Tydzień na rynkach: Jesteśmy gotowi do ataku!

Prezydent USA Barack Obama stwierdził podczas specjalnego wystąpienia w ostatnią sobotę, że „Stany Zjednoczone powinny podjąć działania wojskowe przeciwko reżimowi syryjskiemu. Jesteśmy gotowi do ataku”. To odpowiedź na kolejną odsłonę trwających już dwa lata zmagań wojennych w Syrii, jaką było użycie broni chemicznej. Syryjska opozycja oskarżyła w zeszłym tygodniu siły prezydenta Asada o użycie na przedmieściach Damaszku gazu bojowego i spowodowanie śmierci ponad tysiąca osób. Syryjskie władze stanowczo zaprzeczają tym oskarżeniom. Przybyli na miejsce inspektorzy ONZ przeprowadzili śledztwo, którego wyniki będą znane za kilkanaście dni. Prezydent Obama stwierdził jednak, że Amerykanie „mają niezbite dowody na to, że reżim syryjski jest odpowiedzialny za ataki na własnych obywateli”. Ale brak jednomyślności w Radzie Bezpieczeństwa (Rosja i Chiny są przeciwne działaniom militarnym), a także wstrzemięźliwa reakcja części sojuszników USA, powodują, że Prezydent postanowił zaczekać na akceptację „ograniczonych w czasie działań wojskowych” przez Kongres. Nie bez znaczenia jest także niechętny stosunek Amerykanów do interwencji w Syrii, zwłaszcza bez zgody Kongresu”. Z drugiej strony brak zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej na działania z użyciem broni chemicznej to przyzwolenie na wojenne barbarzyństwo. Wzrost napięcia wokół Syrii popsuł nastroje na rynkach finansowych, stając się impulsem do ucieczki od ryzykownych aktywów. Szczególnie mocno doświadczyła tego zwłaszcza granicząca z Syrią Turcja, gdzie mocno spadły indeksy giełdowe, a lira stała się najtańsza w historii.. Spadki na rynkach akcji wywołane zostały głównie poprzez obawy o możliwość interwencji zbrojnej USA w Syrii, bez zgody ONZ. Pod koniec tygodnia sytuacja zaczęła wracać do normalności, gdy okazało się, że jeśli nawet atak na Syrię nastąpi, to najprawdopodobniej interwencja będzie ograniczona i krótka, bez udziału wojsk lądowych.

Gospodarka

W II kwartale 2013 roku amerykański Produkt Krajowy Brutto (PKB) w ujęciu zannualizowanym wzrósł o 2,5% wobec wzrostu o 1,1% w pierwszych trzech miesiącach roku, co wynika z opublikowanych zrewidowanych szacunków przez Departament Handlu USA. To najlepszy wynik od III kwartału 2012 roku, gdy gospodarka USA rozwijała się w tempie 2,8%. Opublikowane dane pozytywnie zaskoczyły. Mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera wynosiła 2,2%. .Wstępne szacunki dynamiki PKB, jakie zostały opublikowane przed miesiącem, mówiły o wzroście o 1,7%.,

Zamówienia na dobra trwałego użytku w USA spadły w lipcu o 7,3% m/m, po tym jak miesiąc wcześniej wzrosły one o 3,9% m/m. Rynek oczekiwał spadku na poziomie 4% m/m. Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem zamówień na środki transportu spadły natomiast o 0,6% m/m, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 0,5% m/m W czerwcu zamówienia te wzrosły (po korekcie) o 0,1%.

W sierpniu indeks zaufania amerykańskich konsumentów, publikowany przez Conference Board, wzrósł do 81,5 pkt. z 81 pkt. (przed korektą 80,3 pkt.) miesiąc wcześniej. Rynek oczekiwał znacznie niższego odczytu indeksu zaufania konsumentów, bo na poziomie 79 pkt. Sierpniowa wartość indeksu Conference Board jest najwyższą od czerwca br., gdy indeks ten miał wartość 82,1 pkt., co było najwyższą wartością od stycznia 2008 roku. Razem z indeksem zaufania amerykańskich konsumentów został opublikowany indeks Fed z Richmond. W sierpniu indeks ten wzrósł do +14 pkt. z -11 pkt. miesiąc wcześniej. To najlepszy wynik od stycznia 2011 roku. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie -7 pkt.

Razem z rewizją danych o PKB w USA inwestorzy poznali tygodniowe dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W ostatnim tygodniu ich liczba ukształtowała się na poziomie 331 tys. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 332 tys

W czerwcu indeks S&P/Case-Shiller dla 20 największych amerykańskich metropolii, obrazujący zmiany cen nieruchomości w tych metropoliach, wzrósł o 12,1% w relacji rocznej. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 12% r/r. Miesiąc wcześniej było to 12,2% r/r. Analogiczny indeks S&P/Case-Shiller dla 10 amerykańskich metropolii wzrósł w czerwcu o 11,9% w skali roku, po tym jak w maju było to 11,8% r/r. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 11,7% r/r. W całym II kwartale br. ceny domów w USA wzrosły o 10,1% w relacji rocznej.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w sierpniu do 107,5 pkt. ze 106,2 pkt. w poprzednim miesiącu. To czwarty miesiąc wzrostu wskaźnika. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 107,0 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł 112,0 pkt. wobec 110,1 pkt. poprzednio. Tu analitycy spodziewali się 111,0 pkt. Indeks oczekiwań wyniósł natomiast do 103,3 pkt. wobec 102,4 pkt. poprzednio, a oczekiwano 103,1 pkt.

W lipcu 2013 dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce przyspieszyła do 4,3% z 1,8% r/r miesiąc wcześniej. W relacji miesięcznej sprzedaż wzrosła o 3,8%, po tym jak w czerwcu wzrosła o 1,5% m/m. Dane opublikowane przez GUS okazały się znacznie lepsze od rynkowych oczekiwań. Mediana prognoz analityków ankietowanych przez agencję Reutera wynosiła 3,1% r/r Na opublikowaną wartość sprzedaży w relacji rocznej największy wpływ miał wzrost sprzedaży pojazdów mechanicznych (+14,4%) i w niewyspecjalizowanych sklepach (+10,8%).

Razem z raportem o sprzedaży GUS opublikował dane o stopie bezrobocia. W lipcu stopa bezrobocia spadła do 13,1% z 13,2%. Wynik był zgodny z oczekiwaniami.

Akcje, obligacje, waluty, surowce

Eskalacja syryjskiego konfliktu przesądziła o kolejnym spadkowym tygodniu na giełdach akcji. Indeks S&P 500 na koniec tygodnia osiągnął 1633 pkt, wobec 1663 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,8 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 8103 pkt., wobec 8417 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,8 %). Indeks WIG 20 zakończył tydzień na poziomie 2384 pkt, wobec 2417 na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,4 %). Indeks WIG-Plus, obejmujący notowania najmniejszych spółek, najbardziej wrażliwych na koniunkturę, na koniec ostatniego tygodnia uzyskał 925,9 pkt, wobec 930,3 pkt na koniec poprzedniego tygodnia. (spadek o 0,5 %).
W ostatni piątek rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,767 % wobec 2,844 % w ubiegłym tygodniu ( spadek o 2,7 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 4,445 % wobec 4,515 (spadek o 1,5 %).

W ubiegłym tygodniu obawy dotyczące interwencji w Syrii spowodowały znaczne umocnienie dolara. Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,322 USD wobec 1,338 USD na koniec poprzedniego tygodnia.(spadek o 1,2 %). Mijający tydzień przyniósł z kolei dalsze osłabienie złotego. Presja na osłabienie złotego wynikała ze wzrostu awersji do ryzyka i ucieczce do bezpieczniejszych instrumentów (dolar USA, frank szwajcarski, jen, złoto). W ostatni piątek kurs USD/PLN, wyniósł na zamknięciu 3,23 PLN wobec 3,15 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,5 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,27 PLN wobec 4,22 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,2 %).

W ubiegłym tygodniu kurs ropy silnie rósł napędzany emocjami związanymi z sytuacją w Syrii. W ostatni piątek w Londynie ropa Brent kosztowała 114,2 USD za baryłkę, wobec 111,1 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,8 %). Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 7117 USD, wobec 7353 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,2 %). Ceny metali szlachetnych po początkowych wzrostach spadły pod koniec tygodnia. Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1395 USD za uncję, wobec 1397 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,1 %). Cena srebra wyniosła w ostatni piatek 23,5 USD za uncję, wobec 24,0 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,1 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Przełom w sprawie Syrii? Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry poinformował w sobotę po rozmowach w Genewie, że USA i...
  2. Tydzień na rynkach: Gospodarka USA przyspiesza Gospodarka Stanów Zjednoczonych to największa gospodarka na świecie. Wartość PKB USA w czerwcu 2013 r....
  3. Tydzień na rynkach: Niespełnione nadzieje Pomimo deklaracji szefa Europejskiego Banku Centralnego z poprzedniego tygodnia, na posiedzeniu Rady Dyrektorów nie zostały...
  4. Tydzień na rynkach: Rynki czekają na Fed Negocjatorzy Izby Reprezentantów i Senatu USA osiągnęli w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie ustawy budżetowej,...
  5. Tydzień na rynkach: Fed ustawił rynki Najważniejszym wydarzeniem w ostatnim tygodniu było posiedzenie amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organu decyzyjnego Rezerwy...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *