Tydzień na rynkach: Trudne czasy dla górnictwa.

Chociaż produkcja energii w Polsce oparta jest o węgiel, to nie oznacza, że jego producenci mają łatwe życie. Strata sektora górniczego po I kwartale 2014 r. wyniosła ok. 150 mln zł – podał w Sejmie wiceminister gospodarki Witold Pietrewicz. Cena zbytu węgla w I kwartale spadła do 288 zł/tona z ok. 292 zł/tona na koniec 2013 roku, a cena zbytu energetycznego do 257,5 zł/tona z 262 zł/tona na koniec 2013 roku. Natomiast koszt wydobycia wyniósł 303 zł za tonę. To oznacza, że średnio każda tona wydobywanego węgla przynosi stratę. Po pierwszym kwartale na hałdach może leżeć 7,5 mln ton węgla i jest to o 1 mln ton więcej niż w końcu 2013 roku. Oczywiście nie wszystkie firmy wydobywające węgiel są w jednakowej sytuacji. Najgorzej wiedzie się największej firmie górniczej Kompanii Węglowej, która w ubiegłym roku straciła ponad 1 mld zł. i obecnie ma poważne kłopoty z płynnością. Tydzień temu w części kopalń Kompanii wstrzymano na kilka dni wydobycie, by nie powiększać ilości niesprzedanego surowca, w ilości 5 mln ton, zalegającego na hałdach W Kompanii Węglowej skupiło się większość bolączek śląskiego, sektora górniczego, w tym: wysokie koszty wydobycia, przy niskiej wydajności, brak elastycznego sytemu wynagradzania (koszty wynagrodzeń przekraczają 60 % kosztów wydobycia). Przy silnej konkurencji cenowej importowanego węgla doprowadziło to do zapaści finansowej. Nowo wybrany Zarząd Spółki z prezesem Mirosławem Tarasem stanie przed trudnym zadaniem przygotowania i przeprowadzenia działań restrukturyzacyjnych. Może przy tym liczyć na wsparcie rządu, o czym świadczy osobiste zaangażowanie Premiera w znalezienie skutecznych sposobów uzdrowienia sytuacji w branży. Dodatkowo konflikt na Ukrainie uzmysłowił, że bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowe dla funkcjonowania państwa, a w Polsce nie da się go uzyskać bez znaczącego udziału polskiego węgla. Rzecz w tym, że branża musi udowodnić, iż jest w stanie pozyskiwać węgiel po konkurencyjnych cenach.

Gospodarka

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 55,0 pkt. wobec 54,2 pkt. miesiąc wcześniej – podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali w kwietniu wskaźnika na poziomie 54,5 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 54,0 pkt. wobec 53,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano wartość indeksu na 54,0 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w gospodarce.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 53,1 pkt. wobec 52,2 pkt. w poprzednim miesiącu – podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano wskaźnik na 53,1 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza rozwój w sektorze usług.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 54,7 pkt. wobec 53,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 55,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 50,4 pkt. wobec 51,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 50,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w kwietniu 51,4 pkt. wobec 51,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano w wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

Akcje, obligacje, waluty i surowce

W ostatni czwartek S&P 500 uzyskał na zamknięciu 1878 pkt, wobec 1881 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,2 %). Niemiecki DAX na koniec tygodnia osiągnął 9581 pkt., wobec 9556 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %). Warszawski indeks WIG, zakończył tydzień na poziomie 50452 pkt, wobec 51782 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 2,5 %).

W ostatni czwartek rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,625 % wobec 2,660 w ubiegłym tygodniu ( spadek o 1,3 %). Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski w ostatni piątek wyniosła 3,881 % wobec 4,069 na koniec ubiegłego tygodnia (spadek o 4,6 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec tygodnia wypadło na poziomie 1,375 USD wobec 1,387 USD na koniec poprzedniego (spadek o 0,2 %). Kurs USD/PLN, wyniósł na zamknięciu 3,04 PLN, wobec 3,03 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %) . W ostatni piątek kurs EUR/PLN wyniósł 4,18 PLN, wobec 4,20 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %).

W ostatni piątek w Londynie ropa Brent kosztowała 107,9 USD za baryłkę, wobec 108,7 USD za baryłkę na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,7 %) Za tonę miedzi na koniec tygodnia płacono 6744 USD, wobec 6722 USD na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %). Cena złota w na zakończenie tygodnia wyniosła 1289 USD za uncję, wobec 1300 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,8 %). Cena srebra wyniosła w ostatni piątek 19,15 USD za uncję, wobec 19,50 USD za uncję na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,8 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek za I kwartał 2016 r. Pierwszy  kwartał 2016 r. przyniósł dalsze pogorszenie  wyników  giełdowych firm....
  2. Tydzień na rynkach: Polityka szkodzi gospodarce Spór polityczny w naszym kraju ma coraz bardziej wyraźny wpływ  na realną gospodarkę, a nic...
  3. Tydzień na rynkach: Trudny poczatek roku na giełdach W Chinach pierwsza sesja w nowym roku, datowanym oczywiście nie według kalendarza chińskiego, ale według...
  4. Tydzień na rynkach: EBC ponownie wkracza do akcji Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył prognozę inflacji w strefie euro na wszystkie lata do 2016...
  5. Tydzień na rynkach: MFW obniża prognozę światowego PKB W styczniowym raporcie World Economic Outlook (WEO) Update Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył tegoroczną prognozę...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *