Czy to koniec korekty na WIG20?

W ciągu ostatnich tygodni indeks WIG20 jak i główne indeksy światowe przeszły fazę silnej wyprzedaży. Zniżka rozpoczęła się już w kwietniu tego roku, jednak najbardziej gorącym okresem była pierwsza połowa sierpnia. W tym czasie indeks blue chipów stracił ponad 500 pkt.


11 sierpnia doszło do wyznaczenia lokalnego minimum na poziomie 2115 pkt. i tego samego dnia rozpoczęło się, równie silne co poprzedzające spadki, odreagowanie.

Na korzyść strony popytowej przemawia fakt, że wyprzedaż zakończyła się prawie idealnie na linii 50% zniesienia wewnętrznego Fibo ostatniego impulsu wzrostowego. Jest to poziom, gdzie bardzo często dochodzi do zakończenia korekt.

Wykres WIG20.
Dodatkowo, wyraźny wzrost poprzedzony niemalże pionowym spadkiem indeksu z zeszłego tygodnia uformował na wykresie tygodniowym prowzrostową formację młota.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę również na wskaźnik RSI, który w ujęciu tygodniowym znalazł się w strefie wyprzedania. Ostatni raz wskaźnik ten znajdował się na podobnym poziomie pod koniec bessy z 2008 r. Jednak w tamtym czasie sygnałem do zakończenia spadków było dopiero drugie zejście wskaźnika do strefy wyprzedania. Pojawiła się wtedy pozytywna dywergencja z kursem indeksu.

Mimo kilku pozytywnych sygnałów z ubiegłych tygodni, widać wyraźnie, że w obecnym tygodniu impet wzrostowy wyhamował. Bykom jak na razie nie starczyło sił, aby wynieść kurs powyżej maksimum formacji młota, co byłoby z pewnością mocnym sygnałem do kontynuacji wzrostów. W rejonie wspomnianego oporu przebiega bowiem linia trendu wzrostowego, która została przełamana w trakcie aktualnej zniżki, a obecnie stanowi dość istotny technicznie opór. Wyjście powyżej wspomnianej linii możnaby odczytać jako pierwszy sygnał powrotu kursu do trendu wzrostowego.

Wykres WIG20.
Dopóki do tego nie dojdzie to w dalszym ciągu istnieje prawdopodobieństwo, że rynek będzie testował wsparcie na poziomie minimum młota. W przypadku akurat tej formacji jest to dość częste zjawisko.

Sytuacja na wykresie wygląda nieciekawie jeśli spojrzymy na przebieg ostatnich spadków z perspektywy fal Elliota. Okazuje się bowiem, że tygodniowe świece utworzyły impuls spadkowy składający się z 5 fal. Według teorii Elliotta korekty nie mogą posiadać pięciofalowej struktury. Należałoby zatem oczekiwać, że po wzrostowym odreagowaniu czeka nas jeszcze kolejna fala spadkowa, która utworzy pełny trójfalowy impuls korygujący wyższego rzędu (korektę ABC).

Opory: 2480 pkt – szczyt formacji młota, linia trendu wzrostowego.

Wsparcia: 2115 pkt – minimum formacji młota.

Podsumowanie analizy WIG20

Z analiza wynika, że mamy do czynienia z kilkoma sprzecznymi sygnałami. Zatem nie można stwierdzić, że korekta dobiegła końca. Aktualnie najważniejsze technicznie poziomy to ekstrema formacji młota. Opór to szczyt formacji na poziomie 2480 pkt. Wsparcie natomiast to ostatni dołek na poziomie 2115 pkt.

Dopóki bykom nie uda się wybić powyżej opisanego wierzchołka (zamknięcie świecy tygodniowej powyżej szczytu) to bardzo prawdopodobny wydaje się scenariusz z testem ostatniego minimum. Jeżeli strona popytowa odparłaby atak niedźwiedzi w tym rejonie, wsparcie zostanie potwierdzone i szanse na zwyżkę wzrosną. W przeciwnym razie czeka nas kolejna fala spadkowa.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Analiza Techniczna WIG20 17.06.2011 Na wykresie pojawiło się kilka sygnałów świadczących o możliwych wzrostach. Jeżeli bykom uda się pokonać...
  2. Analiza Techniczna WIG20 20.09.2010 Pomimo, iż 13 września nie udało się zamknąć dnia powyżej szczytu z 6 sierpnia (poziom...
  3. Analiza Techniczna WIG20 – 18.07.2011 Indeks 20 największych polskich spółek w dalszym ciągu znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym. W...
  4. Analiza Techniczna WIG20 08.10.2010 Piątkowa sesja prawie od samego początku przebiegała pod dyktando niedźwiedzi. Ostatecznie WIG20 spadł o 0,66%...
  5. S&P500 – czy historia się powtórzy? Amerykański indeks S&P500 jak i wszystkie główne indeksy światowe znajduje się w fazie spadków. Czy...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna WIG20, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *