Tydzień na rynkach: Rosnąca inflacja i słabnący złoty

Główny Urząd Statystyczny (GUS) potwierdził, że inflacja konsumencka (CPI) nadal rosła i wyniosła w październiku 2021 r. 6,8 % w ujęciu rocznym, wobec wzrostu o 5,9 % r/r we wrześniu. Na rosnącą inflację,  wbrew wcześniejszym deklaracjom, zareagowała Rada Polityki Pieniężnej, podnosząc stopę referencyjną o 0,4 pkt proc. w październiku i o 0,75 pkt proc. w listopadzie, do poziomu 1,25 % w skali rocznej. Pomimo wzrostu stóp procentowych w ostatnich dwóch tygodniach nastąpiło wyraźne osłabienie złotego. W stosunku do dolara amerykańskiego  złoty stracił 4,6 %, a kurs USD/PLN wzrósł na koniec ostatniego tygodnia do 4,16. Natomiast w stosunku do euro złoty stracił  2,0 %, a kurs EUR/PLN wzrósł na koniec tygodnia do 4,69. Jednocześnie  rentowność 10-letnich obligacji Polski wzrosła do 3,318     % wobec 2,838 % na koniec poprzedniego tygodnia, co oznacza wzrost rentowności o 16,9 %. Niektórzy uważają, że najwyższą  od dwóch dekad inflację mamy w dużej mierze na własne życzenie, przez długi okres zaniechania w podejmowaniu odważnych decyzji w polityce pieniężnej oraz maksymalne pompowanie konsumpcji programami socjalnymi, służące bieżącym celom politycznym, także kosztem powiększania długu publicznego. (Prusek T.: Słony rachunek za wyhodowanie inflacji. Gazeta Prawna, 19.11.2021). Ale rosnąca  inflacja to także pokłosie otrząsania się światowej gospodarki z lockdownów oraz interwencji fiskalnych poszczególnych rządów (G.Osiecki, T.Żółciak: Zacięcie maszyny. Dziennik Gazeta Prawna, 19.11.2021 r.). Jednak nawet po odjęciu zmian cen żywności i energii tzw. inflacja bazowa wyniosła w październiku 4,5 %, czyli znacząco powyżej  górnej granicy celu inflacyjnego NBP. Natomiast jeśli chodzi o główny powód osłabienia złotego, to Prezes NBP wskazuje  umacnianie amerykańskiego dolara, ale zapomina przy tym, że polityka taniego złotego to jeden z istotnych celów działań NBP w ostatnich latach, który miał służyć gospodarce. Jednak strategia rozwoju przez dewaluację waluty może być ryzykowna, czego dobitnym przykładem jest Turcja (Morawski I.: Turecka lekcja. Puls Biznesu, 19.11.2021r.). Ponadto na horyzoncie rysuje się znacznie poważniejsze zagrożenie niż wysoka inflacja i osłabiona waluta. Ekonomiści coraz zgodniejszym chórem wieszczą powrót stagflacji. To dla gospodarki wyjątkowo szkodliwe zjawisko, bo oznacza długotrwałą i wysoką inflację połączoną z długim zastojem gospodarczym. A najgorsze to brak sposobów by szybko i skutecznie ją pokonać. W latach 70. ubiegłego wieku wysoka inflacja w połączeniu z recesją najmocniej dotknęła gospodarki rozwijające się, wywołując poważny kryzys zadłużeniowy, który skutkował niewypłacalnością wielu z tych krajów.  (Krajewski A.: Dzieci stagflacji. Dziennik Gazeta Prawna. 19.11.2021).

Co to może oznaczać  dla inwestorów?. Historia podpowiada, że niezależnie od tego, czy inflacja jest przejściowa, czy dłużej utrzyma się wysoko, akcje  – zwłaszcza z rynków wschodzących – przyniosą największe zyski. Dobrze poradzą sobie też nieruchomości i surowce. (Kolany K.: Inwestowanie w czasach inflacji. Puls Biznesu, 19.11.2021). Z kolei słaba krajowa waluta wspiera eksporterów, ale pogarsza sytuację firm, które swoją działalność opierają na imporcie. Ponadto osłabianie złotego powoduje odpływ z GPW inwestorów zagranicznych, których wpływ na zachowanie indeksów jest istotny. Zyskują natomiast krajowi inwestorzy lokujący środki w akcje na giełdach zagranicznych, a także inwestujący w surowce, w tym metale szlachetne. Wzrost rentowności obligacji skarbowych przekłada się na pogarszanie wyników funduszy obligacyjnych, z powodu spadku cen obligacji. Zarówno   inwestorzy, jak i analitycy  z uwagą obserwują zachowanie inwestycyjnych guru. Należy do nich Warren Buffett, zarządzający wehikułem inwestycyjnym Berkshire Hathaway, który od kilku kwartałów więcej sprzedaje akcji niż kupuje, powiększając stos gotówki. Część zgromadzonych środków systematycznie przeznacza na skup własnych akcji. To oznacza, że nie widzi obecnie zbyt wielu dobrych okazji inwestycyjnych, pomimo, a może z powodu,  optymizmu na rynku  akcji.

Gospodarka

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo, bez uwzględnienia zmian cen) w USA wzrosła o 1,7% m/m w październiku br., podał Departament Handlu. Konsensus rynkowy wynosił 1,4% wzrostu w ujęciu m/m. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 16,3%.  (ISBnews)

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 1,6% w ujęciu miesięcznym w październiku br., podał Fed.  Konsensus rynkowy wyniósł 0,7% wzrostu m/m.  (ISBnews)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 268 tys. w tygodniu zakończonym 13 listopada 2021 roku, podał Departament Pracy. Oznacza to spadek o 1 tys. wobec poprzednich zrewidowanych danych. Konsensus rynkowy wynosił 260 tys. wniosków.  Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 272 750, tj. spadła o  5 750 wobec skorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews)

Inflacja konsumencka wyniosła 6,8% w ujęciu rocznym w październiku 2021 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,1%. Konsensus rynkowy wyniósł w październiku 6,8% r/r. W szybkim szacunku danych GUS podał wcześniej, że inflacja wyniosła 6,8% w ujęciu rocznym w październiku br. (wobec 5,9% r/r we wrześniu). (ISBnews)

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,5% w październiku 2021 r. w ujęciu rocznym wobec 4,2% r/r we wrześniu 2021 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP). Konsensus rynkowy wyniósł 4,5% r/r.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 4,9% r/r w październiku 2021 r. wobec 4,4% wzrostu r/r w poprzednim miesiącu, podało Narodowe Biuro Statystyczne Chin. Konsensus rynkowy wynosił +3,5% r/r. (ISBnews)

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła o 3,5% r/r w październiku 2021 r. wobec wzrostu o 3,1% r/r miesiąc wcześniej, podało Narodowe Biuro Statystyczne Chin. Konsensus rynkowy wynosił 3% r/r. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec ostatniego tygodnia  S&P 500 uzyskał na zamknięciu 4698      pkt, wobec 4683 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %). Niemiecki DAX na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 16160      pkt wobec 16094 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,4 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 69426        pkt, wobec 72573  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 4,3 %).

Na koniec ostatniego tygodnia rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 1,550       % wobec 1,565 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,0 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła – 0,344     % wobec – 0,261 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski wyniosła 3,318     % wobec 2,838 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 16,9 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia  wypadło na poziomie 1,129         USD, wobec 1,145  USD  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,4  %). Kurs USD/PLN wyniósł 4,16      PLN, wobec 4,05 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,7  %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,69       PLN, wobec 4,64 PLN  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,1 %).

Na koniec ostatniego tygodnia ropa Brent w Londynie kosztowała 78,47   USD za baryłkę, wobec 81,99 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 4,3  %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 9649  USD, wobec 9749 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,0 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego roku wyniosła 1847        USD za uncję, wobec 1868 USD  na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,1 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 24,66          USD za uncję, wobec 25,41 USD   na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 3,0 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Nadzieje i obawy Obiecujące informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa wywołały wzrost zainteresowania ryzykownymi aktywami, który jednak szybko został...
  2. Tydzień na rynkach: Ceny mieszkań będą nadal rosły? Analitycy PKO Banku Polskiego  w raporcie Puls Nieruchomości z dnia 28 kwietnia 2021 roku oceniają,...
  3. Tydzień na rynkach: Amerykański plan dla rynku pracy Prezydent Joe Biden przedstawił szczegóły drugiego planu, który ma ożywić amerykańską gospodarkę po kryzysie spowodowanym...
  4. Tydzień na rynkach: Łatwiej ożywić rynki niż gospodarkę Europejski Bank Centralny nie ustaje w wysiłkach na rzecz stymulacji słabnącej gospodarki strefy euro....
  5. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tydzień na rynkach: Rosnąca inflacja i słabnący złoty

  1. Mateu pisze:

    Ciekawe co rząd zaproponuje na ciągle rosnącą inflację i czy obecne ruchy zaczną działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *