Otwartego Rynku (FOMC), organ wykonawczy Rezerwy...
  5. Tydzień na rynkach: Decyzja Fed na tak, ale zmiany w OFE na nie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organ decyzyjny amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), ponownie zaskoczył analityków. Na...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *