Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek

Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów giełdowych, które ustanowiły   rekordy wszechczasów. Zwyżkom cen akcji nie przeszkodziły ani wysokie wyceny (S&P 500 wyceniany jest 20 – krotność oczekiwanych tegorocznych zysków netto), ani słabe dane z amerykańskiego rynku pracy ( tylko 128 tys. nowych miejsc pracy w grudniu w resortach pozarolniczych). Również szereg innych krajowych indeksów zaliczyło udany początek roku, w tym indeksy giełdowe   krajów europejskich. Wsparciem dla wzrostu indeksów była dobre perspektywy gospodarcze, potwierdzone wysokimi poziomami wskaźników wyprzedzających koniunktury (ISM, PMI). Również warszawskie indeksy przyłączyły się do efektu stycznia. Chociaż w najbliższym czasie nie widać istotnych zagrożeń dla giełdowej koniunktury, to tym bardziej trzeba zachować daleko idącą ostrożność przy selekcji spółek do portfela, gdyż usypiający efekt pozytywnych wiadomości może obrócić się przeciwko optymistycznie nastawionym   inwestorom. Zwłaszcza, że na naszym krajowym podwórku sposób rozwiązania kilka ważnych spraw może budzić obawy (zmiany w OFE, skutki ograniczeń handlu w niedziele, nierozstrzygnięta sprawa mieszkaniowych kredytów walutowych, rosnące koszty pracy).

Gospodarka

Indeks ISM dla amerykańskiego sektora produkcyjnego, przygotowywany przez Institute for Supply Management wyniósł 59,7 pkt w grudniu, wobec 58,2 pkt miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy wynosił 58 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług, przygotowywany przez Institute for Supply Management, wyniósł wyniósł 57,3 pkt w grudniu, wobec 57,4 pkt miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy wynosił 61 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w grudniu wzrosła o 148 tys. wobec oczekiwanych 190 tys. – podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Stopa bezrobocia wyniosła 4,1 proc. vs konsensus 4,1 proc. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w grudniu o 0,3 proc. mdm i 2,5 rdr, zgodnie z oczekiwaniami. W listopadzie wynagrodzenia wzrosły o 0,1 proc. mdm, po korekcie z 0,2 proc., a rdr wzrosły o 2,4 proc., po korekcie z 2,5 proc. (PAP Biznes)

 Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 250 tys. w tygodniu zakończonym 30 grudnia 2017 roku, podał Departament Pracy. Oznacza wzrost o 3 tys. wobec danych skorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 240 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 241 750, tj. wzrosła o 3 500 wobec skorygowanych danych z poprzedniego tygodnia. (ISBnews)

Wskaźnik Menedżerów logistyki Markit PMI dla sektora przemysłowego strefy euro wyniósł 60,6 pkt w grudniu, wobec 60,1 pkt miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy wynosił 60,6 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla usług strefy euro wyniósł 60,6 pkt w grudniu br. wobec 60,1 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 60,6 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 1,4% r/r w grudniu 2017 r. wobec 1,5% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat wg szacunkowych danych. Konsensus rynkowy wynosił 1,4% r/r. (ISBnews)

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo) w Niemczech w listopadzie wzrosła o 2,3% m/m w ujęciu realnym i o 2,5% w ujęciu nominalnym m/m, podał urząd statystyczny Destatis. Konsensus rynkowy wynosił 1% wzrostu m/m w ujęciu realnym. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 4,4% w ujęciu realnym i wzrost o 6,2% w ujęciu nominalnym. Konsensus rynkowy wynosił 2,5% wzrostu r/r w ujęciu realnym. (ISBnews)

Wskaźnik Menedżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora przemysłowego wyniósł 63,3 pkt w grudniu wobec 62,5 pkt przed miesiącem (według finalnych danych). Konsensus rynkowy wynosił 63,3 pkt.

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora usługowego wyniósł 55,8 pkt w grudniu wobec 54,3 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując finalne dane. Konsensus rynkowy wynosił 55,8 pkt.

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 55 pkt w grudniu 2017 r. z 54,2 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Oznacza to, że wskaźnik był najwyższy od 34 miesięcy. Średnia wartość wskaźnika PMI wyniosła 53,6 w 2017 roku – jest to najlepsza roczna średnia od 2006 roku i drugi najlepszy wynik wskaźnika w historii. (ISBnews)

Inflacja wyniosła 2% w ujęciu rocznym w grudniu 2017 r. (wobec 2,5% inflacji r/r w listopadzie), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2% w grudniu, podał też GUS. Konsensus rynkowy przewidywał inflację na poziomie 2,1% r/r (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin dla przemysłu w Chinach wzrósł do 51,5 pkt w grudniu 2017 r. z 50,8 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała w komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Konsensus rynkowy wynosił 50,6 pkt. (ISBnews

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin sektora usługowego Chin wzrósł do 53,9 pkt w grudniu z 51,9 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.. (ISBnews

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2743   pkt, wobec   2674 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,6). Niemiecki DAX   na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 13320   pkt wobec 12918 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia   (wzrost o 3,1 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 65314   pkt, wobec 63746 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,5 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,480   % wobec 2,405 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,1 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,439   % wobec 0,426 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 3,1 %).   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 3,213   %   wobec 3,302 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,7 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,204   USD   wobec 1,200 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,45   PLN, wobec 3,48 PLN na koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 0,9 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,15   PLN, wobec 4,18 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,7 %).

 Na koniec poprzedniego tygodnia w Londynie ropa   Brent kosztowała 67,72 USD za baryłkę, wobec 66,63 USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,6 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 7119 USD, wobec 7252 USD na koniec   poprzedniego tygodnia   (spadek o 1,8 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1320 USD za uncję, wobec 1305 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,1 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 17,26    USD za uncję, wobec 16,99 USD za uncje na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,6 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Optymistyczny początek roku Światowe indeksy giełdowe rozpoczęły nowy rok w dobrych nastrojach, dla których wsparciem okazały się korzystne...
  2. Tydzień na rynkach: Trudny poczatek roku na giełdach W Chinach pierwsza sesja w nowym roku, datowanym oczywiście nie według kalendarza chińskiego, ale według...
  3. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
  4. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych za IV kwartał 2016 r. Ostatni kwartał 2016 r. przyniósł znaczącą poprawę  wyników  giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników...
  5. Tydzień na rynkach: Partycypacyjna porażka PPK Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy  program oszczędzania przez pracowników środków na dodatkową emeryturę, które są...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek

  1. Gamera BL pisze:

    Wiosna jak na razie zapowiada się również optymistycznie. Choć to może zawsze nagle się zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *