Tydzień na rynkach: Ranking Giełdowa Spółka Roku 2018

Puls Biznesu już po raz 20 przedstawił ranking Giełdowa Spółka Roku dla spółek z głównego parkietu GPW. Specjaliści rynku kapitałowego (analitycy, doradcy i maklerzy) oceniali spółki w następujących kategoriach: kompetencje zarządu (najlepsza spółka: CCC), innowacyjność produktów i usług (najlepsza spółka: Selvita), perspektywy rozwoju (najlepsza spółka: CD  Projekt), sukces w 2018 r. (najlepsza spółka: Dino Polska), relacje inwestorskie (najlepsza spółka: Dom Development). Ostatecznie zwycięzcą rankingu po raz czwarty z kolei został CD Projekt, który jest obecnie najbardziej wartościową polską firmą prywatną notowaną na GPW, której kapitalizacja wynosi ok. 18,5 mld zł. Tak wysoka wycena wynika przede wszystkim z docenienia dotychczasowych osiągnięć spółki na rynku gier oraz perspektyw jej  rozwoju, głównie za sprawą oczekiwanego sukcesu gry „Cyberpunk 2077”. Drugie miejsce zajęła spółka Selvita, która jest spółką biotechnologiczną, działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych przede wszystkim w obszarze onkologicznym. Jaka jedyna polska firma biotechnologiczna jest bliska doprowadzenia do pierwszej fazy badań klinicznych drugiej z kolei cząsteczki. Trzecie miejsce zajęła spółka Dino Polska, która koncentruje się na prowadzeniu i rozwoju sieci supermarketów pod marką Dino, głównie w zachodniej Polsce, w mniejszych miastach i na przedmieściach. Oceniający docenili dynamiczny wzrost spółki, widoczny zarówno w wynikach finansowych, jak i rozwój organiczny w postaci zwiększania liczby nowo otwartych sklepów.

Czołowe miejsca w rankingu, podobnie jak w poprzednich latach, zdominowały firmy prywatne, co dobrze świadczy o prowadzących je  przedsiębiorcach, posiadających jasną wizję i strategie, a także konsekwencję w codziennym działaniu.

Jak na tle prywatnych firm wygląda ocena firma państwowych, które dominują wśród największych polskich firm. Niestety, podobnie jak w poprzednich latach ani jedna spółka Skarbu Państwa nie znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu. Najwyżej ocenianą przez giełdowych specjalistów spółką Skarbu Państwa okazał się PKO BP, która zajęła dopiero 26. miejsce. Specjaliści bardzo nisko ocenili kompetencje zarządu większości państwowych spółek, a także ich słabe perspektywy rozwoju i niską innowacyjność, a w zasadzie jej brak. „Narodowe czempiony” to bardziej nośny slogan, nie mający jednak pokrycia w faktach, co przekłada się na niskie oceny przyznane przez rynkowych specjalistów. Warto mieć to na uwadze przy podejmowaniu decyzji odnośnie dalszych losów OFE. Milczenie rządu w tej sprawie nakazuje ostrożność, gdyż może to oznaczać, że  nie wyklucza się scenariusza faktycznej renacjonalizacji części prywatnych firm, w przypadku pogorszenia sytuacji gospodarczej i zagrożenia realizacji kolejnych socjalnych obietnic, które z kolei mogą wywołać mniej lub bardziej uzasadnione protesty i żądania podwyżek płac przez kolejne  grupy społeczne.

Gospodarka

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym w lutym 2019 r., podał Fed. Konsensus rynkowy wynosił 0,4% wzrostu w ujęciu miesięcznym. (ISBnews)

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo, bez uwzględnienia zmian cen) w USA wzrosła o 0,2% m/m w styczniu br., podał Departament Handlu. Konsensus rynkowy wynosił 0,1% spadku w ujęciu m/m. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 2,3%. (ISBnews)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 229 tys. w tygodniu zakończonym 9 marca 2019 roku, podał Departament Pracy. Oznacza wzrost o 6 tys. wobec danych nieskorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 225 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 223 750, tj. spadła o  2 500 wobec nieskorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews).

Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 1,4% m/m w styczniu 2019 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej UE produkcja wzrosła o 1% w tym ujęciu. Konsensus rynkowy dla strefy euro przewidywał wzrost o 1% w ujęciu miesięcznym. W ujęciu rocznym, produkcja przemysłowa spadła o 1,1% w strefie euro i spadła o 0,4% w całej UE. Konsensus wynosił 2,1% spadku dla strefy euro. (ISBnews).

Inflacja konsumencka wyniosła 1,2 % w ujęciu rocznym w lutym 2019 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4 % w lutym, podał też GUS. GUS zaktualizował też dane za styczeń – roczna inflacja wyniosła 0,7 % (wobec 0,9 % r/r sprzed zmiany koszyka inflacyjnego). (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2823      pkt, wobec   2743 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,9 %). Niemiecki DAX   na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 11686       pkt wobec 11458 pkt na koniec poprzedniego tygodnia   (wzrost o 2,0 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 60706   pkt, wobec 59436 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,1 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,591       % wobec 2,630 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,5 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,083 % wobec 0,068 %  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost).   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 2,902      %   wobec 2,872 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,0  %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,133      USD   wobec 1,123 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,9 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,80    PLN, wobec 3,83 PLN   na koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 0,8 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,30     PLN, wobec podobnego poziomu na koniec poprzedniego tygodnia.

Na koniec poprzedniego tygodnia  ropa   Brent w Londynie kosztowała 67,04   USD za baryłkę, wobec 65,71 USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,0 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 6430   USD, wobec 6398 USD na koniec  poprzedniego tygodnia   (wzrost o 0,5  %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1302       USD za uncję, wobec 1299 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 15,29   USD za uncję, wobec 15,36 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

 1. Tydzień na rynkach: Optymistyczny początek roku Światowe indeksy giełdowe rozpoczęły nowy rok w dobrych nastrojach, dla których wsparciem okazały się korzystne...
 2. Tydzień na rynkach: Trudny poczatek roku na giełdach W Chinach pierwsza sesja w nowym roku, datowanym oczywiście nie według kalendarza chińskiego, ale według...
 3. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
 4. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
 5. Tydzień na rynkach: Przyspieszenie polskiej gospodarki Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych za marzec wynika, że roczna dynamika produkcji przemysłowej...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Tydzień na rynkach: Ranking Giełdowa Spółka Roku 2018

 1. agata pisze:

  Nieco mnie zaskoczyło, że PKO jest tak nisko w rankingu

 2. zosia pisze:

  Gratulacje dla zwycięzców 🙂

 3. Bardzo zainteresował mnie ten artykuł. Duża dawka ciekawej wiedzy. Pozdrawiam

 4. maria pisze:

  Mnie również zaskoczyła czołowka rankingu

 5. Cieszy szczególnie wynik CD Projektu. Ich wiedźmin stał się prawdziwym hitem,sukcesem finansowym. Dodatkowo teraz Cyberpunk zapowiada się równie świetnie i także rok 2019 powinien być dla nich świetną inwestycją.

 6. Interesujący temat. Dużo cennych i wartościowych informacji.

 7. Ciekawy artykuł. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

 8. Kasia pisze:

  Bardzo nieprzewidywalne miejsca w czołówce. Gratulacje dla zwycięzców.

 9. Zbyszek pisze:

  Witam,

  Czy będzie dodawana aktualizacja ?

 10. Krzysiek pisze:

  Ciekawe inspiracje wiele mi pomogły!

 11. Mateusz pisze:

  Czołówka zadziwiająca.

 12. A big thank you for your post. Really looking forward to read more. Really Great. Renell Clark Hebel

 13. Diyanet Avrupa (Almanya, Hollanda, Fransa, Belcika) Euro Umre Tur Fiyat Listesi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *