Tydzień na rynkach: Rynek w trendzie bocznym

Zachowanie indeksów giełdowych omawiane jest najczęściej poprzez pryzmat rynku byka (hossa) lub rynku niedźwiedzia (bessa). Jednak, kiedy  analizuje się  wykresy na dojrzałych rynkach w wieloletnim okresie to okaże się, że rynki przechodzą od długich okresów aprecjacji (trend wzrostowy sekularny) do długich okresów stagnacji, czyli sekularnego trendu bocznego. Przy czym charakterystyczną cechą trendu bocznego  są cykliczne hossy i bessy. W związku z tym, to co sprawdza się podczas długoterminowego  trendu wzrostowego, co można określić jako strategię „kup i trzymaj”, przestaje działać na rynku w trendzie bocznym. Kursy akcji mimo upływu wielu lat wracają do punktu wyjścia, co powoduje frustrację inwestorów, którzy zainspirowani zasadami inwestowania w wartość, nie potrafią odnaleźć się w takiej rzeczywistości. Pisze o tym, na bazie własnych doświadczeń, Vitaliy N. Katsenelson w swojej książce „Jak zarabiać na rynku, który zmierza donikąd”. To co proponuje autor, to aktywne inwestowanie w wartość, gdzie zamiast zasady „kup i trzymaj” proponuje zasadę „kup i sprzedaj”. Ceny akcji w perspektywie długoterminowej są kształtowane przez dwa czynniki: wzrost zysków oraz zmiany w wycenie (wskaźnik C/Z). Jeżeli dodamy do tego dywidendy to otrzymamy całkowity zysk z akcji. O ile w długoterminowym trendzie wzrostowym wzrostowi zysków towarzyszy wzrost wskaźnika C/Z, to w pewnym momencie sytuacja zmienia się. Często zyski rosną nadal, ale wskaźnik C/Z nie tylko nie rośnie, ale nawet spada, co powoduje, że kurs spółki w długim okresie porusza się w trendzie bocznym, ale cyklicznie może rosnąć lub spadać. Dotyczy to także dokładnie wyselekcjonowanych na podstawie analizy fundamentalnej znakomitych spółek. Przechodzenie wskaźnika C/Z z jednej skrajności w drugą jest mechanizmem powstawania trendów bocznych i rynków byka. Podróż wskaźnika z dołu do góry powoduje hossę, a podróż w dół – trend boczny. W takiej sytuacji jedyną korzyścią z  trzymania akcji, znajdujących się w trendzie bocznym,  są dywidendy, które według badań dla rynku amerykańskiego stanowią 90 % całkowitej stopy zwrotu podczas trendów bocznych.

W jakim momencie znajduje się polski rynek akcji,  według zasad Katsenelsona. Mimo upływu jedenastu lat indeks szerokiego rynku – WIG nie zdołał dotychczas pokonać szczytu z lipca 2007 r., co wskazywałoby, że rynek znajduje się w trendzie bocznym. Jeśli spojrzymy na wykres wskaźnika C/Z dla tego indeksu, to poziom około 10 można określić jako relatywnie niski, co przy wysokim (chociaż malejącym)  wzroście gospodarczym, powinno sygnalizować możliwość pojawienia sie długoterminowej (a może chociaż cyklicznej) hossy. Jednak dla inwestora kluczem do sukcesu nie jest cały rynek, ale umiejętna selekcja spółek, przy uwzględnieniu ich jakości (przewagi konkurencyjne), wzrostu (przewidywane zyski i dywidendy) oraz wartości (wycena z uwzględnieniem marginesu bezpieczeństwa). Trzeba także mieć na uwadze, że w 2010 r. Katsenelson wskazywał, że w USA od 2000 r. ma miejsce kilkunastoletni trend boczny. Jednak jak ilustrują zmiany amerykańskich indeksów, od 2009 r. możemy mieć do czynienia z długoterminową hossą. No cóż, „Jedyną rzeczą jaką wiemy o przyszłości, jest to, że będzie inna” (Peter Drucker).

Niemniej jednak „Jak zarabiać na rynku, który zmierza donikąd” warto przeczytać. Może z ciekawości, a może tak na wszelki wypadek.

Gospodarka

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla usług strefy euro wyniósł 53,7 pkt w październiku br. wobec 54,7 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 53,3 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora usługowego wyniósł 54,7 pkt w październiku br. wobec 55,9 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 53,6 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

 Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin sektora usługowego Chin wyniósł 50,8 pkt w październiku wobec 53,1 pkt w poprzednim miesiącu, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Konsensus rynkowy wynosił 53pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

 Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2781   pkt, wobec   2723 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,1 %). Niemiecki DAX   na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 11529       pkt wobec 11519 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia   (wzrost o 0,1 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 56924     pkt, wobec 56322 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,1 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 3,186         % wobec 3,220 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,1 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,407     % wobec 0,427 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 4,7 %).   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 3,240         %   wobec 3,224 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,5  %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,134          USD   wobec 1,139 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,4 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,78        PLN, wobec podobnego poziomu  na koniec   poprzedniego tygodnia. Kurs EUR/PLN wyniósł 4,29     PLN, wobec 4,31 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %).

 Na koniec poprzedniego tygodnia  ropa   Brent w Londynie kosztowała 69,62          USD za baryłkę, wobec 72,56 USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 4,1 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 6039   USD, wobec 6306 USD na koniec  poprzedniego tygodnia   (spadek o 4,2  %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1210     USD za uncję, wobec 1235 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,0 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 14,13         USD za uncję, wobec 14,74 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 4,1 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

 

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

 1. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
 2. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych za IV kwartał 2016 r. Ostatni kwartał 2016 r. przyniósł znaczącą poprawę  wyników  giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników...
 3. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
 4. Tydzień na rynkach: Gospodarka rozczarowała, ale perspektywy lepsze Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2016 roku produkt krajowy brutto liczony w...
 5. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek za I kwartał 2016 r. Pierwszy  kwartał 2016 r. przyniósł dalsze pogorszenie  wyników  giełdowych firm....
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Tydzień na rynkach: Rynek w trendzie bocznym

 1. ewa pisze:

  Intryguje mnie postawa Katsenelsona w stosunku do inwestycji

 2. daria pisze:

  Ten Pan świetnie inwestuje

 3. ad-fenix.pl pisze:

  Bardzo ciekawy i treściwy artykuł. Pozdrawiam

 4. ogrodnik pisze:

  Bardzo interesujący artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *