Tydzień na rynkach: Rada Polityki Pieniężnej: kontynuacja

Rada Polityki Pieniężnej kolejny już miesiąc z rzędu utrzymała stopy na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa wciąż pozostaje na poziomie 2,5%. Rada podtrzymała stanowisko z poprzedniego miesiąca, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca III kwartału br. Jest kilka czynników, które pozwalają taką politykę uzasadnić. Po pierwsze, powolny wzrost gospodarczy i niska inflacja. To z tego powodu obniżano stopy procentowe z 4,5% do 2,5% w ostatnim cyklu obniżek. Do momentu, kiedy inflacja nie wzrośnie do celu inflacyjnego, a nie zanosi się na to, Rada ma możliwość podtrzymywania niskich stóp procentowych. Tak długo, jak nie pojawi się istotny wzrost gospodarczy przekładający się na wzrosty wynagrodzeń raczej nie zobaczymy inflacji przekraczającej 2,5%.

Drugim ważnym powodem jest sytuacja na Wschodzie. Chodzi tu na razie jedynie o spowolnienie gospodarcze na Ukrainie i w Rosji. Potwierdzają to ostatnie dane. Eksport towarów z Polski wzrósł w lutym br. o 3,4% r/r, zaś import zwiększył się o 5,6% r/r. W styczniu było to odpowiednio: 10,6% r/r i 6,6% r/r. Dodatnie saldo obrotów towarowych wyniosło 179 mln euro, wobec 426 mln miesiąc wcześniej i oczekiwań analityków na poziomie 430 mln nadwyżki.. „Dane zdają się potwierdzać negatywny wpływ spadku popytu na polski eksport od naszych wschodnich sąsiadów wywołany kryzysem na Ukrainie, spowolnieniem gospodarczym Rosji oraz rosyjskim embargo na polską wieprzowinę” – wskazują ekonomiści Raiffeisen Polbanku Choć eksport do naszych wschodnich sąsiadów nadal może spadać i prowadzić do dalszego wyhamowania eksportu ogółem, wpływ tego zjawiska na całą gospodarkę nie powinien być jednak znaczący, ponieważ te kraje odpowiadają za stosunkowo niewielką część polskiego eksportu, a krajowe firmy są w stanie przestawić się na inne rynki zbytu – głównie do krajów strefy euro, w której poprawia się koniunktura. Udział Niemiec w polskim eksporcie wzrósł w okresie styczeń-luty 2014 r. br. o 0,4 pkt r/r do 25,7%, a udział tego kraju w imporcie wzrósł o 0,3 pkt i stanowił 21,4% całości. Udział krajów rozwiniętych w eksporcie ogółem wynosił 84,2% (w tym UE 76,8%), a w imporcie 63,5% (w tym UE 57,4%), wobec odpowiednio 82,2% (w tym UE 75,4%) i 65,0% (w tym UE 57,5%) w okresie styczeń – luty ub. roku.

Ekonomiści podkreślają, że obecne ożywienie gospodarcze naszego kraju w coraz większym stopniu będzie się opierać na popycie wewnętrznym, a w coraz mniejszym – na wkładzie eksportu netto. W obecnej sytuacji modyfikacja tzw. „forward guidance” Rady Polityki Pieniężnej (RPP) może nastąpić w lipcu, kiedy zostanie zaprezentowana nowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP), wynika z wypowiedzi prezesa NBP i przewodniczącego RPP Marka Belki. „Prawdopodobnie lipiec, czyli miesiąc, gdy zaprezentujemy nową projekcję inflacji jest momentem, gdy będziemy modyfikować nasz komunikat. Do tego momentu, jeśli nic się nie wydarzy, to nie ulegnie on zmianom” – powiedział Prezes NBP na konferencji prasowej.

Gospodarka

W kwietniu indeks nastroju amerykańskiego Uniwersytetu Michigan wzrósł do 82,6 pkt. z 80 pkt. miesiąc wcześniej, co wynika z wstępnych szacunków tego indeksu. Mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera zwynosiła 81 pkt. W kwietniu subindeks oceny perspektyw gospodarczych w USA w najbliższych 12 miesiącach ma wartość 73,3 pkt, przy prognozie 71,4 pkt., a subindeks bieżących ocen sytuacji gospodarczej ma wartość 97,1 pkt, przy prognozie 96,3 pkt.

W tygodniu zakończonym 5 kwietnia liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła do 300 tys. z 332 tys. (po korekcie) w poprzednim tygodniu. To najlepszy wynik od połowy maja 2007 roku. Dane pozytywnie zaskoczyły. Mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera wynosiła 320 tys. W opisywanym tygodniu czterotygodniowa średnia wniosków o zasiłek ukształtowała się na poziomie 316,25 tys. wobec 321 tys. poprzednio.

W Niemczech w lutym produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4 %. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,7 %, po korekcie. Analitycy spodziewali się, że produkcja w ujęciu miesięcznym wzrośnie o 0,3 %. Rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła o 4,8 % po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 4,9 %, po korekcie. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 4,7 %.

Eksport Chin spadł niespodziewanie w marcu o 6,6 % r/r.Analitycy spodziewali się tymczasem, że eksport w marcu rdr wzrośnie o 4,8 %.W lutym eksport spadł r/r aż o 18,1 %.Gorsze od prognoz są też dane o imporcie – w marcu spadł on r/r o 11,3 % wobec oczekiwanego wzrostu o 3,9 %.W lutym import wzrósł o 10,1 % r/r. Nadwyżka w handlu Chin wyniosła w marcu 7,71 mld USD. Tu oczekiwano jedynie nadwyżki 1,8 mld USD.

Akcje, obligacje, waluty, surowce

Ostatni tydzień przyniósł spadki na rynku akcji w USA. W ostatni piątek S&P 500 uzyskał na zamknięciu 1816 pkt, wobec 1865 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,6 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9315 pkt., wobec 9696 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,6 %). W ubiegłym tygodniu nasz rynek był relatywnie mocny. Warszawski indeks WIG zakończył tydzień na poziomie 52390 pkt, wobec 52661 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %).

W ostatni piątek rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,625 % wobec 2,761 w ubiegłym tygodniu ( spadek o 4,9 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski w ostatni piątek wyniosła 4,062 % wobec 4,167 na koniec ubiegłego tygodnia (spadek o 2,5 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,388 USD wobec 1,370 USD na koniec poprzedniego (wzrost o 1,3 %). Kurs USD/PLN, wyniósł na zamknięciu 3,01 PLN, wobec 3,04 na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,0 %) . W ostatni piątek kurs EUR/PLN wyniósł 4,18, wobec 4,16 na koniec poprzedniego tygodnia. (wzrost o 0,5 %).

W ostatni piątek w Londynie ropa Brent kosztowała 107,1 USD za baryłkę, wobec 106,6 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,5 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 6648 USD, wobec 6615 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,5 %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1318 USD za uncję, wobec 1303 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,2 %). Cena srebra wyniosła w ostatni piątek 19,96 USD za uncję, wobec 19,93 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Rynki czekają na Fed Negocjatorzy Izby Reprezentantów i Senatu USA osiągnęli w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie ustawy budżetowej,...
  2. Tydzień na rynkach: Polityka i ekonomia straszą rynki Rosyjsko-ukraiński konflikt nie słabnie, a rozmowy pomiędzy USA i UE a Rosją na razie nie...
  3. Tydzień na rynkach: Rynki wschodzące nadal w odwrocie. Zła passa krajów rozwijających się trwa nadal. Już wiosną ubiegłego roku, gdy Fed wspomniał o...
  4. Tydzień na rynkach: Niespełnione nadzieje Pomimo deklaracji szefa Europejskiego Banku Centralnego z poprzedniego tygodnia, na posiedzeniu Rady Dyrektorów nie zostały...
  5. Tydzień na rynkach: Gospodarka USA przyspiesza Gospodarka Stanów Zjednoczonych to największa gospodarka na świecie. Wartość PKB USA w czerwcu 2013 r....
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *