Analiza Techniczna Bank Pekao S.A. – 10.08.2011

Kurs spółki Pekao S.A. od listopada 2010 r. znajduje się w fazie korekty, której poszczególne podfale można oznaczyć jako A-B-C. Do tej pory na wykresie pojawiła się już fala A oraz B, a w chwili obecnej powstaje prawdopodobnie ostatnia spadkowa fala C.


Od wierzchołka fali B w okolicy 173 zł, kurs akcji banku spadł już o ponad 30 zł. Aktualnie notowania znalazły się na poziomie, który kilka narzędzi analizy technicznej wskazuje jako bardzo ważne wsparcie i możliwy punkt zwrotny. W okolicy 140 zł, gdzie obecnie znajduje się kurs, zatrzymała się fala 4 poprzedniego impulsu wzrostowego. Dokonując pomiaru metodą Fibonacciego otrzymujemy linię 38,2 % zniesienia wewnętrznego Fibo, która również przebiega w tym miejscu. 100% długości fali A obecnej korekty odłożona od szczytu fali B również wskazuje rejon 140 zł. Powstaje zatem niemal idealne technicznie miejsce, gdzie kurs może zawrócić.

Wykres spółki Pekao.
W tym miejscu należy jednak wspomnieć o scenariuszy pesymistycznym. Bardzo możliwe jest, mając na uwadze ogólną sytuację na szerokim rynku, że fale A-B-C mogą być falami 1-2-3 w trendzie spadkowym. Istnieje również taka możliwość, że fala C w korekcie będzie znacznie dłuższa.

Dokładna analiza ostatniej fali spadkowej może rzucić nieco światła na to jak może zachować się kurs w przyszłości. Jak widać z wykresu poniżej fala A posiada wyraźna pięciofalową strukturę, co potwierdza teorię fal Elliotta jeśli chodzi o fale impulsu. Zatem zgodnie z teorią należy się spodziewać, że fala C również będzie składać się z 5 fal.

Wykres spółki Pekao.

Struktura owej fali jest jednak bardziej złożona zatem sama analiza również się komplikuje. Jeżeli jednak przyjrzymy się pierwszej części fali C okazuje się, że w tym miejscu powstała formacja, o której wprawdzie nie wspominał sam Elliott, jednak została ona opisana przez A. Frosta i R. Prechtera w książce „Teoria fal Elliotta” . Mowa tu o formacji „trójkąta ukośnego początkowego” inaczej formacji „klina”.

Formacja ta jest po prostu falą 1 w trendzie o bardzo charakterystycznym kształcie i strukturze podfal. Po pierwsze – fala 1 i fala 4 niższego rzędu zachodzą na siebie. Po drugie – fala 4 jest krótsza od fali 2, co powoduje zwężanie się klina. Dodatkowo formacja ta musi wskazywać kierunek głównego trendu, czyli w tym przypadku spadek.

W przypadku spółki Pekao mamy do czynienie właśnie z taką 1 falą impulsu spadkowego C. Dodatkowo klin zakończony jest korektą płaską pędzącą a-b-c.

Według tak przeprowadzonej analizy okazuje się, że fala C (lub fala 3) jak do tej pory składa się z 3 fal, a na wykresie powstaje właśnie fala 4. Wynika z tego, że powinna pojawić się jeszcze kolejna spadkowa fala 5, która zakończy falę C w korekcie bądź falę 3 wyższego rzędu w wariancie pesymistycznym.

Opory: 150 zł, 152,29 zł – koniec fali A korekty.

Wsparcia: 138 zł – aktualne minimum.

Podsumowanie analizy spółki Bank Pekao S.A.

Pomimo iż, kilka narzędzi AT wskazuje, że obecny poziom kursu Pekao może być idealnym technicznie miejscem do zakończenia korekty to w obecnej sytuacji rynkowej założenie, że spadki zakończą w tym miejscu może okazać się nazbyt optymistyczne. Niemniej jednak w przypadku wzrostu ceny akcji dopiero wyjście powyżej poziom 152,29 zł (koniec fali A) byłoby prowzrostowym sygnałem. Takie wybicie według teorii fal zanegowałoby bowiem scenariusz z trendem spadkowym 1-2-3-4-5, gdyż byłoby to wkroczenie prze falę 4 w obszar fali 1.

Aktualne minimum na poziomie 138 zł jest kluczowym wsparciem. Zejście kursu poniżej oznaczałoby kontynuację zniżki, która może przekształcić się w trend spadkowy w średnim terminie. W razie dalszej wyprzedaży, co jest obecnie bardziej prawdopodobne, kolejnym istotny poziom wsparcia to okolice 120 zł.


Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Analiza Techniczna Bank Pekao S.A. – 21.06.2011 Kurs Banku Pekao S.A. w dalszym ciągu porusza się wewnątrz wzrostowego kanału cenowego. Od ostatniej...
  2. Analiza Techniczna Bank Pekao S.A. Od początku wzrostów z 2009 r. kurs spółki porusza się bardzo podobnie do głównego indeksu....
  3. Analiza Techniczna Getin Noble Bank S.A. – 12.10.2011 Po sierpniowym odreagowaniu spadków zapoczątkowanych jeszcze w kwietniu tego roku na walorach Getin Noble Bank...
  4. Analiza Techniczna Getin Noble Bank S.A. Po dynamicznym wzroście na walorach spółki Getin Noble z 2009 r. kurs akcji znalazł się...
  5. Analiza Techniczna Lubawa S.A. – 08.07.2011 Po dwukrotniej nieudanej probie wybicia ponad szczyt z lutego tego roku akcje spółki Lubawa S.A....
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza Techniczna Akcji, Start. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Analiza Techniczna Bank Pekao S.A. – 10.08.2011

  1. Meena pisze:

    panie Darku , po pierwsze LOP spadał na wzroście ,jak ktoś wiizdał końcf3wke to wie po drugie 6 sesji do wygasania kontraktf3w i o żadnych trendach nie ma mowy , to po prostu walka stratnych pozycji z tymi zarobionymi i nie takie cuda będą przed rolowaniem co do obrotu , jak pan uwzględni że w poniedziałek i wtorek obrf3t był żenująco niski , doda pan do tego że czwartek jest wolny i weźmie pan tygodniowy wolumen to tutaj o żadnym wzroście wolumenu mowy być nie może a wręcz pewnie wolumen spadał trzeba jeszcze uwzględnić że najbardziej rosło PKO bp , ktf3re ma największy udzial w indeksie plus 7% na Pekao z podobnym udziałem w indeksie i akurat PKO bp już w piątek będzie bez dywidendy a Pekao odetną już w przyszłym tygodniu chyba , do tego PGE ta sama z dywidendą i największym udziałem i KGHM tak samo , wczoraj pan pisał że kilkaset pkt w df3ł a dzisiaj już pan widzi wzrosty , ja nie wiem jak mozna jedną sesją tak zmienić analize techniczną , na S&P 5000 była cała 5tka w df3ł czyli impuls więc tam korekta abc już trwa ale to powinna być tylko korekta , a ja jak pisałem 2 tygodnie przed wiedźmami nie dotykam i nie gram z OSZUSTAMI na tak niepłynnym rynku , pierwszy tydzień po wygasaniu zobaczę jaki jest poziom i LOP i wtedy pomyślę co grają na kolejny kwartał , można jeszcze zobaczyć WIG 20 dolarowy , doatarł akurat do oporu na luce , 6% w jedną sesję to dla mnie raczej euforia , można by powiedzieć że zagranica weszła patrząc na walute ale odkąd BELKA z BGK gra na forexie to to też raczej nie może być wskazf3wką , dla mnie PMIe pokazują światową recesje za 2 kwartały i ja L nie gram , chyba że znf3 ogłoszą DRUKOWANIE FEDu to gram tylko i wyłacznie długie pozycje na rope

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *