Tydzień na rynkach: Partycypacyjna porażka PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy  program oszczędzania przez pracowników środków na dodatkową emeryturę, które są zarządzane  przez wybrane instytucje finansowe. PPK funkcjonują na podstawie ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Wpłaty środków pochodzą nie tylko od uczestników programu (co do zasady 2 % wynagrodzenia), ale także wpłat pracodawcy (1,5 % wynagrodzenia uczestnika) i zasileń ze środków publicznych – podatników (wpłata powitalna 250 zł i dopłaty roczne po 240 zł).  Instytut Emerytalny w ostatnim raporcie  przedstawił poziom partycypacji w PPK w IV kwartale 2020 r.. Raport powstał w związku z zakończeniem kolejnego etapu  PPK, czyli obowiązku ich utworzenia przez podmioty o średniej (od 50 do 249 osób) i małej (od 20 do 49 osób)  wielkości zatrudnienia. Podmioty te dołączyły do grupy podmiotów o dużej (co najmniej 250 osób) wielkości zatrudnienia, które zobowiązanie to wypełniły wcześniej. Z raportu wynika, że w IV kwartale 2020 r. uprawnionych do oszczędzania w PPK było około 6,4 mln osób. Natomiast na podstawie danych przesłanych przez pracodawców i instytucje finansowe szacowana liczba uczestników PPK wynosiła 1,65 mln. To oznacza, że aktualna partycypacja uprawnionych w PPK wynosi około 25 %, przy czym większa partycypacja była wśród większych pracodawców. Dlaczego ludzie nie chcą uczestniczyć w programie na dodatkowa emeryturę, który spośród obecnie dostępnych form oszczędzania nie ma sobie równych? Zdaniem M.Samcika (subiektywnieofinansach.pl) powodów jest kilka:

– wykorzystywanie PPK jako oręża w propagandzie politycznej,

– skojarzenie, że PPK jest podobne do OFE,

– traktowanie pracodawców jak „dojne krowy PPK”,

– brak zaufania Polaka do rynku kapitałowego.

Tworzenie PPK nie zostało jeszcze zakończone. Od 1 stycznia 2021 r. do programu mają przystępować firmy zatrudniające od 1 do 19 osób oraz jednostki sektora finansów publicznych (łącznie około 5,1 mln osób uprawnionych). Ponadto program jest tak skonstruowany, że osoby, które zrezygnowały z uczestnictwa będą miały szansę powrotu. Jednak obecną partycypację uprawnionych do oszczędzania w PPK na poziomie 25 %  należy uznać co najmniej za porażkę programu.

 Gospodarka

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym w listopadzie br., podał Fed.  Konsensus rynkowy wyniósł 0,3% wzrostu m/m.  (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora przemysłowego w USA wyniósł 56,5 pkt w grudniu wobec 56,7 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane.  Konsensus rynkowy wynosił 55,7 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 885 tys. w tygodniu zakończonym 12 grudnia 2020 roku, podał Departament Pracy. Oznacza to wzrost o 23 tys. wobec poprzednich zrewidowanych danych.  Konsensus rynkowy wynosił 800 tys. wniosków.  Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 812 500 tj. wzrosła o 34 250 wobec skorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro wyniósł 55,5 pkt w listopadzie 2020 r. wobec 53,8 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił  53 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora przemysłowego wyniósł 58,6 pkt w grudniu 2020 r. wobec 57,8 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane.  Konsensus rynkowy wynosił 56,4 pkt.  Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla usług strefy euro wyniósł 47,3 pkt w listopadzie 2020 r. wobec 46,9 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 42,5 pkt. (ISBnews)

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora usługowego wyniósł 47,7 pkt w grudniu 2020 r. wobec 41,7 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił  41,9 pkt. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności usługowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności. (ISBnews)

Indeks instytutu Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców wyniósł w grudniu 92,1, wobec 90,9 w poprzednim miesiącu Konsensus rynkowy wynosił 90,0. 

 Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 5,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,6 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w listopadzie rdr o 3,3 proc., a mdm spadku o 3,6 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w listopadzie wzrosła rdr o 3,5 proc., a mdm wzrosła o 1,2 proc.

Inflacja konsumencka wyniosła 3% w ujęciu rocznym w listopadzie 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w listopadzie, podał też GUS. Wzrost cen usług wyniósł 7,8% r/r, a towarów sięgnął 1,3% r/r. Konsensus rynkowy wyniósł w listopadzie 3% r/r. (ISBnews)

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła o 7% r/r w listopadzie 2020 r. wobec wzrostu o 6,9% r/r miesiąc wcześniej, podało Narodowe Biuro Statystyczne Chin. Konsensus rynkowy wynosił +6,8% r/r. (ISBnews)

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 5% r/r w listopadzie 2020 r. wobec 4,3% wzrostu w poprzednim miesiącu, podało Narodowe Biuro Statystyczne Chin. Konsensus rynkowy wynosił +5,5% r/r. (ISBnews)

Akcje, obligacje, waluty i surowce

Na koniec   ostatniego tygodnia   S&P 500 uzyskał na zamknięciu 3709     pkt, wobec  3664 pkt na   koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 1,2 %). Niemiecki DAX   na koniec   ostatniego tygodnia wyniósł 13631   pkt wobec 13114 pkt na koniec poprzedniego tygodnia   (wzrost o 3,9 %). Indeks WIG zakończył ostatni tydzień na poziomie 55607    pkt, wobec 55501 na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,2 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   rentowność 10 – letnich obligacji USA wyniosła 0,946     % wobec 0,898 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 5,3 %), a rentowność 10 – letnich obligacji Niemiec wyniosła – 0,573   % wobec – 0,636 % na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost).   Natomiast rentowność 10-letnich obligacji Polski   wyniosła 1,262  %   wobec 1,341  % na koniec poprzedniego tygodnia (spadek o 5,6 %).

Zamknięcie EUR/USD na koniec ostatniego tygodnia   wypadło na poziomie 1,225    USD   wobec 1,212 USD   na koniec poprzedniego tygodnia  (wzrost o 1,1 %).   Kurs USD/PLN   wyniósł 3,65       PLN, wobec 3,67 PLN   na koniec   poprzedniego tygodnia (spadek o 0,5 %). Kurs EUR/PLN wyniósł 4,47 PLN, wobec 4,45 PLN   na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 0,4 %).

Na koniec ostatniego tygodnia   ropa   Brent w Londynie kosztowała 52,32        USD za baryłkę, wobec 49,98  USD za baryłkę na koniec   poprzedniego tygodnia (wzrost o 4,7 %). Za tonę miedzi na koniec ostatniego tygodnia płacono 7996  USD, wobec 7771 USD na koniec  poprzedniego tygodnia   (wzrost o 2,9 %). Cena złota w na zakończenie ostatniego tygodnia   wyniosła 1887        USD za uncję, wobec 1844 USD  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 2,3 %). Cena srebra na zakończenie ostatniego tygodnia wyniosła 26,00  USD za uncję,  wobec 24,08 USD za uncję  na koniec poprzedniego tygodnia (wzrost o 7,9 %).

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte w serwisie AlmanachInwestora.pl, jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane na jej podstawie.

 

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

  1. Tydzień na rynkach: PPK ożywią polską giełdę? Za jedną z istotnych przyczyn słabości kursów akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW)...
  2. Tydzień na rynkach: Nadzieje i obawy Obiecujące informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa wywołały wzrost zainteresowania ryzykownymi aktywami, który jednak szybko został...
  3. Tydzień na rynkach: Chiny z niższym ratingiem Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z dotychczasowego poziomu Aa3. Jednocześnie zmieniła jego  perspektywę...
  4. Tydzień na rynkach: Rajd Świętego Mikołaja W grudniu inwestorzy giełdowi, podobnie jak dzieci, czekają na prezenty od świętego Mikołaja....
  5. Tydzień na rynkach: Optymistyczny poczatek Pierwszy tydzień nowego roku na rynkach akcji zakończył się optymistycznie. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskich   indeksów...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Tydzień na rynkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tydzień na rynkach: Partycypacyjna porażka PPK

  1. Mateusz pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *