Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem

Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę do „stabilnej” z „negatywnej”. Obecna decyzja Moody’s jest pierwszą rewizją w dół dla Chin od 1989 r.  W opublikowanym komunikacie Agencja napisała, że „obniżka (ratingu) odzwierciedla oczekiwania Moody’s, iż siła finansowa Chin nieco osłabnie w kolejnych latach wraz ze wzrostem zadłużenia w całej gospodarce i spowolnieniem potencjalnego wzrostu”. Analitycy Agencji uważają, że PKB pozostanie na wysokim poziomie, wyraźnie przewyższając pułapy w innych krajach. Z drugiej strony spodziewany jest spadek produktu potencjalnego z ok. 7 % obecnie do poziomu 5% na przestrzeni kilku kolejnych lat. Spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz wzrost zadłużenia to najczęściej przywoływane czynniki, za którymi stoją obawy analityków dotyczące sytuacji w Państwie Środka, a także jej wpływu na gospodarkę światową. Co prawda, jak na razie nie sprawdził się czarny scenariusz Chinageddonu, a władze chińskie starają się udowodnić, że sytuacja jest pod kontrolą. Jednak nawet bez gwałtownego załamania chińskiej gospodarki postępujące spowolnienie gospodarcze będzie odczuwalne. W pierwszej kolejności odbije się to na cenach surowców oraz spowoduje osłabienie walut „surowcowych krajów”. Niektórzy analitycy uważają, że oczekiwana korekta trendu wzrostowego  na światowych rynkach akcji także będzie miała swoje źródło w Chinach.

Gospodarka

Produkt krajowy brutto (w ujęciu zanualizowanym) w USA wzrósł o 1,2% kw/kw w I kw. 2017 r., podał Departament Handlu, prezentując drugie szacunki tych danych. W czwartym kwartale ub. r wzrost wyniósł 2,1%. Konsensus rynkowy wynosił 0,9% wzrostu w ujęciu kwartalnym. Trzeci szacunek PKB Stanów Zjednoczonych zostanie ogłoszony 28 lipca br. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora przemysłowego w USA wyniósł 52,5 pkt w maju wobec 52,8 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 53 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora usług w USA wyniósł 54 pkt w maju wobec 53,1 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wyniósł 53,1 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł do 57 pkt w maju br. z 56,7 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 56,5 pkt.  (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla usług strefy euro spadł do 56,2 pkt w maju br. z 56,4 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 56,4 pkt.  (ISBnews

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego przemysłu wzrósł do 59,4 pkt w maju br. z 58,2 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne szacunki. Konsensus rynkowy wynosił 58 pkt.  (ISBnews

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora usługowego spadł do 55,2 pkt w maju z 55,4 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 55,4 pkt.  (ISBnews)

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w I kw. 2017 r. (w ujęciu wyrównanym sezonowo) o 0,6% wobec poprzedniego kwartału, podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 0,6% wzrostu w ujęciu kwartalnym (wyrównanym sezonowo). (ISBnews)

Wskaźnik klimatu gospodarczego Instytutu Badań nad Gospodarką z siedzibą w Monachium (Ifo) wzrósł do 114,6 pkt w maju br. z 113 pkt przed miesiącem, podał Ifo Institute. Konsensus rynkowy wynosił 113,1 pkt. Wskaźnik dotyczący oceny sytuacji wzrósł do 123,2 pkt wobec 121,4 pkt zanotowanych w poprzednim miesiącu, zaś wskaźnik dotyczący oczekiwań wzrósł do 106,5 pkt z 105,2 pkt, podano także w komunikacie. (ISBnews)

Stopa bezrobocia zarejestrowanego w Polsce na koniec kwietnia 2017 r. wyniosła 7,7%, czyli spadła o 0,4 pkt proc. wobec danych za marzec br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W kwietniu 2016 r. stopa ta wyniosła 9,4%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu kwietnia br. wyniosła 1 252,7 tys. wobec 1 324,2 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 521,8 tys. przed rokiem. Prognozy trzynastu ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 7,6% do 7,9%, przy średniej na poziomie 7,67% (wobec 8,1% r/r miesiąc wcześniej). (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec  ostatniego tygodnia  S&P 500 uzyskał na zamknięciu 2416    pkt, wobec  2382 pkt na  koniec  poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,4 %). Niemiecki DAX  na koniec ostatniego tygodnia wyniósł 12602        pkt wobec 12639 pkt. na koniec poprzedniego tygodnia  (spadek o 0,3 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 60908      pkt, wobec  60740 pkt na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %).

Na koniec ostatniego tygodnia  rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 2,250    % wobec   2,236 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,6 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła 0,334    %   wobec 0,370 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 9,7  %).  Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski  wyniosła 3,297   %  wobec 3,352 % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 1,6 %  %).

 Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia  wypadło na poziomie 1,117   USD  wobec 1,120 USD na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,3 %).  Kurs USD/PLN  wyniósł 3,75 PLN, wobec 3,74 PLN na koniec  poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,3 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,18   PLN, wobec 4,19 PLN na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 0,2 %).

Na koniec ostatniego tygodnia w Londynie ropa  Brent kosztowała 52,26       USD za baryłkę, wobec 53,77 USD za baryłkę   na koniec  poprzedniego tygodnia (spadek o 2,9 %).   Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 5665 USD, wobec 5687 USD na koniec  poprzedniego tygodnia  (spadek o 0,4 %). Cena   złota w na zakończenie ostatniego tygodnia  wyniosła 1267    USD za uncję, wobec 1255 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,0 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 17,35   USD za uncję, wobec 16,88    USD za uncje na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,8 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

 1. Tydzień na rynkach: Wyniki spółek giełdowych za IV kwartał 2016 r. Ostatni kwartał 2016 r. przyniósł znaczącą poprawę  wyników  giełdowych firm. Potwierdza to prezentacja zestawień wyników...
 2. Tydzień na rynkach: Gospodarka rozczarowała, ale perspektywy lepsze Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2016 roku produkt krajowy brutto liczony w...
 3. Tydzień na rynkach: Optymistyczny początek roku Światowe indeksy giełdowe rozpoczęły nowy rok w dobrych nastrojach, dla których wsparciem okazały się korzystne...
 4. Tydzień na rynkach: Przyspieszenie polskiej gospodarki Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych za marzec wynika, że roczna dynamika produkcji przemysłowej...
 5. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem

 1. Piotr pisze:

  Świetny i rzeczowy artykuł. Mnie ostatnimi czasy jednak najbardziej martwi spadek funta, bo mam trochę pieniędzy ulokowanych wlaśnie w tej walucie.

 2. sandra pisze:

  Myślę, że Chiny już się odbijają od dna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *