Tydzień na rynkach: KE obniża prognozy wzrostu

Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej (KE) wskazują, że gospodarka  Unii Europejskiej (UE) hamuje mocniej, a spowolnienie może trwać dłużej,  niż przewidywano jeszcze pod koniec 2018 r. Według najnowszych prognoz gospodarka UE urośnie w 2019 r. o 1,5 %, wobec szacowanych 1,9 % wzrostu w 2018 r.  Za pogorszenie sytuacji odpowiadają przede wszystkim największe gospodarki UE. Wzrost gospodarczy w 2019 r. Niemiec i Francji może spaść do 1,3 %, a Włoch do 0,2 %. KE wskazuje, że aktywność gospodarcza w krajach UE osłabła już w drugiej połowie poprzedniego roku w ślad za wyhamowaniem w światowym handlu oraz sugeruje, że poprawa może przyjść w drugiej połowie bieżącego roku i w 2020 r. Jako główne ryzyka dla przyjętego scenariusza wskazuje się eskalację wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami oraz twardy brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. W praktyce obie sprawy powinny wyjaśnić się do końca lutego, ale nie jest wykluczone, że w obu przypadkach politycy  mogą napisać inne scenariusze, co nie pozostanie bez wpływu na rynki akcji. Na tle całej UE prognozy KE dla Polski wyglądają nie najgorzej. Przewiduje się wzrost krajowej gospodarki na poziomie 3,5 %, wobec  szacowanych 5,1 % wzrostu w 2018 r. Jeśli ta prognoza się sprawdzi, będzie to  jeden z lepszych wyników w UE. Jako czynniki ryzyka dla polskiej gospodarki wymienia się te związane z popytem zewnętrznym i trendami w sektorze prywatnych inwestycji. Można założyć, że również krajowy rynek akcji pozostanie pod wpływem sytuacji na giełdach zagranicznych. Jednak czynniki krajowe mogą ten stan modyfikować. Jednym z nich będzie wejście w życie przepisów o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), z których część środków zasili GPW w Warszawie. Jednak bez poprawy wyników finansowych giełdowych spółek korzyści inwestorów  z tytułu dopływu środków z PPK mogą okazać się iluzoryczne, gdyż w takim przypadku stymulacja wzrostu cen akcji może stanowi dobrą okazję do ucieczki kapitału zagranicznego z naszej giełdy. Kłopoty z poprawą wyników spółek giełdowych wynikają nie tylko zewnętrznych przyczyn, związanych z ograniczeniem popytu na rynkach zagranicznych, ale może przede wszystkim z powodów wewnętrznych, związanych z utrzymującą presją na wzrost kosztów robocizny, surowców i energii, związanych w znacznym stopniu z prowadzoną polityką gospodarczą i społeczną. To prowadzi do spadku konkurencyjności  przedsiębiorstw prowadzących działalność w naszym kraju. Do tego należy doliczyć pogarszający się klimat dla przedsiębiorców, czego przykładem są m.in. pokazowe akcje zatrzymań i aresztowań, co nie sprzyja tworzeniu klimatu podejmowaniu ryzyka rozwijania  działalności gospodarczej, w tym zwiększania inwestycji, przede wszystkim o innowacyjnym charakterze. Zwłaszcza, że te ostatnie wymagają czasu, są kosztowe i ryzykowne, ale jednocześnie stają się podstawowym kierunkiem dla poprawy konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw.

Gospodarka

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 234 tys. w tygodniu zakończonym 2 lutego 2019 roku, podał Departament Pracy. Oznacza to spadek o 19 tys. wobec danych nieskorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 221 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 224 750, tj. wzrosła o 4 500 wobec nieskorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews)

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w strefie euro spadła o 1,6% w ujęciu miesięcznym w grudniu 2018 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej Unii Europejskiej sprzedaż detaliczna spadła o 1,4% w ujęciu miesięcznym. Eurostat podał, że w ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu o 0,8% w strefie euro oraz o 1,2% w całej UE. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla usług strefy euro wyniósł 51,2 pkt w styczniu 2019 r. wobec 51,2 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 50,8 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Produkcja przemysłowa w Niemczech (wyrównana sezonowo) spadła o 0,4% m/m w grudniu 2018 r. po spadku o 1,3% m/m (po rewizji) w poprzednim miesiącu, podał urząd statystyczny Destatis. Konsensus rynkowy to wzrost o 0,7% w ujęciu miesięcznym. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2708      pkt, wobec   2707 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,0 %). Niemiecki DAX   na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 10907        pkt wobec 11181 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia   (spadek o 2,5 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 60281 pkt, wobec 60660 na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,634     % wobec 2,686 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,9 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,087    % wobec 0,165 % na koniec poprzedniego tygodnia.   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 2,706      %   wobec 2,761 na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,0  %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,132     USD   wobec 1,146 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,2 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,81    PLN, wobec 3,74 PLN   na koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,9). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,31     PLN, wobec 4,29 PLN  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,5 %).

 Na koniec poprzedniego tygodnia  ropa   Brent w Londynie kosztowała 62,09          USD za baryłkę, wobec 62,84 USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 1,2 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 6200   USD, wobec 6142 USD na koniec  poprzedniego tygodnia   (wzrost o 0,9  %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1318      USD za uncję, wobec 1322 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,3 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 15,83             USD za uncję, wobec 15,91 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

 1. Tydzień na rynkach: Bank Światowy obniża prognozy wzrostu W opublikowanym raporcie: „Globalne perspektywy ekonomiczne” Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu gospodarki światowej w 2012...
 2. Tydzień na rynkach: MFW obniża prognozę światowego PKB W styczniowym raporcie World Economic Outlook (WEO) Update Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył tegoroczną prognozę...
 3. Tydzień na rynkach: Prognozy coraz niższe Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w swoim ostatnim raporcie Word Economic Outlook, z września 2012 r.,...
 4. Tydzień na rynkach: Strefa euro w recesji, EBC obniża stopy Gospodarka strefy euro już od kilku lat stanowi najsłabsze ogniwo gospodarki światowej. Powodem jest nie...
 5. Tydzień na rynkach: Spowolnienie staje się faktem   Z nowych prognoz Banku Światowego wynika, że PKB w Polsce w 2018 r. wyniesie...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Tydzień na rynkach: KE obniża prognozy wzrostu

 1. Komisja Europejska podniosla we wtorek prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na najblizsze dwa lata. W tym roku dynamika PKB ma wyniesc 4,2 proc., natomiast w przyszlym ma zwolnic do 3,6 proc.

 2. 799449874 pisze:

  Przyznam, że bardzo zainteresował mnie ten artykuł. Pozdrawiam

 3. ogrodnik pisze:

  Tak na prawdę wszystko pokaże czas.

 4. Cenne i bardzo przydatne informacje! Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *