Tydzień na rynkach: Zadyszka w strefie euro

Wzrost gospodarczy w strefie euro jest nadal słaby i nierównomierny. W pierwszym kwartale tego roku gospodarka eurostrefy urosła o 0,2 %, czyli tyle samo co w poprzednim kwartale. W porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku wzrost wyniósł 0,9 %. Analitycy szacowali, że wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie 0,4 % kwartał do kwartału i 1,1 % rok do roku. Najszybciej od stycznia rozwijała się gospodarka niemiecka. PKB naszego zachodniego sąsiada wzrosło o 0,8 % w porównaniu do ostatniego kwartału roku ubiegłego. Rok do roku wzrost wyniósł 2,5 % – bez uwzględnienia wahań sezonowych i 2,3 % z ich uwzględnieniem. We Francji była stagnacja. Produkt Krajowy Brutto Francji pozostał bez zmian w I kw. 2014 r. k/k, podczas gdy w IV kw. 2013 wzrósł o 0,2 %. W ujęciu r/r PKB Francji wzrósł w I kw. o 0,8 %, czyli tyle samo co w IV kw. 2013. Z kolei gospodarka Włoch skurczyła się o 0,1 %.

Biorąc pod uwagę nadal słaby stan gospodarki strefy euro i utrzymujący się niski poziom inflacji, rosną oczekiwania, że na czerwcowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny podejmie szereg decyzji o charakterze stymulującym. Mówi się o wprowadzeniu ujemnej stopy od depozytów, a także o nowej odsłona programu pożyczek (LTRO), lub zainicjowanie programu skupu aktywów. Uważa się, że ECB może być na tyle zdeterminowany, aby zrobić coś więcej poza cięciem głównej stopy procentowej. Nieco lepsze wyniki gospodarcze od strefy euro ma cała Unia Europejska, dla której wzrost wyniósł odpowiednio 0,3 % za pierwszy kwartał i 1,4 % w ujęciu rocznym.

Polska, obok Rumunii i Węgier, była jednym z unijnych liderów wzrostu. Nasza gospodarka przyspieszyła i rozwinęła się o 1,1 % w ciągu kwartału i o 3,5 % w ciągu roku (dane wyrównane sezonowo).Wszystko wskazuje na to, że motorem napędowym naszej gospodarki był popyt wewnętrzny (konsumpcja i inwestycje) przy wsparciu eksportu i niskiej inflacji. Jednak o dalszą poprawę nie będzie łatwo, co sygnalizują słabnące w ostatnich miesiącach wskaźniki wyprzedzające koniunktury.

Gospodarka

Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu 2014 r. spadła o 0,6 % m/m, podczas gdy w marcu wskaźnik wzrósł o 0,9 %. Analitycy spodziewali się produkcji przemysłowej w kwietniu bez zmian m/m.

Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) wyrównanych sezonowo w USA wzrósł w kwietniu o 0,3% m/m. W ujęciu niewyrównanym sezonowo ceny producentów w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 2,0%. Konsensus rynkowy wynosił 0,3% wzrostu w ujęciu miesięcznym i 2,0% r/r. Inflacja bazowa CPI (tj. z wyłączeniem cen żywności i energii) wyniosła w lutym kwietniu 0,2% m/m.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w maju 81,8 pkt., wobec 84,1 pkt. zanotowanych w kwietniu, podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w maju wskaźnika na poziomie 84,5 pkt.

Wskaźnik nastrojów gospodarczych w stanie Nowy Jork (NY Empire State Index) wyniósł 19,01 pkt w maju wobec 1,29 pkt w poprzednim miesiącu. Konsensus rynkowy wynosił 5,00-6,00 pkt.

Indeks warunków ekonomicznych w branży wytwórczej spadł do plus 15,4 pkt w maju br. z +16,6 pkt przed miesiącem, podał Bank Rezerwy Federalnej (Fed) z Filadelfii. Konsensus rynkowy wynosił (+ 14,0)- (+14,3) pkt.

W tygodniu zakończonym 10 maja, liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła do 297 tys. z 321 tys. (po korekcie) w poprzednim tygodniu. Jest to najniższy wynik od maja 2007 roku. Dane mocno zaskoczyły, gdyż mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera wynosiła 320 tys.

W kwietniu liczba wydanych pozwoleń na budowę domów w USA ukształtowała się na poziomie 1,080 mln. Miesiąc wcześniej było to 997 tys., natomiast rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 1.015 mln. Z kolei liczba rozpoczętych budów domów ukształtowała się w tym samym okresie na poziomie 1,072 mln wobec 947 tys. w marcu. Analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 983 tys.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2014 r. wzrósł o 0,2 % k/k, podczas gdy w IV kw. wzrósł o 0,2 % – poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat we wstępnym wyliczeniu. Analitycy prognozowali, że PKB w I kw. k/k wzrósł o 0,4 %. Natomiast r/r PKB w strefie euro wzrósł w I kw. o 0,9 %., podczas gdy w IV kw. wzrósł o 0,5 %. Tu szacowano, że PKB wzrósł o 1,1 %.

Indeks ZEW w Niemczech w maju spadł do 33,1 pkt., z 43,2 pkt miesiąc wcześniej. Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w maju dużo gorsze niż oczekiwania ekonomistów na poziomie 40 pkt . To piąty z kolei miesiąc spadku wskaźnika.

W I kwartale 2014 roku wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszył do 3,3% r/r (dane niewyrównane sezonowo) z 2,7% r/r kwartał wcześniej, co wynika z wstępnych (flash’owych) danych, opublikowanych przez GUS nt. Produktu Krajowego Brutto (PKB). To najwyższy wzrost od I kwartału 2012 roku. Dane pozytywnie zaskoczyły. Mediana prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera wynosiła 3,1% r/r. Dynamika polskiego PKB wyrównana sezonowo wyniosła w I kwartale 2014 roku aż o 1,1% k/k i 3,5% r/r, po tym jak w trzech ostatnich miesiącach 2013 roku wzrost ten sięgnął (po korekcie) odpowiednio 0,7% k/k i 2,5% r/r.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. r/r, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny się nie zmieniły – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Według ekonomistów w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie niska. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu o 0,6 % r/r.

Sprzedaż detaliczna w Chinach w kwietniu wzrosła r/r o 11,9 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 12,2 % – poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

Natomiast produkcja przemysłowa Chin wzrosła w kwietniu o 8,7 %. rdr po wzroście poprzednio o 8,8 %. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 8,9 proc.

Akcje, obligacje, waluty i surowce

W ostatni czwartek S&P 500 uzyskał na zamknięciu 1878 pkt, wobec podobnego poziomu na koniec poprzedniego tygodnia. Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9629 pkt., wobec 9581 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,5 %). Warszawski indeks WIG, zakończył tydzień na poziomie 50859 pkt, wobec 50452 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,8 %).

W ubiegłym tygodniu nadal rosły ceny obligacji (spadała ich rentowność). W ostatni piątek rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,512 % wobec 2,625 w ubiegłym tygodniu ( spadek o 4,3 % %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski w ostatni piątek wyniosła 3,794 % wobec 3,881 na koniec ubiegłego tygodnia (spadek o 2,2 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,370 USD wobec 1,375 USD na koniec poprzedniego (spadek o 0,4 %). Kurs USD/PLN, wyniósł na zamknięciu 3,06 PLN, wobec 3,04 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,7 %) . W ostatni piątek kurs EUR/PLN wyniósł 4,19 PLN, wobec 4,18 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %).

W ostatni piątek w Londynie ropa Brent kosztowała 109,7 USD za baryłkę, wobec 107,9 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,7 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 6854 USD, wobec 6744 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,6 %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1293 USD za uncję, wobec 1289 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %). Cena srebra wyniosła w ostatni piątek 19,35 USD za uncję, wobec 19,15 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,0 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Strefa euro w recesji, EBC obniża stopy Gospodarka strefy euro już od kilku lat stanowi najsłabsze ogniwo gospodarki światowej. Powodem jest nie...
  2. Tydzień na rynkach: Hiszpania obniży deficyt o 40 mld euro Rząd Hiszpanii przyjął projekt budżetu na rok 2013, który przewiduje obniżenie deficytu o 40 mld...
  3. Tydzień na rynkach: Nierozwiązany problem refinansowania długów krajów strefy euro Rok 2011 uświadomił na czym polegają słabości światowej gospodarki. Jednak pełne konsekwencje tych słabości będziemy...
  4. Tydzień na rynkach: Wracają obawy o strefę euro Restrukturyzacja zadłużenia Grecji i tanie pożyczki w kwocie około 1 bln euro brutto, udzielone przez...
  5. Tydzień na rynkach: Strefa euro ożywia się, ale Chiny zwalniają. Coraz więcej sygnałów wskazuje, że gospodarka krajów strefy euro najgorsze ma już za sobą. Według...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *